Kukmedis :: Taxus :: walnuts.lt patarimai

   Pradžia  Paieška  Skelbimai  Dabar skaitote: Augalų katalogas Atgal »

  


Kukmedis | Autorius: Laima | walnuts.ltKukmedis | Nuotraukos autorius: Laima | walnuts.lt

Kukmedis (Taxus) – tai pušainių (Pinopsida) klasės kukmedinių (Taxaceae) šeimos augalų genties vizžalis, dvinamis augalas, užaugantys nuo 1 iki 40 m aukščio, augantis palyginti lėtai (kai kurių rūšių kukmedžiai, vos 5 cm per metus), bet gali būti labai ilgaamžiški augalai – gali augti daugiau kaip 2000 metų. Gentyje 9 rūšys, iš kurių europinis kukmedis (Taxus baccata) vienintelė kukmedinių (Taxaceae) šeimoje rūšis, savaime augusi Lietuvoje, šiuo metu auginama tik augintojų kiemuose prie sodybų ar parkuose.

Kukmedis išsiskiria tamsiai žaliais, šiek tiek suplotais, panašiais į paprastos eglės, spygliukais, tik švelniais ir neduriančiais, kurie aplink stiebą išsidėstę spirališkai. Žydi kovo - balandžio - gegužės mėnesiais, šiltesniuose kraštuose dar kiek ankščiau, smėlio spalvos žiedais, apie rugsėjo mėnesį sunokina raudonas arba oranžiškai raudonas uogas, turinčias po vieną sėklą.



AUGINIMAS

• Kukmedžiams vertėtų parinkti šiltą, pusiau pavėsį, bei apsaugotą nuo vėją vietą. Pasodinti atviroje, saulėtoje kukmedžiai geriau augs, bet žiemą gali apšalti, o pavasarį gali spygliai paruduoti nuo kaitrios saulės, ypač kai saulėtu pavasaru kukmedžio viršūnės kyšo iš po sniego. Nors pakenčia ir visišką pavėsį, kur, sakykim spygliuočiai palaipsniui sunyksta.

• Europiniai kukmedžiai dirvai nereiklųs, kanadiniai kukmedžiai geriau augs silnai rūgščioje, o tarpiniai kukmedžiai geriau augs neutralioje ar silpnai kalkingame dirvožemyje.

• Kukmedžiai sodinami pavasarį įšalui išėjus arba vėlai rudenį, ne tankiau kaip 60 cm., šaknies kaklelis turi būti lygus su žemės paviršiumi, o duobės dugne rekomenduojama įrengti storą drenažą, kukmedžiai nepakenčia stovinčio vandens.

• Kukmedžiai lengvai dauginami vienmečiais ar dvimečiais auginiais, t.p. sėklomis.



P l a č i a u »» Kukmedžių auginimas



ATSARGIAI

Visos kukmedžio dalys labai nuodingos, o jo nuodai turi stiprų poveikį žmonėms. Daugiausia nuodų yra medžio jaunose šakelėse ir spygliuose. Nenuodinga tik sėklamakštė (sėklą gaubiantis apysėklis), kuri yra labai saldaus skonio, bet pati sėkla nuodinga, turinti daug alkaloido, ir jos pirmiausiai sutrikdo kvėpavimą ir gali sunkiai pažeisti inkstus bei kepenis. Ypač į europinio kukmedžio nuodus reaguoja arkliai, kurie prisiėdę jo šakelių gali net ir mirti. Dėl nuodingumo, medis nerekomenduotinas sodinti šalia vaikų darželių bei mokyklų ir kiemuose kur laksto smalsūs maži vaikai, kuriems ne taip lengva išaiškinti kad ne visos uogos yra valgomos ir pan.












Gyvenkime sveikai, spalvotai, patogiai, skaniai, draugiškai, stipriai, etiškai, linksmai, pokštaujant, grybaujant, su meile ir Gyvenimo būdo žurnalu :)
walnuts.lt facebook'e  Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas   

© 2oo8-2024. Laima&LS. Rašyti administratoriams. Paskutinis atnaujinimas: 2024-04-25