PORŲ auginimo ypatumai :: walnuts.lt PATARIMAI daržininkams

   Pradžia  Paieška  Skelbimai  Dabar skaitote: Daržas | DARŽOVIŲ auginimo katalogas Pradžia »

Porai | Daržas

Poras - puiki daržovė nereta mūsų virtuvėje. Vitamino C, kalio ir kitų vitaminų bei mikroelementų kiekiu porai gerokai lenkia svogūnus, be to, jie švelnesnio skonio. Porai ypač pagardina salotas, troškinius, sriubas, jie labai skanūs ir šviežūs, ir kepti. Nors skaniausia ir dažniausiai vartojama baltoji poro dalis (netikras stiebas), neskubėkite išmesti žalių lapų – juos taip pat galima sudėti į troškinius ir sriubas.

Porai auga ilgai, todėl sėti juos reikia anksčiau. Ankstyvąjam derliui gauti daigai užauginami ant palangės arba šildomame šiltnamyje. Nuo sėjos iki daigo sodinimo į lysvę praeina apie 50-60 dienų. Jeigu porus vėliau auginsite lauke, pradedama sėti kovo antrą savaitę. Jeigu auginsite nešildomame šiltnamyje arba tai vėlyva veislė, sėti galima anksčiau.
Sėjama į neutralų (pH apie 6,5), specialiai daržovių sėjai ar daigams skirtą durpių substratą, kuris yra smulkesnis. Nusipirktą poką reikia praplėšti ir palikti pusdieniui kambaryje, kad durpės išsivėdintų ir sušiltų. Porai nepakenčia persodinimo, todėl geriausia juos sėti į kasetines daigyklas arba atskirus puodelius. Tinka ir dėžutės, bet vargo vėliau bus daugiau. Naujas daigyklas būtina išplauti, o senas, naudotas – dezinfekuoti kalio permanganato ar previkuro tirpalu.

Daigykla pripilama durpių, jos lengvai suspaudžiamos ir palaistoma. Pirštu puodeliuose įspaudžiamos 1-2 cm gylio duobutės ir dedama po sėklytę. Jeigu sėjama į dėžutes, kas 3-4 cm daromos 1-2 cm gylio vagelės. Duobutės atsargiai užpilamos durpėmis, papurškiama vandeniu, kad paviršius sudrėktų. Daigykla uždengiama polietileno plėvele, kurią kasdien reikia pakelti, nubraukti rasos lašus, o daigyklą išvėdinti. Galima uždengti ir keliais sluoksniais agroplėvelės. Jos kilnoti nereikia.

Laikoma šviesiai ir šiltai (16-21oC). Jeigu daigyklą laikote ant palangės, stebėkite, kad arčiausiai šildytuvo (palangės krašto) esančiuose puodeliuose neperdžiūtų durpės, o sėklos ar daigai neperkaistų. Jeigu langai seni, nesandarūs, kaupiasi drėgmė ir šaltis, prie pat stiklo esančiuose puodeliuose sėklos dygs lėčiau. Jos net gali supelyti, o jauni daigeliai žūti, nors porai nebijo vėsumos. Geriausiai daigyklą laikyti ant plataus medinio padėklo (platesnio negu palangė), kad daigykla nesiliestų prie lango ir jos nepasiektų šildytuvo karštis, arba surasti kitą šviesią ir šiltą vietą.

Porai sudygsta per 1-2 savaites. Tuomet daigyklą 4-5 dienoms reikia perkelti į šviesią, bet vėsią vietą (apie 10oC šilumos), kad daigai neištįstų. Paskui auginama 15-20oC šilumoje. Porų daigai auga lėtai. Laistoma retai, bet gausiai (atsargia plona srovele). Stebėkite, kad durpės neperdžiūtų, nes porai palyginti jautrūs perdžiūvimui. Svarbu ir neperlaistyti, kad daigai nesupūtų. Kartą per mėnesį palaistoma daigams skirtu trąšų tirpalu, patręšus būtina perlieti švariu vandeniu. Nepertręškite, nes daigai gali sunykti. Jeigu jie tamsiai žali, gražiai atrodo, verčiau visai netręšti. Jeigu lapukai labai šviesūs, visai neauga, galima palaistyti amonio salietros tirpalu (15 g/10 l vandens, granulės kruopščiai ištirpinamos).

Į lysves sodinama gegužės viduryje. Porams patinka derlingos, anksčiau mėšlu ar kita gerai perpuvusia organika tręštos dirvos. Didesnis derlius subrandinamas, jeigu žemė drėgna, nelinkusi perdžiūti. Sodinama eilėmis, kas 20 cm tarp daigų, ir apie 50 cm tarp eilių. Toks atstumas būtinas, nes porus reikės bent 2-3 kartus apkaupti – tuomet baltoji dalis bus stambesnė ir ilgesnė. Svarbu neleisti porų nustelbti piktžolėms, nes daigeliai liauni, siūliniai. Jiems labai patinka organinės trąšos – skiesti srutų ar mėšlo raugai, skystas kompostas. O jei auginsite po kopūstų ar ankštinių augalų porai puikiai laikysis per žiemą.

Porus galima sėti ir tiesiai į lysves. Sėjama labai anksti, balandį, kai pražysta šalpusnis.10 kvad. m lysvei reikia 3-4 g sėklos. Žemė turi būti švari, nepiktžolėta, nes piktžolės auga gerokai greičiau negu porai ir lengvai juos nustelbia.

Rudenį porai kasami vėlai. Jeigu auginama sau, kasama atrankos būdu. Visų iš karto nukasti nebūtina, nes porai nebijo šalčio. Vėlyvesnių veislių porus galima mulčiuoti ir palikti žiemoti. Tačiau žiemą, įšąlus žemei, jų negalėsite išsikasti, todėl dalį visgi geriausia būtų išsikasti ir laikyti vėsiame rūsyje, smėlyje. Mulčiuoti vėlyvų veislių porai neblogai peržiemoja, jeigu žiema nėra labai šalta, ir toliau auga pavasarį. Juos reikėtų nukasti iki gegužės, nes vėliau ima auginti žiedynus. Jeigu žiema šalta, daugumos veislių porai lauke sunyksta. Sušąlusius taip pat galima vartoti, bet jie tinka tik sriuboms ir troškiniams.

Plonus, pradėjusius gesti supjaustom ir sudėję į polietileninį maišelį, talpiname šaldiklyje.

Kuo augalai jaunesni, tuo skonis švelnesnis. Seni lapai kieti ir neskanūs. Porus vartoja šviežius, troškintus. Šaldo, džiovina, marinuoja. Galima naudoti, kaip prieskoninę daržovę. Ji daug švelnesnė nei svogūnas.

Daugiau apie porus » Taisyti / Papildyti » 

SIŪLOM PASKAITYTI

REKLAMANAUDINGA

  •  
Gyvenkime sveikai, spalvotai, patogiai, skaniai, draugiškai, stipriai, etiškai, linksmai, pokštaujant, grybaujant, su meile ir Gyvenimo būdo žurnalu :)
walnuts.lt facebook'e  Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas   

© 2oo8-2021. Laima&LS. Rašyti administratoriams. Paskutinis atnaujinimas: 2021-10-06