KAKTUSŲ dauginimas :: walnuts.lt PATARIMAI kaktusų mėgėjams

   Pradžia  Paieška  Skelbimai  Dabar skaitote: Kambariniai augalai Pradžia »

Kaktusai dažniausiai dauginami sėklomis ir vegetatyviniu būdu, t.y. šoniniais auginiais, arba vadinamaisiais "vaikais". Nupjauto nuo kaktuso auginio pjūvis, apibertas trinta medžio anglimi, pateikiamas keletą dienų padžiūti. Džiūvimo laikas priklauso nuo auginio sultingumo ir dydžio, kartais tenka džiovinti net dvi savaites. Cereusų pjūviai turi būti kūgio pavidalo, kad šaknys augtų iš centro, o ne iš šoninių areolių, kas nepageidautina. Cereusus ir echinokaktusus geriausia pjauti ploniausioje vietoje, o epifiliumus - nupjauti aukščiau trimis pjūviais, nes taip nupjautoje vietoje jaunas lapas lengviau įsišaknija. Džiovinti auginius reikia stačius, kad sultys susikauptų apačioje. Jei auginį padėsime gulsčiai, jo šaknys ims augti iš šoninių areolių, o tai negerai. Po to, kai auginio pjūvis apdžiūva, vazone ant drėgno viršutinio žemės sluoksnio užberiamas 2 cm smėlio sluoksnis, į jį pasodinimas auginys ir uždengiamas stikline; giliai sodinti auginių negalima.

Kad aukšti auginiai stipriau laikytųsi, kol jie įsišaknys, laikinai pririšami prie šalia žemėje įsmeigtų lazdelių. Tik opuncijų auginius galima sodinti giliau, nes jie leidžia šaknis iš šoninių areolių. Kaktusai gerai įsišaknija tik 25 - 28 °C temperatūroje ir tvankiame, drėgname ore. Drėkinti dar neišleidusius šaknų auginius reikia atsargiai iš apačios, nes nuo drėgmės pertekliaus kaktusai be šaknų ima pūti.

Yra kaktusų, kurie neturi šoninių auginių - "vaikų" ir dauginasi tik sėklomis. Geriausias laikas kaktusams sėti - kovo pradžia. Iki rudens sėjinukai turi spėti paaugti, kad be nuostolių pergyventų sunkią jiems pirmąją žiemą.




Sėkloms gerai sudaiginti ir sėjinukams apšildyti būtinai reikalingas kambarinis šiltnamiukas, kuriame sėjinukai reikalingas kambarinis šiltnamiukas, kuriame sėjinukai apšildomi iš apačios (25 vatų elektros lempa) - jiems reikia vadinamųjų "šiltų kojų". Šiltnamiuke palaikoma 20 - 30 °C temperatūra. Orui drėkinti tarp lėkštelių su sėjinukais statomas indai su vandeniu ir viskas drauge uždengiama stikliniu gaubtu.

Kaktusų sėklos labai smulkios, todėl žemę sėjinukams reikia persijoti ir sumaišyti su smulkiu smėliu. Drenažinės lėkštelių skylutės uždengiamos šukėmis, ant jų dedami medžio anglies gabalėliai ir vėl suskaldytos šukės, o iš viršaus užpilama paruošta žemė. Žemės paviršius sulyginimas ir, jeigu sėjami skirtingi kaktusai, medinėmis, stiklinėmis arba plastmasinėmis lazdelėmis padalijamas į atskirus lizdus. Sėklos 30 minučių pamirkomos silpname kalio permanganato tirpale, apdžiovinamos sugeriamuoju popieriumi ir sėjamos kelių milimetrų atstumu viena nuo kitos, lengvai prispaudžiant degtukų dėžute. Kad nepridengtų sėklų nenuplautų vanduo, nelaistoma, o tik apipurkščiama iš purkštuvėlio arba sudrėkinama iš apačios, įstatant lėkštelę iki pusės į indą su drungnu vandeniu (pageidaujama lietaus). Pro drenažines lėkštelės skylutes vanduo vienodai sudrėkinta žemę. Kai žemės paviršiuje atsiranda šlapios dėmės, vadinasi, drėgmės pakanka. Žemės su sėklomis visada turi būti drėgna, nes perdžiūvusios sėklos gali žūti.

