Kaladis :: Caladium :: walnuts.lt patarimai

   Pradžia  Paieška  Skelbimai  Dabar skaitote: Augalų katalogas Pradžia »

  


Kaladis | Šaltinis: WikipediaKaladis | Nuotraukos šaltinis: Wikipedia

Kaladis (Caladium) - dar vadinamas angelo sparnu, tai aroninių (Araceae) šeimos Aroideae pošeimio augalų genčiai priklausantis šakniagumbinis augalas, natūraliai augantis Brazilijoje ir besiribojančiose Pietų Amerikos šalyse. Kaladis išsiskiria ryškiais, aksominiais, dvispalviais ir labai dekoratyviais, širdies formos, lapais, kurių spalva įvairuoja nuo baltų iki rožinių, ar net skaisčiai raudonų vos ne visais įmanomais tarpinių atspalvių marginiais. Kaladis priskiriamas prie vienų iš gražiausių lapinių gėlių. Žinoma apie 15 jo rūšių, augančių natūraliai gamtoje.

Kambariuose, oranžerijose dažniausiai auginamas dvispalvis kaladis (Caladium bicolor), kurio šakniagumbis ovalus, truputį suplotas, 10–12 cm skersmens. Lapai širdiškai kiaušiniški arba strėliškai širdiški, įvairių spalvų priklausomai nuo veislės, iki 8-12 cm ilgio ar net iki 30 cm, lapkočiai ilgi, augantys iš kart iš gumbo, tokio kaip ir stiebo neturi.

Žiedai maži, sutelkti į burbuolę, šiaip neišvaizdūs, dažniausiai nevertinami ir netgi visai nulaužiami ir neduodant augalui žydėti. Žydi vasario–kovo mėnesį, kartu su pirmaisais lapais arba net anksčiau už juos. Vaisius – nedidelė uoga su sėklomis.

Kaladžio yra gausybė veislių, kurios tarpusavyje dažniausiai skiriasi tik lapų spalva bei forma, pvz.:

• Hercules - lapai pilkšvai šviesiai žali su ryškiai rožinėmis dėmėmis ir tamsiai žalia juosta pakraštyje.
• Beethoven - lapai šviesiai žali, gali būti net balti su itin nežymiu žalsvu atspalviu su tamsiai raudonomis gyslomis.
• Emmelin - lapai ryškiai žali su rožinėmis ir sidabrinėmis netaisyklingomis dėmėmis.
• Juno - lapai tamsiai žali su žaliomis ar rudomis gyslomis.
• Marcel - lapai balti su žaliomis gyslomis.
• Mini White - lapai žali su įvairiomis didelėmis baltai sidabriškomis dėmėmis
• Humboldo kaladis (Caladium humboldtii) - išsisikiria strėliškai kiaušiniškais tamsiai žaliais lapais, iki 6-8 cm ilgio ir 4 cm pločio su įvairaus dydžio baltomis ar sidabrinėmis dėmėmis.

Dažniausiai kaladis parduodamas šakniastiebiais, iš kurio anksti pavasarį išauga puošnūs lapai, kurie rudenį savaime nunyksta, žiemą laikomi tik gumbai. Šiaip kaladis per metus akis džiugina apie 8 mėnesius.AUGINIMAS

• Geriausiai kaladis augs ir džiungins savo lapų spalvomis gerai apšviestoje vietoje, apsaugotoje nuo tiesioginių saulės spindulių, ne vėsesnėje kaip 20 laipsnių šilumos. Vertėtų rinktis arba prie lango rytinėje arba šiaurės vakarų pusėje.

• Apie vasario mėnesį gumbai sodinami į purią rupią žemę, jų neužžeriant, žemės paviršius turėtų būti visuomet drėgnas bet ne šlapias, 20— 25 °C temperatūroje augalas išskleidžia savo gražiuosius lapus.

• Nuo balandžio mėnesio tręšiama kas 2 savaitės skystomis kompleksinėmis trąšomis, skirtomis lapiniams augalams, maždaug iki rugpjūčio, intensyviausio augimo laikotarpiu.

• Kaladžiai geriausiai augs drėgname ore, nors pačio augalo purkšti nerekomenduotina, sausame ore augalas skurs, beto.. gali užpulti amarai.

• Viso augimo metu, iki rudens kaladžiai laistomi gausiai, vazone žemė turėtų būti pastoviai drėgna, bet ne šlapia.

• Kaladis dauginamas atskiriant mažus gumbelius, išaugusius prie motininio gumbo, t.p. galima dauginti ir sėklomis. Sėklos sėjamos vasario mėnesį, sudygsta esat 25 laipsnių šilumos temperatūrai, maždaug per 25-30 dienų.P l a č i a u »» Kaladžio auginimo ypatumaiATSARGIAI

Būtent aksominiai kaladžio lapai dažnai ir privilioja ne tik vaikus, bet ir gyvūnėlius jų paragauti ar nusiskinti aksominį lapo gabaliuką - o tai dažniausiai baigiasi viduriavimu, vėmimu, gerklės tinimu, kvėpavimo sutrikimais ir net mirtimi. O jei nusiskinsite lapą ir po to pasitrinsite akis, nenusiprausę rankų - akių perštėjimas, deginimas ir skausmas beveik garantuotas.
Gyvenkime sveikai, spalvotai, patogiai, skaniai, draugiškai, stipriai, etiškai, linksmai, pokštaujant, grybaujant, su meile ir Gyvenimo būdo žurnalu :)
walnuts.lt facebook'e  Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas   

© 2oo8-2024. Laima&LS. Rašyti administratoriams. Paskutinis atnaujinimas: 2023-09-11