RAKTAŽOLIŲ (primulių) auginimo ypatumai :: PATARIMAI raktažolių mėgėjams

   Pradžia  Paieška  Skelbimai  Dabar skaitote: Gėlynas Pradžia »


Raktažolės | 5

RAKTAŽOLIŲ auginimo ypatumai

Raktažolės dar vadinamos ir primulėmis, taip pat dar galima išgirsti ir tokius pavadinimus kaip.. pavasargė, pirmšokas, rakteliai, rakteliukai, batutis, šv. Petro raktai. Lot. Primula L. - prima - pirma, ula - mažybinė forma. Šios genties augalai pavasarį pražysta vieni pirmųjų - kaip sakant, tai pavasario šaukliai - auksiniai rakteliai, atidarantys vasaros vartus :). Beto, depresijos apimtiems žmonėms rekomenduojama nusipirkti raktažolių vazonėlį - tai nuotaiką kelianti gėlė.

Raktažolė viena iš populiariausių ir dažniausiai auginamų pavasarinių gėlių visame pasaulyje. Paprastai tai daugiametės gėlės, tačiau yra ir dvimečių ir vienmečių raktažolių.

Stiebai tiesūs, nešakoti, rečiau šakoti, būna ir bestiebių. Lapai ištisiniai arba skiautėti, kotuoti arba bekočiai, pliki arba plaukuoti, skroteliniai. Žiedai įvairių spalvų ir atspalvių, varpiški, piltuviški, plokšti ar vamzdiški, pavieniai arba skėčiai, kekės, šluotelės, rutulio ar varpos pavidalo žiedynuose. Žiedynai pavieniai arba menturiniai. Vaisius - rutuliška, cilindriška dėžutė, atsidaranti per sąvaras. Sėklos smulkios, įvairios formos ir spalvos.

Raktažolės tinka klomboms, bordiūrams, alpinariumams apsodinti.. taip pat dažnai sodinama ir kapuose, grupėms sudaryti gazonuose. Kai kurios veislės puikiai išsilaiko ir pamerktos.




Priskaičiuojama net apie 600 rūšių, tačiau Lietuvoje savaime auga tik 2 rūšys:

• pavasarinė raktažolė (Primula veris) Primula veris | Foto galerija,
• raktažolė pelenėlė (Primula farinosa) Primula farinosa | Foto galerija.


Pagal žydėjimą raktažolės skirstomos į 7 grupes:

I - žydinčios nuo kovo pradžios iki balandžio mėn.;
II - nuo kovo antros pusės iki balandžio pabaigos;
III - nuo balandžio antros pusės iki gegužės pabaigos;
IV - nuo gegužės vidurio iki birželio vidurio;
V - birželio - liepos mėn.;
VI - liepos mėn.;
VII - liepos - rugpjūčio mėn.


Specialistai rekomenduoja rinktis tas dekoratyvines raktažolių veisles, kurios yra atspariausios šalčiams. Kartais raktažolės žydinčios pavasarį, rudenį žydi dar pakartotinai, tačiau dažniausiai negausiai.


SODINIMAS

Raktažoles reikėtų sodinti nesaulėtoje vietoje, daliniame pavėsyje, derlingoje ir drėgnoje vietoje. Daugelis raktažolių nemėgsta tiesioginių saulės spindulių, joms netinka sausas, smėlėtas dirvožemis. Tai pavėsio ir drėgnų vietų gėlė.

Pasodinus, kurį tai laiką raktažoles vertėtų karštom dienom pridengti nuo saulės.

Toje pačioje vietoje raktažolė gali būti auginama 3-4 metus.


PRIEŽIŪRA

Pavasarį tik atšilus orams, reikėtų nuimti senus nunykusius lapus bei žemę aplink raktažoles papurenkite.

Šiaip tai gan nereikli gėlė, tačiau ilgos sausros neišgyvena, pasodinus vertėtų nuolat gausiai, ypač vasarą laistyti.

Rudenį laistymą reikėtų mažinti ir galiausiai visai nutraukti. Žiemai augalas turi ruoštis sausoje dirvoje.

