Raktažolė :: Primula :: walnuts.lt patarimai

   Pradžia  Paieška  Skelbimai  Dabar skaitote: Augalų katalogas Pradžia »

  


Raktažolės (Primulės) | PrimulaRaktažolės (Primulės) | Primula

Raktažolė (Primula) – tai raktažolinių (Primulaceae) šeimos augalų gentis, natūraliai auganti šiaurės pusrutulio vidutinėje juostoje, atogrąžose bei pietų pusrutulyje kalnuose. Šios genties augalai pavasarį pražysta vieni pirmųjų. Raktažolės dažniausiai yra daugiametės, kiek rečiau vienmetės ar dvimetės, yra žinoma net apie 500–600 rūšių.

Raktažolės stiebas dažniausiai tiesus, nešakotas, kiek rečiau gali būti šakotas. Kartais būna ir be stiebo. Lapai paprasti, ištisiniai arba skiautėti, su kotu arba be jo, pliki arba plaukuoti, susitelkę į skroteles. Žiedai įvairių spalvų, susitelkę į skėčio, kekės, varpos, šluotelės ar rutulio pavidalo žiedynus arba išsidėstę ant žiedynkočio. Vaisius – rutuliška, kiaušiniška ar cilindriška gausiasėklė dėžutė, atsidaranti per sąvaras. Sėklos smulkios, įvairių formų ir spalvų.

Kambarinės raktažolės ne tik puošia namus, bet ir drėkina orą, sugeria kenksmingas medžiagas, o be to raktažolės itin nereiklios priežiūrai.



AUGINIMAS

• Kad kuo ilgiau žydėtų, raktažolės laikomos šviesioje, nesaulėtoje arba mažai saulės apšviečiamoje vietoje, vėsiame (apie 15–17°C) kambaryje.

• Raktažolėms netinkamas smėlėtas dirvožemis, geriausiai sodinti į kompostinę žemę.

• Raktažoles geriausiai laikyti prie vakarinių arba šiaurinių langų.

• Žemė turi būti nuolat drėgna, bet vandens padėkle palikti negalima - raktažolės jautrios ir žemės perdžiūvimui, ir užmirkimui.

• Kol žydi, kas dvi savaites patręšiamos žydintiems augalams skirtomis trąšomis.

• Jei visgi pražydėjusi raktažolė pradeda nykti, tai dar nereiškia kad nyksta nes kažką ne taip darote, tiesiog Jūsų turima raktažolė gal yra vienmetė, pvz. nors ir švelnioji raktažolė (Primula malacoides Primula malacoides) - tai vienmetė ir deja peržydėjusi sunyksta.



P l a č i a u »» Raktažolių (primulių) auginimas kambaryje



Raktažolės (Primulės) ir sveikata

Pavasarinė raktažolė (Primula veris) yra priskiriama prie vaistinių augalų. Vaistams vartojami lapai ir žiedai, kurie skinami raktažolėms žydint, požeminės dalys kasamos rudenį.

Raktažolė padeda atsikosėjimui ir įeina į tam skirtų vaistažolių rinkinių sudėtį. Dėl glikozidų šaknys turi specifinį kvapą, tačiau manoma, kad jie padeda slopinti uždegimus. Liaudies medicinoje raktažolės šaknys naudotos sergant kokliušu, astma, podagra, kilus neuralginiams skausmams.

Apie gydomąsias raktažolės savybes rašoma jau XVI-XVII a. medicinos knygose. Lapuose esantys eteriniai aliejai alergiškiems žmonėms gali sukelti odos išbėrimus. Taip pat nepatartina vartoti augalą sergantiems anemija.



AUGALO teigiamas (neigiamas) poveikis

Raktažolės stiprina bendrumo jausmą, skatina taikiai išspręsti konfliktus.



Ir dar..

• Raktažolės yra laikomos vienos iš populiariausių pavasarinių daugiamečių gėlių visame pasaulyje.












Gyvenkime sveikai, spalvotai, patogiai, skaniai, draugiškai, stipriai, etiškai, linksmai, pokštaujant, grybaujant, su meile ir Gyvenimo būdo žurnalu :)
walnuts.lt facebook'e  Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas   

© 2oo8-2024. Laima&LS. Rašyti administratoriams. Paskutinis atnaujinimas: 2023-09-11