Daržas » Daržovių daiginimas namuose

Augalų sėklos | Daržas

Vasario mėnesį pats laikas ruoštis pavasario sėjai. Užsiauginti gerų pomidorų, agurkų, paprikų daigų nėra paprasta – reikia nemažai žinių, kruopštumo ir tam tikrų sąlygų. Tačiau pasisėję daržovių namie, tikrai žinome, kokį derlių turėsime, o įsigiję daigų turguje, neretai jaučiamės lyg katę maiše pirkę.

Kiek pirkti sėklų- amžinas klausimas pavasarį - sėklų gausybėje lengva pasiklysti ir suklysti. Protingiausia pirkti žinomos, jau išbandytos daržovių veislės sėklas ir vienos naujos veislės, kuri sudomino kokiomis nors savybėmis. Jeigu ji gerai užderės, vėliau galėsite pakeisti pasenusias veisles.

Sėklų sėkite šiek tiek daugiau negu reikės daigų, nes dalis jų gali nesudygti ar netikti sodinti. Vienam kvadratiniam metrui užsėti reikia 1-1,5 g pomidorų, 3-5 g kopūstų, agurkų, paprikų, 12-15 g porų, svogūnų, 2-3 g gūžinių salotų, 1-2 g salierų sėklų. Jeigu norite gauti labai ankstyvą derlių, berkite 2-3, o pomidorų – 4-5 kartus daugiau sėklų, nes daigus reiks pikuoti.


Labiausiai paplitęs būdas – sėti į dėžutes su durpėmis. Tai patogu, nes kasmet nebūtina pirkti naujų dėželių, tik joms laikyti reikia nemažai vietos. Be to, jas sunku kilnoti, kai daigus reikia pasukti į šviesą. Daigų auginimas kiaušinių lukštuose. Jei daigų reikia nelabai daug, jų galite išsiauginti kiaušinių lukštuose. Viename kiaušinio lukšto gale pramuškite maždaug 2 cm skersmens skylę, susukę popierinį piltuvėlį, priberkite lukštus žemės ir ją sudrėkinkite. Daug vandens nepilkite, nes lukštai gerai sulaiko drėgmę. Kitame lukšto gale pradurkite skylutę vandens pertekliui nutekėti. Kiaušinių lukštus patogu laikyti specialiuose kiaušinių padėkluose. Iki sėklos sudygs, galite juos sudėti vieną ant kito. Prasikalus daigams, išskirstykite padėklus po vieną ir laikykite šviesioje vietoje. Labai svarbu, kad keliant sudrėkę padėkliukai nesuplyštų. Kiaušinių lukštuose žemės telpa nedaug, todėl į juos geriausia sėti likus dviem trims savaitėms iki daigų sodinimo lauke. Persodinant lukštas lengvai suspaudžiamas, kad sutrūkinėtų.

Sėklų daigumas »

Kompaktišką daigyną galima pasigaminti iš maždaug 70 x 20 cm polietileno plėvelės. Ji gali būti ir kitokio dydžio, priklausomai nuo to, kur norima įrengti daigyną. Perlenkite juostą pusiau ir kas 10 cm pažymėkite “kišenių” siūles. Braukite per pažymėtas vietas įkaitintu peiliu – taip “suvirinę” polietileną turėsite juostą su daugybe kišenių. Priberkite jas žemių, apačioje pradurkite po kelias skylutes ir galite sėti. Tokių juostų su žemėmis ant palangės galite sustatyti bent kelias eiles, po apačia pakiškite padėklą ar patieskite plėvelės. Kišeninį daigyną galima įrengti ant putplasčio plokštės. Ji puikiai sulaiko šilumą, todėl daigyno dirvos temperatūra pakyla keliais laipsniais. Atėjus laikui daigus sodinti lauke, perkirpkite polietileno kišenes, ir daigai su žemės gumulu lengvai išsiims. Daigus galite auginti ir specialiuose durpių puodeliuose arba „paletėse”. Jeigu sėklas sėjate vasario mėnesį, vadinasi, daigus teks ilgai auginti, todėl patogiausia sėti į dėžutes. Kai išauga vienas du tikrieji lapeliai, persodinkite daigelius į durpių puodelius arba polietileno juostos daigyną.

Tinkamiausia oro temperatūra sėkloms sudygti: agurkų – 25-28° C, pomidorų -20-25° C, paprikų – 20-30° C, kopūstų -20° C, svogūnų, porų, salotų ir salierų -18-25° C. Kad sudygę daigai neištįstų, labai svarbu 4-7 dieną sumažinti temperatūrą. Dieną agurkų daigams reikalinga 15-17° C, pomidorų – 12-15° C, paprikų – 13-16° C, kopūstų – 6-10° C, svogūnų, porų, salotų, salierų – 8-10° C temperatūra. Naktį agurkų daigams palaikykite 12-14° C, pomidorų – 6-10° C, paprikų – 8-10° C, kopūstų – 6-10° C, svogūnų, porų, salotų, salierų – 8-10° C temperatūrą.