Per vegetaciją du tris kartus vertėtų patręšti: augalams atželiant anksti pavasarį, prieš žydėjimą ir augalams antrą kartą leidžiant lapus - liepos pabaigoje ar rugpjūtį. Puiki traša - raugintos ir vandeniu skiestos srutos.


DAUGINIMAS

Dažniausiai dauginama dalinant kerą ir sėklomis, kiek rečiai lapų atkarpomis.

Dauginant raktažoles dalijant kerą, tai daroma pavasarį augalams peržydėjus, tokiu metu kerai paprastai labai gerai dalinasi.

Tačiau galima ir vasarą, tačiau vertėtų apsisukti iki rugpjūčio vidurio, antraip iki šalčių augalui neliks laiko užsitikrinti gerą šaknų sistemą ir augalas sunkiai arba visai neperžiemos.

Dauginant sėklomis.. prisirinktos sėklos sėjamos tik ką surinktos į dėžutes, vazonėlius arba inspektą, 2 tikruosius lapelius turintys daigai pikuojami į daigyną. Žiemą daigus reikia pridengti medžių lapais. Į nuolatinę vietą sodinami antrųjų metų rudenį, arba trečiųjų metų pavasarį.

Kiek rečiau, bet pasirodo raktažoles galima dauginti ir lapų atkarpomis. Lapų atkarpomis dauginama gegužės—birželio mėnesį. Jie sodinami į išplautą smėlį arba smėlingą žemę inspekte, po užpavėsintais langais, įsišaknija per 15— 20 dienų o į nuolatinę vietą sodinami kitų metų pavasarį.


ŽIEMOJIMAS

Raktažoles, ypač pilnavidurės besniegę žiemą vertėtų pridengti eglišakiais.


RAKTAŽOLIŲ VEISLIŲ YPATUMAI

Jei žemė molinga rinkitės dantytają raktažolę (Primula denticulata Primula denticulata | Foto galerija) dideliais rutuliškais žiedynais, beje žiemą ją vertėtų pridengti.

Atspariausios šalčiui, paprastai nedengiamos žiemai: Julijos raktažolė (Primula juliae Primula juliae | Foto galerija), paprastoji (Primula vulgaris Primula vulgaris | Foto galerija), ausytoji (Primula auricula Primula auricula | Foto galerija), gyslotoji (Primula polyneura Primula polyneura | Foto galerija), rožinė raktažolė (Primula rosea Primula rosea | Foto galerija).

Jei sodinate šiaurinėje ar vakarinėje pusėje rinkitės aukštają raktažolę (Primula elatior Primula elatior | Foto galerija).

Jeigu norite sodinti šalia akmenų, tiks ausytoji, dantytoji, japoninė, Julijos raktažolės.

Atviroje vietoje geriau sodinti skėčio arba rutulio formos žiedynus kraunančias raktažoles.

Sodinant prie vandens telkinių rinkitės sikiminę (Primula sikkimensis Primula sikkimensis | Foto galerija) tai labiausiai drėgmę mėgstanti raktažolę, tačiau žinoma jei vanduo stovės ji ims tiesiog pūti ir išnyks.

Švelnioji raktažolė (Primula malacoides Primula malacoides | Foto galerija) - vienmetė ir peržydėjusi sunyksta.

Lietuvoje ankščiausiai pražysta Julijos, paprastosios, aukštosios ir dantytosios.


Raktiniai žodžiai » Augalų auginimas • Augalų veislės • Daugiametės gėlės • Gėlės • Gėlių auginimas • Raktažolės •




 Taisyti / Papildyti » 










Gyvenkime sveikai, spalvotai, patogiai, skaniai, draugiškai, stipriai, etiškai, linksmai, pokštaujant, grybaujant, su meile ir Gyvenimo būdo žurnalu :)
walnuts.lt facebook'e  Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas   

© 2oo8-2024. Laima&LS. Rašyti administratoriams. Paskutinis atnaujinimas: 2023-09-11