Agava (Agave) :: Kaktusai ir sukulentai :: walnuts.lt patarimai

   Pradžia  Paieška  Skelbimai Pradžia »

Agava (Agave) | Augalų katalogas

Agava - (lot. Agave) – agavinių šeimos augalai, sukulentai. Gentyje yra per 300 rūšių. Savaime auga drėgnuose subtropikuose Rytinėje Meksikoje, JAV, Centrinėje Amerikoje, Pietų Amerikos šiaurėje, Karibų jūros salose. Net pavadinimą Meksika gavo dėl agavų, nes senąja actekų kalba reiškia “agavos vietą”. Iš čia jos paplito visame pasaulyje - Afrikoje, Indijoje, Australijoje. Pietų Europoje, Kryme, Kaukaze auginamos soduose, o Lietuvoje - kambariuose, oranžerijose, žiemos soduose. Yra žinoma apie 200-300 rūšių.
Agava pavadinta deivės Agavos vardu. Išvertus iš graikų kalbos, žodis agava reiškia kilnioji, puikioji, nuostabioji.

Paplitusi nuo JAV pietinės dalies iki Pietų Amerikos šiaurės rytinės dalies. Auga sausose pievose, miškuose, savanose, dykumose, krūmynuose ir kt. biotopuose. Plantacijose joms žydėti neleidžiama, o lapų skrotelėje užaugęs jaunas pumpuras išpjaunamas. Į susidariusią duobutę sunkiasi saldžios sultys, kurios ispaniškai vadinamos akvamiel - “medaus vanduo”. Sultys sunkiasi 8-10 mėn., kol lapai nudžiūva. Taip iš vieno augalo gaunama iki 1000 l sulčių, jos rauginamos ir gaminamas svaigusis gėrimas “pulkė”. Iš lapų, šaknų ir stiebų varomas spiritas. Meksikiečiai valgo apkeptus agavų stiebus, taip pat žalią arba virtą rūgštoką lapų minkštimą. Agavų dyglius jie naudoja kaip ylas, vinis ir segtukus. Iš pluošto gaminamas tvirtas špagatas, virvės, lynai, tinklai, krepšiai. Jis labai tinka lasams, lapų minkštimas - muilui gaminti. Išdžiovintais lapais dengiami stogai, tveriamos tvoros.

Agavos - stambūs žoliniai augalai, kurių stiebai trumpi arba visai neišsivystę. Lapai pilkai žali, 1-2,5 m ilgio, sultingi, standūs, dygliuoti, skrotelėje. Agavos neteisingai vadinamos šimtamečiais augalais, nes iš tikrųjų tėvynėje žydi sulaukusios 8-12, o namuose (oranžerijose, žiemos soduose) - 20-30 metų (kitais duomenimis - 10-20 m.). Žydi tik kartą gyvenime (tai monokarpiniai augalai). Iš didelių mėsingų pamatinių lapų skrotelės užauga 8-12 m aukščio žiedynkotis. Žiedai stambūs, 7-9 cm, balti arba gelsvi, sutelkti į žiedyną (būna 3-5 tūkstančiai žiedų). Paskui subręsta juodos plokščios sėklos, o žiedynkočio pažastyse susiformuoja maži augalėliai, kurie nukritę į žemę įsišaknija. Po žydėjimo antžeminė dalis per metus sunyksta, o paskui vėl atauga iš šakniastiebių.

Agavos auginimas »
Dažniausiai auginamos agavų rūšys »     ir jūs įdomia informacija :)


SIŪLOM PASKAITYTI

REKLAMANAUDINGA

  2016-07-24 - sekmadienis.
  Gyvenantiems mėnulio ritmu:
  Zodiako ženklas: liūtas.
  Mėnulis avino ženkle | 07-24 | 15:33.
  Pilnatis - nuo 07-20 | 01:57. Iki 07-27 | 02:00.
  Mėnulio diena - 21. Teka: 23:27, leidžiasi: 10:47.
  Saulės diena - 6. Teka: 05:16 leidžiasi: 21:34.
  Vaisių dienos - Ar žinote - kad, vaikams patinka sodininkauti. Neužmirškite, kad jie išsipurvins, o tai.. juk, dalis malonumo, kurio nevertėtų atimti iš mažųjų. Geriau jau duokite vaikams drabužius bei apavą, kurių nebūtų gaila..
  Pradžiugink varduvininkus: Dargvainas, Dargvainė, Dargvilas, Dargvilė, Kristina, Kristoforas, Kristupas, Kunigunda, Živilė, Živilis, Žyvilas, Žyvilė
  Virtualus bučinukas - tinka ir su proga ir be progos ;)
 •  


Rašyti administratoriams | Gyvenkime sveikai, aktyviai, patogiai, linksmai, ir su meile :)walnuts.lt facebook'e  Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas   © 2oo8-2o16. Laima&LS. Rašyti administratoriams. Mobiliems. Paskutinis atnaujinimas: 2016-04-12