Daugiamečių gėlių priežiūra :: walnuts.lt PATARIMAI gėlių mėgėjams

   Pradžia  Paieška  Skelbimai  Dabar skaitote: Gėlynas Pradžia »


Daugiametės gėlės | 5

Daugiametėmis vadinamos tokios gėlės, kurios auga lauke toje pačioje vietoje daugiau kaip du metus, pvz. bijūnai, flioksai, rudbekijos, gvazdikai, lubinai, pentinai, rūtos, sinavadai ir kt. Daugiametės gėlės sodinamos į gėlynus, klombas, lysveles, masyvais, grupėmis ar pavieniui gazonuose. Labiausiai įprasta sodinti dekoratyvinių krūmų fone, arti jų. Jos puikiau auga ir žydi saulėtose, nuo vėjo apsaugotose vietose.

Gerai prižiūrėti ir gerose dirvose žiemojantys daugiamečiai augalai labai suveši, atsiranda daug žiedų. Po kurio laiko jie pradeda spausti vieni kitus. Kai senas daugiametis augalas pradeda blogiau žydėti arba krūmo centre atsiranda negyvų stiebų, reikia jį atjauninti. Iškaskite šaknis ir padalykite jas rankomis ar peiliu, o paskui pasodinkite kiekvieną atskirai. Taip iš vieno augalo turėsite kelis. Todėl reikia daugiametes išdalyti arba pakeisti jaunais augalais, jeigu dauginimas vyksta sėklomis. Bijūnai vienoje vietoje paprastai auginami 10 metų, astilbės – 3, lelijos 3–4, raktažolės – 3.

Be to, daugelio daugiamečių gėlių stiebai kiekvienais metais paauga į viršų, jų šaknys išlenda virš žemės. Tai ne pačios geriausios sąlygos krauti pumpurus, atsinaujinti papildomas šaknis.

Dauguma daugiamečių gėlių į gėlynus sodinama pavasarį - balandžio pabaigoje - gegužės pradžioje arba rudenį iki spalio vidurio.




Svogūninės gėlės (tulpės, narcizai, lelijos hiacintai) sodinamos rudenį, kai jų stiebai išdžiūsta, o svogūnai subręsta.

Didelėms daugiametėms gėlėms sodinti kasamos iki 60 cm gylio duobės. Sodinimui naudojama gera daržo žemė, sumaišyta per pusę su pūdiniais. Ja užpilamos sodinimo duobės 10 cm aukščiau gazono paviršiaus ir gerai suminama. Sodinamų gėlių stiebai nuplaunami, paliekant 10 cm kelmelius, šaknys paskirstomos simetriškai į šalis. Užbėrus žemėmis, suminama, palaistomą, paviršius supurenamas ir išlyginamas.

Svogūninės gėlės sodinamos triskart giliau už svogūnų diametrą.

Daugiamečių gėlių priežiūra panaši į vienamečių. Tačiau kai kuo skiriasi. Tręšti jas pūdiniais geriau rudenį, padengiant žemę iki 7 cm sluoksniu, kurio dalis įterpiama purenimu. Daugiamečių gėlių priežiūrai būdinga tai, kad jos laiko bėgyje išauga į didelius krūmus. Senstant jų lapai ir žiedai smulkėja, todėl periodiškai turi būti persodinamos. Persodinami krūmai skiriami, iš vieno padaroma keletas naujų. Kiekvienas skyrium gautas naujas krūmelis privalo turėti apie 6 stiebus arba pumpurus. Dažniau - kas 5-7 metus - rekomenduojama persodinti flioksus, astilbijas, irisus.

Nepatariama persodinti bijūnų, nes po to jie ne taip greitai pradeda gausiai žydėti. Kasmet rudenį daugiamečių gėlių stiebai nuplaunami 15 cm aukštyje ir panaudojami pūdiniams gaminti. Kai kurios netipiškos daugiametės gėlės, pvz. salvijos, fuksijos, dar prieš rudenines šalnas persodinamos į puodus ir laikomos šiltnamiuose kaip motininiai augalai dauginimo reikalams. Kanų ir jurginų šakniagumbiai, begonijų gumbai po pirmųjų šalnų iškasami ir laikomi sandėliuose 5 C temperatūroje.


Raktiniai žodžiai » Augalų auginimas • Daugiametės gėlės • Gėlės • Gėlių auginimas •




 Taisyti / Papildyti » 










Gyvenkime sveikai, spalvotai, patogiai, skaniai, draugiškai, stipriai, etiškai, linksmai, pokštaujant, grybaujant, su meile ir Gyvenimo būdo žurnalu :)
walnuts.lt facebook'e  Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas   

© 2oo8-2024. Laima&LS. Rašyti administratoriams. Paskutinis atnaujinimas: 2023-09-11