Braškės :: Uogos :: Augalų pasaulis :: walnuts.lt patarimai

   Pradžia  Paieška  Skelbimai Pradžia »

Braškės | Augalų katalogas

Braškė - (lot. Fragaria x ananassa, angl. Strawberry, vok. Gartenerdbeere) – erškėtinių (Rosaceae) šeimos daugiametis žolinis augalas, priklausantis žemuogių ir braškių (lot. Fragaria) genčiai. Stiebas 10-30 cm aukščio, iš pradžių stačias, vėliau gulsčias. Lapai stambūs, apaugę plaukeliais. Žydi gegužės ir birželio mėn. Žiedai sutelkti negausiažiedžiame žiedyne. Vainiklapiai balti. Vaisiai 2-3 cm skersmens, kartais ir daugiau, raudoni arba rausvai balti. Paprastai vaisiai viršūnėje būna apysmailiai, iš šonų kiek susiploję. Vaisiai išsidėstę negiliose vaisiaus paviršiaus duobutėse.

Iš braškių uogų gaminama uogienė, džemai, sultys, saldainiai, vynas, antpilai ir kt. Vaisiuose yra apie 5,5-9,2 proc. cukrų (gliukozės, sacharozės, fruktozės), 0,5-1,3 proc. organinių rūgščių (ypač citrinos rūgšties), daug vitamino C.

Iki šiol botanikai nesutaria dėl braškių kilmės. Dažniausiai vyrauja nuomonė, kad jos sukurtos sukryžminus dvi amerikines žemuyogių rūšis. Lietuvoje auginama keletą veislių, iš kurių populiariausios „Zenga zengana“, „Festivalnaja“, „Venta“, „Jaunė" ir kt.

Braškių auginimo ypatumai »
Braškių kenkėjai ir ligos »

Taigi, niekas nesiginčina, kad butent, iš Amerikos į Europą atkeliavo stambiauogės čilinės žemuogės, iš kurių vėliau buvo išvestos būtent braškės.
Vargu, ar iki Kolumbo europiečiai visai nežinojo žemuogių skonio. Juk paprastosios žemuogės smulkiomis uogelėmis nuo seno augo pamiškėse. Tai labai senas augalas, pasirodo jų liekanų rasta šalia dizonaurų iškasenų. Apie žemuoges kaip vaistinį augalą rašė Hipokratas, savo veikaluose užsiminė Plinijus, Ovidijus, Vergilijus, bet nei graikai, nei romėnai rimtai šia kultūra nesidomėjo.

Viduramžių Europoje žemuogės buvo vertinamos ne dėl uogų, bet dėl vaistinių savybių. X am. pirmą žemuogių lysvę pasodinto anglai, truputį vėliau jų užveisė karališkame Karlo V sode Prancūzijoje, o iš ten žemuogės kaip kultūrinis augalas paplito po visą Europą. Tai pirmos pamiškių uogos - sunoksta birželio mėnesį.

Paprastosios žemuogės - (Fragaria vesca) - tai nereiklus ir lengvai prisitaikantis augalas, išgyvena net prie poliarinio rato. Be to, pakenčia karštį, pietuose ypač gausiai dera ir greitai plinta. Iš jų atrinkta daug gražių ir įdomių atmainų, bet nei viena neišsiskiria uogų skoniu ar aromatu, o juo labiau derliumi. Dažniau auginamos baltauogės ir remontantinės žemuogės, taip pat dekoratyvinės `Pink Panda` bei `Lipstick`.

Vidurinėje Azijoje, Sibire ir kai kur Europoje auga Fragaria viridis Duch. - žalsvosios žemuogės, dažnai dar vadinamos laukinėmis braškėmis.

Taigi, kaip braškės atsirado pas mus? - 1623 m. į Europą atkeliavo virgininės žemuogės - tai didokos, bet nelabai skanios uogos, kuris jau buvo įpratęs prie saldžių ir aromatingų paprastųjų žemuogių. Ir tik po 100 metų Europos pakrantes pasiekė ir čilinės žemuogės. Jas parvežė prancūzų kapitonas A. F. Frezje, grįždamas namo iš Čilės. Vienas augalas pateko į rankas Fragaria genties žinovui, botanikui A.N. Diušeniui, kuris pasodino jį Versalio soduose šalia virgininių žemuogių. Likimo pokštas, bet čilinės žemuogės pražydo vien moteriškais žiedais ir susikryžmino su virgininėmis. Taip atsirado pirmosios braškės.

