Vienmečių gėlių sėjimas :: walnuts.lt PATARIMAI gėlių mėgėjams

   Pradžia  Paieška  Skelbimai  Dabar skaitote: Gėlynas Pradžia »

VIENMETĖS GĖLĖS

Tiesiai į lysvę pasėtos ilgos vegetacijos vienmetės gėlės nespėja užaugti ir trumpai žydi arba visai nespėja pražysti. Jas geriau sėti į dėžutes namuose arba šiltnamyje, o po šalnų į gėlyną persodinti jau paaugusius daigelius.

Kvapieji pelėžirniai, nasturtės, grakščiosios gubojos, portulakos nemėgsta persodinimo, todėl pavasarį jos sėjamos tiesiai į lysvę, o paskui retinamos, arba sėjamos į puodelius ir persodinamos su visu žemių gumulu. Begonijų, kalceoliarijų, lobelijų ir kai kurių kitų gėlių sėklos geriausiai dygsta šviesoje, jų nereikia užberti. Lenktažiedžiai trinyčiai - atvirkščiai, greičiausiai sudygsta tamsoje! Jų sėklų neužberkite, bet užklokite dėžutes juoda plėvele arba laikykite tamsioje patalpoje.

Sėjama į kompostinės žemės ir smėlio (1:0,5) mišinį. Tinka lengvi pirktiniai kompostai ir specialiai gėlių sėjai paruošti durpiniai substratai. Persijokite juos per sietelį 2x2 arba 3x3 mm skersmens akutėmis.




Dėžutės (ypač jeigu jas naudojate ne pirmi metai) nuplikomos karštu vandeniu, ant dugno beriamas sluoksnis drenažo (tinka smulkios molio duženos, žvyras, net akvariumams skirtas gruntas). Žemė dėžutėje lengvai suslegiama, suspaudžiama lentele nuo krašto į vidurį. Pasilikite keletą saujų komposto arba substrato sėkloms užberti. Pasėję paliekite, uždenkite dėžutes agroplėvele arba polietileniniu maišeliu ir pastatykite šiltai. Jeigu sėklos labai smulkios ir jų nereikia užberti, substratą paliekite prieš sėją, o sėklytes vandeniu tik nupurkškite. Dauguma vienmečių gėlių geriausiai dygsta 18-24oC šilumoje. Daigams reikia daug šviesos. Jeigu kambaryje negalėsite jų papildomai apšviesti, geriau iki kovo mėn. nesėti visai.

Pasirodžius daigeliams dėžutės pernešamos į vėsesnę, bet šviesią patalpą, kad gėlytės per daug neištįstų. Šiltai dygusios, bet vėsiai augusios gėlės būna tvirtesnės ir sveikesnės. Taigi daugiau šansų užsiauginti gražių gėlių tiems, kurie turi šaltą žiemos sodą arba įstiklintą balkoną (verandą). Staigus temperatūros svyravimas taip pat kenkia daigams. Atkreipkite į tai dėmesį, jeigu jūsų balkonas pietų ar pietryčių pusėje - saulėtomis ankstyvo pavasario dienomis jis įšils iki 30oC, o naktį staiga atvės.

Paaugusius daigelius (su 1-3 tikraisiais lapeliais) reikia išpikiuoti. Jeigu jie labai gležni, paauginkite dar keletą dienų. Tačiau per tankiai augantys daigai, ypač lobelijos, tabakas, petunijos, gvazdikai ir leukonijos, dažnai suserga "juodąja kojele" ir žūva. Gražiai augęs daigas staiga nuvirsta ant šono, o jo stiebelis prie pat žemės pajuosta ir suplonėja.

Šalčiui atsparias gėlės - lobuliarijas, leukonijas, žioveinius, medetkas, gvazdikus ir gacanijas į lysvę galima persodinti jau balandžio pabaigoje - gegužės pradžioje, jeigu artimiausiu laiku nenumatomos šalnos. Iki šalnų šios gėlės turi spėti įsišaknyti ir sutvirtėti. Blogiausiu atveju daigus galima pridengti agroplėvele. Šilumamėgių gėlių daigai į gėlyną sodinami tik birželio pradžioje, po visų šalnų. Karštis joms kenkia taip pat, kaip ir šaltis. Per sausras daigus gausiai liekite, nuo labai kaitrios saulės pritemdykite ir prie tiesioginių spindulių pripratinkite pamažu.


Raktiniai žodžiai » Augalų auginimas • Gėlės • Gėlių auginimas • Vienmetės gėlės •




 Taisyti / Papildyti » 










Gyvenkime sveikai, spalvotai, patogiai, skaniai, draugiškai, stipriai, etiškai, linksmai, pokštaujant, grybaujant, su meile ir Gyvenimo būdo žurnalu :)
walnuts.lt facebook'e  Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas   

© 2oo8-2024. Laima&LS. Rašyti administratoriams. Paskutinis atnaujinimas: 2023-09-11