BIRŽELIO mėnesio darbai darže

   Pradžia  Paieška  Skelbimai  Dabar skaitote: Mėnesio darbai Pradžia »


Daigelis | 7

SODINIMAS. Baigiame sėti visas daržoves. Rugiams (birželio 5-17 d. d.) ir paprastajam erškėčiui (birželio 7-22 d. d.) pradėjus žydėti sodinami visų šiluma mėgstančių daržovių daigai. Per pirmąją dekadą pasodinami vidutinio vėlyvumo kopūstai.

Vėlyvesniam derliui pats laikas pasėti lapinių salotų.

Pradžioje mėnesio dar galima sėti ir burokėlius bei morkas laikymui žiemą.

Pasėjame ridikus laikymui žiemą, žiedinius kopūstus antrajam derliui.


PIKTŽOLĖS. Ravėti piktžoles patariama po lietaus ar paliejus daržoves. Tuomet jos lengviau išsitraukia. Beto, drėgname dirvožemyje mažiau pažeidžiama daržovių šaknys. Vertėtų išrauti išrauti su visomis šaknimis, o ne nurauti. Nes jos po kelių dienų vėl autaugs.


PRIEŽIŪRA. Vos tik pasirodžius pirmiems daigeliams, vertėtų atsargiai dirvos paviršių papurenti, kad susidardytų po laistymų ar tiesiog po lietaus atsiradusi kieta dirvos pluta, kuri nebestabdytų daržovių dygimo. Beto taip prisidėsit ir prie piktžolių naikin imo, nes iškėlę į žemės paviršių balsvus piktžolių "siūlelius", jų maždaug 80 proc žus.
Daigams paaugus reikėtų juos retinti, nes to nepadarius derlius neitin džiugins. Tankiai augantys augalai ne tik iš viens kito pasisavina drėgmę ir maistines medžiagas, bet ir temdo viens kitą. prieš retinimą, būtinai paliekite dirvą - tada ne tik lengviau išrausite, bet persodinant jie geriau prigis.

Morkų daigus pirmą kartą patariama praretinti kas 2-3 cm, burokėlių, griežčių, ridikų, ropių.. - kas 5 cm; o vėliau kas 10 cm. salotas patartina ne rečiau nei kas 10 cm.

Ankstyvieji gūžiniai ir žiediniai kopūstai formuoja gūžes ir galvutes, todėl jiems reikia daug vandens ir maisto medžiagų. Galima juos laistyti trąšų tirpalu, 10 1 dedant po 30 g amonio salietros ir kalio chlorido ir 80 g superfosfato. Toks tirpalas tinka ir burokėliams bei pomidorams. Agurkinėms ir kitoms daržovėms trąšų kiekis mažinamas pusiau. Pradėjusias, formuotis žiedinių kopūstų galvutes uždengiame prilenkdami ir įlauždami, lapus.

Patariama reguliariai skabyti (išlaužyti) šoninius agurkų ir pamidorų ūglius. Ir tai daryti, vertėtų, kol jie neišaugo ilgesni nei 3-5 cm. Pastebėta, kad jei skabysite 20-30 cm. šoninius ūglius, 1 kvadratiniame metre užauginsite 3 kg. mažiau agurkų ir pomidorų vaisių.

Tiesa agurkų šoninius ūglius, skirtingai nei pomidorų, agurkų augintojai rekomenduoja nuskabyti ne visai, o tik nugnybti jų galus.

Pomidorus rišame prie kuoliukų antrą kartą.

Šiltadaržiuose auginamos daržovės vėdinamos, laistomos, papildomai tręšiamos. Inspektų langus, net šiltnamių stiklus galima nubalinti kalkėmis, nukris temperatūra. Pomidorai laistomi rečiau, bet gausiai, geriausiai iki pietų. Temperatūra palaikoma 15-30 C. Agurkai mažiau vėdinami ir geriau auga drėgnesniame ir šiltesniame negu pomidorai ore. Geriausia juos laistyti apie pietus. Nepamirškime, kad daugumos veislių agurkus ir jų hibridus apdulkina bitės. Šiltadaržio, daržovės laistomos panašios arba šiek tiek silpnesnės koncentracijos, kaip lauko daržovės, mineralinių trąšų tirpalu.

Nepakankamai bei nereguliariai laistomų agurkų vaisiai apkarsta, bei kartais sutrūkinėja.

Nereguliariai laistomų pomidorų vaisiai sutrūkinėja, beto juos gali pažeisti viršūnėlių puvinys.

Vijoklinėms pupelėms ir žirniams padaromos vytelių ar nestorų kartelių atrarnos. Svogūnų, kurie pradėjo formuoti ropeles, nelaistome. Daržovės daugiau nepurenamos, kai vešlūs lapai uždengia visą dirvos paviršių.

Bulvės kaupiamos 2-3 kartus. Paskutinį kartą - prieš bulvienojams uždengiant tarpueilius. Apkaupiami pomidorai, agurkai, kopūstai. Tos daržovės, kurios nepatręštos pavasarį mineralinėmis trąšomis ir auga neperderlingoje dirvoje, papildomai tręšiamos mineralinėmis trąšomis.

Apžiūrimi braškių kereliai, skabomi tie ūsai, iš kurių neimsime kerelių padauginimui. Braškės dauginamos tik iš derlingų ir sveikų kerų ūsų. Todėl tokie kerai pažymimi kuoliukais ir leidžiama iš jų augti ūsams, kad susidarytų rozetės. Numatoma vieta naujam braškynui, iš anksto ruošiama dirva.

Visas daržo augalines liekanas kompostuojame su durpėmis, mėšlu, mineralinėmis trąšomis. Komposto krūvą kas mėnesį perkasame. Jei turime, į ją įpilame srutų, kurios pagreitina augalinių atliekų skaldymą. Žiūrėkime, kad komposto krūva neapaugtų piktžolėmis.


KENKĖJAI. Kovojant su daržovių kenkėjais, dažniau purenkite dirvą, augalus tręškite amonio trąšomis, o jei reikėsm nupurškite būtinomis priemonėmis.

Jei lauke augantys kopūstai pradėjo vysti, jū lapai gelsti, vertėtų atkreipti dėmesį į šių daržovių šaknis, ant jų tikriausiai pastebėsite balsvus kopūstinių muselių kimminukus.

Jei pradeda garbanotis darže auginamų morkų lapai, tai požymis, kad šias daržoves, pažeidė lapų blakutės.


ĮDOMŪS FAKTAI. Ar žinojot, kad agurkų stiebus aplink vertikaliai ištemptas virves reikėtų apsukti pagal laikrodžio rodyklę. Jei agurkų stiebus apsuksite prieš laikrodžio rodyklę, jie jau kitą dieną atsisuks.

BIRŽELIO mėnesio darbai sode, darže bei gėlyne »
 Taisyti / Papildyti » 
Gyvenkime sveikai, spalvotai, patogiai, skaniai, draugiškai, stipriai, etiškai, linksmai, pokštaujant, grybaujant, su meile ir Gyvenimo būdo žurnalu :)
walnuts.lt facebook'e  Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas   

© 2oo8-2024. Laima&LS. Rašyti administratoriams. Paskutinis atnaujinimas: 2023-09-11