Kanų auginimo ypatumai :: walnuts.lt PATARIMAI gėlių mėgėjams :: walnuts.lt patarimai

   Pradžia  Paieška  Skelbimai Pradžia »

Kana arba pipytė | Canna | Blumenrohr | Augalų katalogas

Kana arba pipytė (lot. Canna, vok. Blumenrohr) – magnolijūnų (Magnoliophyta) skyriaus, monotipinės kaninių (Cannaceae) šeimos augalų gentis. Genties pavadinimas kilęs iš graikiško žodžio kanna — vamzdis, nes šių augalų stiebai tuščiaviduriai. Lietuviškai vadinamos pipytėmis, bet dabar specialistai vėl siūlo jas pervardinti į kanas. Žinoma apie 50 rūšių kanų, natūraliai augančių Centrinėje ir Pietų Amerikoje, saulėtose vietose, drėgnose ir derlingose dirvose.

Tai stambūs (iki 2 m aukščio) daugiamečiai žoliniai augalai su sustorėjusiais šakniastiebiais. Kai kurių rūšių kanas jau seniai augina Amerikos indėnai ir valgo keptus krakmolingus jų šakniastiebius. Valgomoji kana ( Canna edulis Ker Gawl.) - senas kultūrinis augalas, vadinamas achira, jos šakniastiebiuose yra apie 27 % stambiagrūdžio krakmolo. Achiros auginamos ne tik Amerikoje, bet ir Indijoje, Australijoje, Havajų salose. Jų stiebais ir lapais šeriami gyvuliai. Kai kurių rūšių kanos (Canna indica L., Canna humilis) auga kaip piktžolės tropikų plantacijose. XV a. pabaigoje portugalų jūreiviai į Europą atvežė indinę kaną (Canna indica L.), kuri paplito kaip dekoratyvinis augalas. 1840 m. Prancūzijoje pasirodė pirmosios kanų veislės. Rusijoje dar Petro I laikais kanos buvo auginamos pirmųjų botanikos sodų oranžerijose Maskvoje ir Sankt Peterburge.
Lietuvoje dažniausia auginama - indinė kana (Canna indica L.) - lauke nežiemoja. Tai stambūs, iki 1,5-2 m aukščio žoliniai augalai su gumbo formos šakniastiebiais. Lapai tamsiai žali ar bronziniai raudoni, dideli, iki 50 cm ilgio ir 25 cm pločio, pailgai kiaušiniški ar plačiai lancetiški, nusmailėjusiomis viršūnėmis ir stambia vidurine gysla. Žiedai stambūs, sutelkti viršūniniuose kekės, šluotelės ar varpos formos žiedynuose. Jie būna geltoni, oranžiniai, raudoni, dvispalviai.

Kanos pražysta birželio pabaigoje ar liepą ir žydi iki spalio. Vienas žiedas žydi 2-3 dienas, visas žiedynas apie mėnesį. Vaisiai — ovalios trilizdės dėžutės. Sėklos sunoksta per 30-40 dienų. Mūsų klimato sąlygomis sėklos paprastai prinokti nespėja. Sėklos daigios išlieka labai ilgai. Dekoratyviniai kanos hibridai dažnai priskiriami Canna-Indica-Hybrida rūšiai.

Kanų auginimo ypatybės »


Gyvenkime sveikai, spalvotai, patogiai, skaniai, draugiškai, stipriai, etiškai, linksmai, pokštaujant, grybaujant, su meile ir Gyvenimo būdo žurnalu :)
walnuts.lt facebook'e  Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas   

© 2oo8-2020. Laima&LS. Rašyti administratoriams. Paskutinis atnaujinimas: 2019-07-12