Kad sėklos gerai dygtų ir sudygusios augtų, reikia šilumos, drėgno oro ir šviesos. Geriausia šviesa - saulės, bet jauni gležni sėjinukai gali nuo saulės nudegti, todėl šviesai sušvelninti viršutinis dangčio stiklas pridengiamas rūkomuoju popieriumi. Jei langas ne pietų pusėje, šiltnamiukui nepakanka saulės šviesos. Tada jis papildomai apšviečiamas šildomosiomis arba dienos šviesos lempomis, kurios įtaisomos virš šiltnamiuko, 20 - 30 cm virš lėkštelės (apšviečiant liuminescencinėmis lempomis - 10 - 15 cm virš lėkštelės). Savaime suprantama, kad natūrali saulės šviesa augalams yra naudingesnė. Kaktusai daigai išdygsta skirtingu laiku priklausomai nuo jų rūšies. Dauguma sėklų sudygsta per 10 dienu. Epifiliumams ir opuncijoms sudygti reikia 3 - 6 savaičių. Kad šios sėklos greičiau sudygtų, prieš sėjant reikia jas parai pamerkti į šiltą vandenį.

Neįmanoma aprašyti kaktusininko džiaugsmo, pasirodžius pirmiesiems kaktusų daigams. Mažutis kaip segtuko galvutė augaliukas, o ant jo jau styro spyglys... Dabar daigams reikia daugiau gryno oro. Šiltnamiuką būtina vėdinti. Tarp apatinės dėžės ir stiklinio gaubto įstatomos kaladėlės, o kartais, kai karšta, gaubtas kuriam laikui visiškai nuimamas. Negalima leisti, kad susikaupusi drėgmė nuo stiklo lašėtų ant sėjinukų; kartkartėmis stiklą reikia nušluostyti. Dabar viršutiniam žemės sluoksniui galima leisti apdžiūti. Keletai savaičių praėjus po sėjimo, žemės paviršiuje gali pasirodyti samanėlių. Tai - nuo drėgmės. Samanėlės kenkia sėjinukų vystymuisi. Todėl sėjinukus reikia pikuoti. Į lėkštelę su žeme sėjinukai persodinami tokiu būdu: mažyte medine šakute, laikoma kairėje rankoje, užkabinamas, o dešinėje rankoje laikomas medinės lazdelės smailiuoju galu iškeliama žemė su šaknelėmis. Naujoje vietoje lazdele padaroma sėjinuko šaknis atitinkanti duobelė, į kurią perkeliamas daigelis. Bukuoju lazdelės galu žemė aplinkui lengvai prispaudžiama. Atstumas tarp persodintų sėjinukų turi atitikti jų dygį. Tankiai susodinti kaktusai auga geriau. Kai sėjinukai paauga ir užsigrūdina, viršutinį šiltnamiuko stiklą galima visiškai nuimti. Toliau sėjinukai prižiūrimi, kad jie gautų pakankamai drėgmės, šilumos ir šviesos.

  Daugiau apie kaktusus » Bendras kaktusų apibudinimas, istorija »
  Kaktusų auginimo ypatumai »


Raktiniai žodžiai » Augalų priežiūra • Dauginimas • Kaktusai • Kambariniai augalai • Sukulentai •




 Taisyti / Papildyti » 












Gyvenkime sveikai, spalvotai, patogiai, skaniai, draugiškai, stipriai, etiškai, linksmai, pokštaujant, grybaujant, su meile ir Gyvenimo būdo žurnalu :)
walnuts.lt facebook'e  Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas   

© 2oo8-2024. Laima&LS. Rašyti administratoriams. Paskutinis atnaujinimas: 2023-09-11