Daigai geriau auga drėgnoje aplinkoje - įsivaizduokite tropikus, kur ištisus metus šilta ir drėgna. Dauguma dekoratyviųjų vazoninių augalų kilę būtent iš ten. Jie jaučia gimtinės „šauksmą”, todėl nenuostabu, kad geriau veši drėgnesnėje aplinkoje. Drėgno aplinkos oro nepakeičia gausus laistymas. Laistydami drėkiname tik šaknis, o iš aplinkos drėgmę augalai siurbia lapų ląstelėmis.

Paprasčiausias būdas – apipurkšti augalus vandeniu. Tai efektyvu, bet nepatogu, kadangi sudrėksta šalia stovintys baldai, langų stiklai.

Estetiškesnis, bet daugiau laiko užimantis purškimo būdas – kartą per savaitę „išmaudyti” augalus po dušu. Jei nenorite sudrėkinti vazono žemės, jo viršų uždenkite polietileno maišeliu.

Augalas nuolat mėgausis drėgme, jei vazonėlį įstatysite į didesnį dekoratyvų indą, o į tarpą prikimšite samanų ir jas nuolat laistysite.

Dar vienas drėkinimo būdas – priberkite į dekoratyvią lėkštę akmenukų, pastatykite ant jų vazoną, o į lėkštę pripilkite tiek vandens, kad nesiektų vazono apačios. Lėkštę nuolat papildykite.

Efektyvus drėkinimo būdas – drėkinamoji palangė. Jei turite plačias palanges ar jas platinate, galite įrengti vandens rezervuarą. Vanduo nuo radiatoriaus šilumos pamažu garuoja ir drėkina orą.

Drėkinamajai palangei įrengti reikia lentos ar plastiko, metalinių kampuočių, skardos ir grotelių. Pritvirtinkite ant palangės lentos iš visų pusių kampuočius ir įklokite tarp jų per visą plotį skardos gabalą. Užtepkite sandūras vandeniui nelaidžiu glaistu. Įstatykite į rezervuarą atitinkamo dydžio groteles. Dabar į tokį „dubenį” belieka nuolat įpilti vandens, retsykiais išimti groteles ir nuvalyti skardą.

Patarimas: vanduo garuos lėčiau, jei įbersite mažų akmenėlių.


Raktiniai žodžiai » Sėklos •

 Taisyti | Papildyti  



GYVENKIME sveikai, gražiai, spalvotai, patogiai, aktyviai, skaniai, draugiškai, stipriai, etiškai, linksmai, pokštaudami, grybaujant, sapnuojant, su meile ir Gyvenimo būdo žurnalu :)

Ką išduoda pati gamta?

• Perkūnija, dažni škvalai rugpjūčio mėnesį pranašauja giedrą rudenį.

• Jei gandrai per šv. Baltramiejaus dieną (rugpjūčio 24 d.) išskrido - bus ankstyvas ruduo, žiema.

• Jei pirmosiomis rugpjūčio dienomis lyja nuo pat ryto - rudens pradžia bus lietinga, jei lyti pradeda nuo vidurdienio - lietingas bus rudens vidurys, o jei artėjant vakarui - rudens pabaiga bus lietinga.

• Rugpjūčio mėnesio pabaigoje išskrendančios gervės - žada būsiant šaltą žiemą, po jos - šaltą vasarą.

• Jei rugpjūčio pradžioje griaudėja kelias dienas iš eilės - ruduo bus šiltas ir ilgas.

• Saulė per šv. Lauryną (rugpjūčio 10 d.) - žada giedrą rugpjūtį, šiltą rudenį.

• Gausus gervių skrydis per šv. Lauryną (rugpjūčio 10 d.) - žada giedrą rugpjūtį, šiltą rudenį.

Paprastasis kukurūzas (Zea mays)
Paprastasis kukurūzas (Zea mays) ..Paprastasis kukurūzas (lot. Zea mays) - tai vienmetis augalas, kilęs iš Meksikos, tinkantis ne tik pašarams, bet ir maistui, per 2-3 mėnesius užaugantis iki 1-3 metrų aukščio, o kartais net iki 5 m aukščio. Lapai platūs. Vyriški kuokeliniai žiedai sukrauti viršūninėje šluotelėje, moteriški piesteliniai – lapų pažastyse burbuolės pavidalo žiedynuose. Burbuolės apsuptos dengiamųjų lapų, pro kuriuos viršūnėje nukąra kuokštas siūliškų purkų...

•  CHOOSE qUICK LOAN HERE NO COLLATERAL REqUIRED

Patalpintas: 2023-11-16 • PASLAUGOS • Kiti • new York.



Visi skelbimai


© 2oo8-2024. Laima&LS. Kontaktai. Paskutinis atnaujinimas: 2023-09-11  Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas