Nauda organizmui ir kitos įdomybės APIE POMIDORUS

   Pradžia  Paieška  Skelbimai  Dabar skaitote: Daržas Pradžia »

Pomidorai žiemai | DaržasPomidorai žiemai

Tarp amerikiečių dažniausiai valgomų šviežių daržovių pomidoras užima ketvirtąją vietą. Vakariečiams tai pati populiariausia konservuota daržovė. Mes, lietuviai, turbūt šiuo atžvilgiu mažai kuo skiriamės nuo amerikiečių. Ar tai būtų švieži pomidorai prie mėsos, ar konservuoti pomidorai žiemai, pomidorą vertiname ir mokame paruošti taip, kad net pirštus apsilaižysi. Beje, ši daržovė ne tik gardi, bet ir naudinga.

Kokiomis savybėmis pasižymi ir kuo naudingi pomidorai

Botaniškai pomidoras (lot. solanum lycopersicum) yra vaisius, tačiau buityje jį vadiname ir naudojame kaip daržovę. Paprastai sunokę pomidorai yra raudoni, tačiau yra daug skirtingų pomidorų veislių, todėl taip pat galite užsiauginti arba nusipirkti geltonų, oranžinių, žalių ir violetinių pomidorų. Skirtingų veislių pomidorai yra skirtingo skonio, skirtingos formos ir dydžio.




Daugumoje maisto produktų, kurie gaminami iš pomidorų, gausu kalio, folio rūgšties, vitaminų A, K, C ir E. Pomidorai praturtina organizmą flavonoidu naringeninu, kuris slopina uždegimus. Pomidoruose esantis kalio ir folio rūgšties kiekis panašus į kitose populiariose daržovėse esantį šių medžiagų kiekį, tačiau pomidoruose yra daugiau vitamino C ir alfa-tokoferolio. Vitaminas C yra puikus antioksidantas. Į dieną suvalgius vieną vidutinio dydžio pomidorą organizmas gauna apie 28 procentus vitamino C rekomenduojamos dienos normos. Kalbant apie vitamino A resursus, pomidorą lenkia tik morkos. Pomidoruose taipogi esama tokių fitocheminių medžiagų kaip karotenoidai ir polifenoliai. 95 procentus pomidoro sudaro vanduo, likusieji 5 procentai – tai angliavandeniai ir skaidulinės medžiagos. 100 gramų svorio vaisiuje yra 18 kalorijų, 0,9 gramai baltymų, 3,9 gramai angliavandenių, 2,6 gramai cukraus, 1,2 gramai skaidulinių medžiagų, 0,2 gramai riebalų.

Pastaruoju metu daugėja mokslinių įrodymų, jog dažniau valgant pomidorus mažinama rizika susirgti širdies ir kraujagyslių ligomis. Pomidorai stiprina vidinę kraujagyslių sienelių pusę ir sumažina kraujo krešulių riziką. Taip pat pomidorai mažina gliukozės kiekį kraujyje, todėl gali būti naudingi sergantiems diabetu. Valgydami daug pomidorų galite mažiau bijoti prostatos, plaučių, skrandžio ir krūtų vėžio. Žinoma, pomidorų poveikį vėžiniams susirgimams ar prevencines galimybes mokslo pasaulis vis dar kruopščiai tikrina. Besirūpinantieji savo odos sveikata taip pat turėtų kuo dažniau valgyti pomidorų, nes šis vaisius gerina odos būklę. Tyrimai rodo, jog pomidoruose esančios medžiagos apsaugo odą nuo nudegimo saulėje. Viename eksperimente 40 gramų pomidorų tyrės kasdien 10 savaičių suvalgę tiriamieji patyrė 40 procentų mažiau saulės nudegimų nei kontrolinė grupė. Pomidorai sietini su stipresniais plaukais, didesniu energijos kiekiu ir gali būti įtraukiami į kasdienį racioną siekiant numesti svorio.

Kaip vartojame pomidorus

Amerikos patirtis rodo, jog apie 35 procentai šviežių pomidorų pavirsta padažais, 18 procentų – pomidorų tyre, 17 procentų – pomidorų konservais skardinėse, iš 15 procentų išspaudžiamos pomidorų sultys, 15 procentų tampa kečupu. Itin daug kečupo suvartoja paaugliai, ypač – berniukai. Vyresnio amžiaus žmonėms labiau patinka tiesiog švieži pomidorai arba pomidorų sultys. Lietuvos prekybos centruose galima rasti itin didelę pomidorų padažų ir kečupų įvairovę. Pomidorai dedami į įvairias daržovių salotas, noriai perkami švieži neapdoroti pomidorai. Šiandien didesnėje parduotuvėje galite įsigyti net 5-8 skirtingų veislių pomidorų.

Kaip nokinami pardavimui skirti pomidorai

Komercijai skirti pomidorai skinami ir transportuojami vis dar žali ir nesunokę. Kad pomidorai būtų raudoni tuomet, kai juos jau reikia parduodi, jie purškiami dirbtinėmis eteno dujomis. Etenas – tai organinė medžiaga (hormonas), susidaranti pomidoruose jiems nokstant. Pomidorų purškimas etenu slopina skonio vystymąsi, todėl pirktiniai pomidorai stokoja natūralaus skonio. Natūraliai sunokę pomidorai yra išraiškingesnio skonio. Jei dėl kokių nors priežasčių nusipirkote nesunokusių pomidorų, nokinkite juos ant palangės nuolat stebėdami jų nokimą.

Ar pomidorai gali būti pavojingi?

Paprastai organizmas pomidorus toleruoja, alerginė reakciją į pomidorus yra itin reta. Jei vis dėlto alergija pomidorams pasitaiko, ji dažnesnė tarp žmonių, kurie yra alergiški žiedadulkėms. Tokiu atveju imuninė sistema pomidoruose esančius baltymus identifikuoja kaip į juos panašias žiedadulkes ir žmogui gali pasireikšti tokios alerginės reakcijos kaip burnos niežėjimas, gerklės perštėjimas ar panašiai. Kartais alerginė reakcija pomidorams pasireiškia žmonėms, kurie alergiški lateksui. Ant komercijai skirtų pomidorų gali būti pesticidų likučių, todėl pirkdami pomidorus iš turgaus ar prekybos centro būtinai juos švariai nuplaukite.

[Reklama | Parašė: Rokas]


Raktiniai žodžiai » Daržovės • Pomidorai •




 Taisyti / Papildyti » 









SIŪLOM PASKAITYTI

REKLAMA



NAUDINGA




Gyvenkime sveikai, spalvotai, patogiai, skaniai, draugiškai, stipriai, etiškai, linksmai, pokštaujant, grybaujant, su meile ir Gyvenimo būdo žurnalu :)
walnuts.lt facebook'e  Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas   

© 2oo8-2024. Laima&LS. Rašyti administratoriams. Paskutinis atnaujinimas: 2023-09-11