Šią versiją bando užginčyti Anglija ir Olandija, kurios ypač daug nuveikė kurdamos braškių veisles ir kryžmindamos įvairių rūšių žemuoges, tačiau ir jos pripažįsta, kad pirmas žingsnis žengtas būtent Prancūzijoje.

Čilinės žemuogės - (Fragaria chiloensis (L.) Duch.) - taip pat dvinamės, nebijo sausros. Uogos nuo raudonų iki baltų, prinokusios lengvai atsiskiria nuo kotelio. Mažiau atsparios šalčiui ir ligoms negu virgininės žemuogės.

Virgininės žemuogės - (Fragaria virginiana Duch.) - turi dvinamius žiedus, jų uogos beveik du kartus didesnės negu paprastųjų žemuogių. Uogos prinoksta vienu metu, lengvai atsiskiria vaiskotis.


Braškės ne tik gardžiai kvepia, bet yra ir maistingos: jose daug cukraus, organinių rūgščių, aromatinių medžiagų, geležies, fosforo, kalcio, mikroelementų, įvairių vitaminų, ypač A ir B grupės. Penkiose vidutinio didumo uogose vitamino C yra tiek, kiek viename apelsine.

Braškės beveik neturi kalorijų, todėl jų galima valgyti kiek širdis geidžia. Tiesa, jei nevargina alergija joms. Tie, kurie šioms uogoms alergiški, smaguriaudami jomis turėtų užgerti rūgštaus pieno produktais: kefyru, jogurtu, rūgpieniu.

Braškės gerina virškinimą, kraujotaką, medžiagų apykaitą. Be to, jos veikia kaip puikus antidepresantas. Įrodyta, jog pakanka 150 g uogų, kad būtų greitai neutralizuotos neigiamos emocijos.

Jau mūsų senolės žinojo, jog braškes galima naudoti vietoje kremų, kad jų sultys puikiai šalina pigmentines dėmes bei strazdanas.

Suaugęs žmogus per sezoną šių uogų turėtų suvalgyti bent 4 kg. Bet nereikėtų pamiršti, jog braškės kelia kraujospūdį, todėl piktnaudžiauti didesniais jų kiekiais nederėtų besiskundžiantiesiems padidėjusiu kraujo spaudimu. Be to, braškių nerekomenduojama valgyti kenčiantiesiems nuo per didelio skrandžio sulčių išsiskyrimo, skrandžio ir kepenų dieglių, sergant apendicitu.

Taip pat, vertėtų žinoti, kad šios žemuogių giminaitės gali sukelti ir daugiau bėdų. Dažnai joms būna alergiški ikimokyklinio amžiaus vaikai. Todėl ir braškių jie ragauti turėtų labai atsargiai. Iš pradžių mažyliui ant arbatinio šaukštelio galiuko patartina duoti paragauti trintų braškių tyrelės. Jei po kelių valandų vaikelio skruostai neparaus, vadinasi, braškėmis galima smaguriauti toliau, tačiau tik iš tos pačios lysvės ar daržo.

Pastebėta, kad dažnai alergijas sukelia ne pačios uogos, o jas „apnuodijantys“ teršalai, nes augančios arti žemės uogos sugeria visas dirvožemio trąšas, nitratus ar automobilių išmetamąsias dujas. Todėl jei sodyba yra šalia kelio arba oro uosto, joje augantys vaisiai ir daržovės gali būti užteršti.

Perkant uogų turguje taip pat niekada negalima būti tikrais, kad jos ekologiškai švarios. Gali būti, jog nuo pirktų uogų vaikutį beria, o močiutės išaugintų mažylis gali kirsti tiek, kiek nori.


Gyvenkime sveikai, spalvotai, patogiai, skaniai, draugiškai, stipriai, etiškai, linksmai, pokštaujant, grybaujant, su meile ir Gyvenimo būdo žurnalu :)
walnuts.lt facebook'e  Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas   

© 2oo8-2021. Laima&LS. Rašyti administratoriams. Paskutinis atnaujinimas: 2021-10-06