Dašis :: Vaistiniai ir prieskoniniai augalai :: walnuts.lt patarimai

   Pradžia  Paieška  Skelbimai Pradžia »

Priekoninis Dašis | Augalų katalogas

Dašis (lot. Satureja hortensis L., angl. Savory) - kaip vaistinis ir prieskoninis augalas dašis buvo gerai žinomas senovės graikams ir romėnams. Į Centrinę Europą dašis buvo atvežtas apie 9a. Savaime auga Viduržemio ir Juodosios jūrų pakrantėse, Kryme, Kaukaze.

Tai pikantiško, stipraus, malonaus, pipirus primenančio kvapo, aštroko, tvilkinančio skonio augalas.

Dašiai gerai auga įvairiose derlingose dirvose, nemėgsta šaltų, šlapių dirvų. Šviežiu mėšlu dašiams dirva netręšiama, bet jie gerai auga po mėš­lu tręšto priešsėlio. Dašiams dirva mineralinėmis trąšomis tręšiama taip pat kaip ir bazilikams.

Dašiai nebijo šalnų, todėl sėjami paprastajai ievai sužaliavus (balandžio 25 - gegužės 8 d.) arba prieš žiemą. Dašių sėklos, labai smulkios, 10 m2> apsėti reikia 0,5 - 1 g sėklų. Sėjama lygioje dirvoje arba lysvėse, 25 - 30 cm atstumais tarp eilių. Sėklos įterpiamos 0,5 cm gyliu arba tik įspaudžiamos į drėgną dirvą. Sudygsta dašiai po 10 - 20 dienų.

Vegetacijos pradžioje dašiai auga lėtai, todėl, pradėjus formuotis trečiajam ketvirtajam lapeliui, tręšiami papildomai, į 10 m2 beriant 100 g amonio salietros. Vėliau ravimos piktžolės, purenama dirva, sausrų metu laistoma.


Maistui vartojama antžeminė augalo dalis - šviežia arba džiovinta. Aromatingiausi dašiai esti žydėjimo pradžioje, tad nupjauti reikėtų iki žydėjimo arba pačioje žydėjimo pradžioje. Džiovinami gerai vėdinamoje, nesaulėtoje patalpoje. Išdžiovinta dašių žolė laikoma sandariai uždarytuose induose arba dėžutėse.
Prieskoniams tinka švieži bei džiovinti augalo lapai, tačiau turėtume pabrėžti, kad džiovinto dašio aromatas sustiprėja.

Dašis yra klasikinis prieskonis ankštinių daržovių patiekalams - pupelių, žirnių, charčio sriuboms, troskiniams, salotoms. Taip pat labai tinka agurkų bei pomidorų marinavimui. Dašiu galima paskaninti keptą bei virtą žuvį, patiekalus iš veršienos ir paukštienos, kotletus: troškintą mėsą, įvairiems ankštinių augalų patiekalams.

Dašis puikiai dera su petražole, svogūnais, česnakais, lauro lapais, rozmarinu, krapais. Sumaišytas su mairūnu primena juodųjų pipirų skonį. Paprastai nevartojamas su raudonėliu. Žali dašių lapeliai dedami į įvairias daržovių salotas. Taip pat, dedama į dešras, vartojama likeriams ir degtinei aromatizuoti.

Dašio žolė vartojama mažais kiekiais ir dedama į patiekalus baigiant virti, nes ilgiau verdant maistas karsteli.

Jo žolėje yra 1 % eterinio aliejaus, o vien lapuose ir žiedynuose (kurie sudaro 66,9% visos augalo antžeminės dalies) - 1,66%, 82,38 mg% vitamino C, rauginių ir kitų medžiagų.


Dašis gali būti vienmetis ir daugiametis:

Kalninis dašis (Satureja Montana) - daugiametis - Lūpažiedžių (Labiatae) šeimos puskrūmis, kilęs iš Vidurinės Azijos bei Pietų Europos. Kaip prieskoninis augalas plačiai auginamas Vakarų Europoje, kur yra išvesta nemažaiveislių. Lietuvoje retai auginamas.

