Gėlių sodinimas balkonuose :: walnuts.lt PATARIMAI gėlių mėgėjams

   Pradžia  Paieška  Skelbimai  Dabar skaitote: Gėlynas Pradžia »


Gėlėti balkonai | 5

Gėlių sodinimas balkonuose - augalus geriausia sodinti į medinius lovelius, dėžes ar kubilus. Loveliai dar gali būti iš betono, plastmasės ar asbestcemenčio. Mediniams loveliams tinka ne plonesnės kaip 1,5 cm obliuotos eglinės ar pušinės lentos. Medinė dėžė ilgiau tarnaus, jei iš vidaus ją ištepsite karbolineumu ar medžio derva, o iš išorės nudažysite aliejiniais dažais. Asbestcementis patvarus, jo nereikia dažyti, visada gerai atrodo, jame nesiveisia kenkėjai, tačiau iš pietų pusės smarkiai įšyla, todėl nukenčia augahį šaknys. Naujose putplasčio dėžėse auga visos balkoninės gėlės. Šios dėžės lengvos ir šiltos, sienelės pasvirusios ir storos.

Prie palangės arba balkono atramos patogiau pritvirtinti mažesnius lovelius - geriausiai 20-25 cm aukščio, 18-20 cm pločio ir 50-60 cm ilgio.

Stambesniems augalams sodinti dėžės arba indai turi būti didesni - plotis ne mažesnis kaip 30 cm, aukštis - 40-45 cm arba plotis 60-65 cm, aukštis - 50-80 cm.

Patobulintos konstrukcijos loveliai, tiek pakabinami, tiek pastatomi, turėtų būti su dvigubu dugnu - tai pagerintų augalo augimo ir vystymosi sąlygas.

Loveliai ar dėžės nuo balkono ar lodžos grindų turi būti 1,5-2,0 cm pakelti. Tam tikslui prie dugno prikalamos medinės kaladėlės - kojelės. Lovelio ar dėžės dugne kas 20-30 cm daromos 10-15 cm skersmens skylutės vandens pertekliui nutekėti.




Moliniuose induose augalai gerai auga, bet jų sienelės nuo vandens praranda spalvą ir išvaizdą.

Vis plačiau ir pas mus naudojami puošnūs įvairiausių formų, spalvų ir dydžių plastmasiniai, lengvi, pakabinami puodeliai.

Pagal augalų dydį atitinkamai pasirinkime ir indą jiems sodinti.


Tvirtinimas - loveliai prie palangės, balkono ar lodžos atramos turi būti gerai pritvirtinami. Jei palangė per siaura, reikia ją paplatinti ar įrengti metalinius laikiklius. Metaliniai kabliai prie lango dėžės tvirtinami varžtais ar medsraigčiais - jie įsukami iš vidaus. Kalti lovelį prie medinės balkono atramos ar lango rėmo pavojinga: papuvus dugnui ar nuo žemių svorio lovelis gali iširti ir nukristi. Loveliai turi būti prilaikomi iš apačios.

Vertikalioms gėlių kompozicijoms sudaryti vazonai ar kiti puodeliai tvirtinami ar kabinami prie vertikalios sienelės arba metalinio stovo.

Vienmečiams vijokliniams augalams atramos daromos iš plonų kartelių ar suvyto špagato, kitiems vijokliniams augalams įrengiamos tvirtesnės specialios atramos iš vielos, stulpelių bei kitos medžiagos. Atramos turi būti pakankamai tvirtos, kad išlaikytų augalo svorį ir jų neišverstų vėjas.

Krepšelį su gėlėmis pakabinkite lengvai prieinamoje vietoje, ne per aukštai - bus patogu laistyti.

Vėjuota vieta netinka, nes stipresnis vėjas gali aplaužyti augalus, numesti kabantį indą.


Sodinimas - žemė balkonų gėlėms turi būti rupi, derlinga ir šviežia. Patartina ją pakeisti kiekvieną pavasarį. Tada gėlės gerai augs ir gausiai žydės. Geriausiai būtų pasiruošti žemių mišinį, kuris būtų purus, pralaidus orui, gerai sugertų drėgmę. Pertręštoje žemėje kai kurios gėlės gerai auga, būna vešli lapija, bet mažai žydi, daugeliui gėlių tinka neutralios reakcijos žemė (pH 6,8-7).

Mišinio rūgštingumą didina durpės, jį galima sumažinti kreida ar medžio pelenais.

Prieš sodinant augalus, lovelius ar kitus indus reikia išvalyti. Skylės jų dugnuose pridengiamos vazono šukių skeveldromis arba rupiu smėliu. Virš drenažo galima užpilti nedidelį sluoksnį durpių, nes jos gerai sugeria vandenį ir palaiko drėgmę. Tada iki pusės lovelio pripilama žemių. Augalai iš vazonų ar dėžučių sodinami taip, kad tarp jų šaknų gniužulo liktų 20 cm tarpai. Jie užpilami žemėmis. Lovelio pakraščiuose žemė gerai apspaudžiama. Žemių paviršius turi būti 2-4 cm žemiau lovelio krašto - tada laistant vanduo nenuteka per kraštus.

Gėlių krepšeliai gali būti įvairiai sukonstruoti, tačiau visuomet stenkitės, kad būtų tvirtai įtaisyti. Krepšelis turi turėti gerą drenažą, o gruntą jam ruoškite iš durpių ar kompostinės žemės, į dugną virš drenažo įdėkite truputį molio arba specialaus gelio, sulaikančios vandenį terakotos. Augalai krepšelyje neturi būti per maži, nes jame paaugs nedaug. Į retą, tvirtos vielos krepšį augalus lengviau sodinti iš šonų. Tačiau jei krepšys labai retas, į jį bus sunku įkloti samanas.

Su didesniu žemių gniužulu galima persodinti žydinčius ir peržydėjusius augalus.


Raktiniai žodžiai » Augalų auginimas • Gėlės balkone •


Gėlių auginimo balkonuose ypatumai »
Gėlės tinkančios balkonams »


 Taisyti / Papildyti » 










Gyvenkime sveikai, spalvotai, patogiai, skaniai, draugiškai, stipriai, etiškai, linksmai, pokštaujant, grybaujant, su meile ir Gyvenimo būdo žurnalu :)
walnuts.lt facebook'e  Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas   

© 2oo8-2024. Laima&LS. Rašyti administratoriams. Paskutinis atnaujinimas: 2023-09-11