Stiebas labai šakotas, sumedėjęs, keturbriaunis arba beveik apvalus, rausvas, plikas arba su šiurkštokais plaukeliais, gausiai lapuotas. Lapai atvirkščiai lancetiški, iki 3 cm ilgio, lygiakraščiai, pliki, blakstienotais kraštais, prie pagrindo susiaurėję. Lapuose esti eterinio aliejaus liaukutės. Žiedynai netikruose menturiuose, susitelkę lapų pažastyse. Žiedelis balkšvas, su rausva viršutine lūpa ir purpuriniais taškeliais žiotelėje. Vaisiai - apvaliai kiaušiniški, smulkūs, šviesiai rudi riešutėliai. 1000 jų sveria 0,4 g.

Mūsų respublikoje daugiametis dašis auga ir žiemoja labai gerai. Jam auginti geriausiai tinka vandeniui pralaidi, humusinga lengvo priemolio ar priesmėlio dirva. Dauginamas sėklomis, kurias balandžio pradžioje galima sėti į šiltadaržius ar dėžutes. Vėliau daigus sodinti j dirvą arba gegužės pradžioje sėti tiesiog į purios žemės lysvę, sudygusius persodinti arba praretinti. Mūsų sąlygomis sėklų daigumas 41%. Be to, daugiametis dašis labai lengvai dauginamas auginiais, atlankomis ir kerelių dalijimu. Sodinamas 30X60 cm atstumu, nes labai išsišakoja ir sudaro kompaktišką, 20-40 cm aukščio ir beveik tokio pat skersmens, gražios formos puskrūmi. Todėl vieno dviejų daugiamečio dašio kerelių gali pakakti šeimai. Rudenį naudinga patręšti mėšlu.

Daugiametis dašis atželia gegužės pradžioje. Pradeda žydėti liepos pradžioje ir žydi iki rugpjūčio vidurio ar net pabaigos. Rugsėjo pabaigoje ar spalio pradžioje nurenkamos sėklos, kurių būna gausiai ir kasmet.

Daugiametis dašis yra gana puošnus puskrūmis, todėl gali būti auginamas netgi ir kaip dekoratyvinis.

Daugiamečio dašio žieduose yra daug nektaro, o lapų sultys vartojamos medicinoje.

Darželinis dašis (Satureja Hortensis) - vienmetis, dar rečiau atrandamas lietuvoje. Yra žemaūgiai (iki 20 cm.) ir aukštaūgiai - skėstašakiai (iki 45 cm.)

Darželinis dašis gerai auga saulėtoje vietoje ir derlingoje dirvoje. Dauginamas sėklomis, gegužės viduryje sėjant jas į nuolatinę augimo vietą 20 cm tarpueiliais. Sėklos žemėmis neužžeriamos, tik kiek prispaudžiamos. Galima sėti ir rudenį. Šiuo atveju sėklas reikia lengvai užžerti. Sėklos labai smulkios, todėl patariama maišyti su smėliu (santykiu 1:3), kad pasėlis būtų retesnis. Mūsų klimatinėmis sąlygomis pribrendusių sėklų vidutinis laboratorinis daigumas 50,8%. Geriausia sėti ką tik surinktas sėklas, nes vėliau jų daigumas mažėja. 1 m2 apsėti reikia 1 g sėklų. Sėklos sudygsta per 10-14 dienų. Paaugę daigai retinami 10X15 cm atstumu. Kad vešliau augtų, papildomai tręšiama azoto trąšomis ir, jei trūksta drėgmės, laistoma.

Žydi liepos pabaigoje ilgai, todėl ne visuomet spėja subręsti sėklos. Norint išauginti darželinio dašio sėklų mūsų klimatinėmis sąlygomis, ir geriau sodinti daigais, išaugintais šiltadaržyje arba dėžutėse. Tam tikslui sėklos sėjamos balandžio viduryje. Daigai po 2-3 sodinami 20X25 cm atstumu.


Gyvenkime sveikai, spalvotai, patogiai, skaniai, draugiškai, stipriai, etiškai, linksmai, pokštaujant, grybaujant, su meile ir Gyvenimo būdo žurnalu :)
walnuts.lt facebook'e  Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas   

© 2oo8-2021. Laima&LS. Rašyti administratoriams. Paskutinis atnaujinimas: 2021-10-06