GRUODŽIO mėnesio darbai sode

   Pradžia  Paieška  Skelbimai  Dabar skaitote: Mėnesio darbai Pradžia »

• Svarbiausias darbas sode - užtikrinti maksimalų sniego kiekį augalų šakų vainiko plote, žinoma, jei apskritai pasninga. Rekomenduojama sniegu apkaupti ne tik vaismedžius, bet ir rožes bei dekoratyvinius krūmus.

• Jei gausiai prisninga, augalų nevertėtų palikti savieigai - vertėtų nupurtyti sniegą nuo jaunų medžių bei krūmų šakelių, be to.. liaunas augalų šakas apskritai reikėtų surišti tarpusavyje, kad nuo gausaus sniego, ypač šlapio sniego, neaplūžinėtų.

• Jei sniego nėra, o smarkiai šąla, dirvožemį vaismedžių ir vaiskrūmių šakų vainiko plote, vertėtų uždengti ~10 cm. storio šiltinamųjų medžiagų (eglišakių, durpės, medžių pjuvenų, susmulkintos žievės, perpuvusio mėšlo, šiaudų, sausų lapų ir pan.) sluoksniu. Teko skaityti, kad vaismedžiai be problemų ištveria net iki -37,2 laipsnių šaltį, o va šaknys - tik iki -15 laipsnių šaltį.

• Jei savo sode auginate abrikosų ar persikų vaismedžius, kai dirvos paviršius bus pilnai įšalęs, ant jų šaknų uždėkite eglišakių, taip pat galima užpilti pjuvenų, medžio drožlių ar durpių. Tokiu pat būdu galite apsaugoti ir kitų vaismedžių šaknis.

• Jautriausi yra kaulavaisiai - slyvos, abrikosai, persikai, todėl tokius medelius patartina sodinti pavasarį. Jei temperatūra nukrenta iki  -15-20 °C ir laikosi ilgiau, rekomenduojama aprišti persikų ir abrikosų kamienus eglišakėmis. Taip šie vaismedžiai bus garantuotai apsaugoti nuo šalčio.
• Vaismedžius nuo pelių apsaugosite, sumindę sniegą ne tik aplink augalus, bet ir šiek tiek pasivaikščioję po sniegą ir visame sode tarp augalų.

• Norint apsaugoti augalus nuo zuikių, kamienus vertėtų apsukti apsauginiu tinklus ar kitomis apsauginėmis medžiagomis.

• Gerai apžiūrėkite visus vaismedžius ir nuskinkite visus mumifikuotus bei ligotus vaisius, nes būtent juose kaupiasi grybinių ligų sukėlėjai bei įvairūs kenkėjai. Tokius mumifikuotus vaisius rekomenduojama sudeginti.

• Taip pat, rekomenduojama nepalikti ir ant vaismedžių likusių kaboti lapų, juos taip pat reikia pašalinkite ir sunaikinkite, nes juose dažniausiai žiemoja vikšrų lizdai (gudobelinio baltuko vikšrai, auksauodegių verpikų vikšrai). Tokius lapus kaip ir vaisių mumijas geriausia sudeginti, nes cheminiais preparatais kenkėjų lizdų sunaikinti neįmanoma.

• Jei dar nenubalinti medžiai - gruodis tam puikus metas, tai apsaugos medžius nuo kaitrios saulės, ypač pavasarėjant.

• Įvairūs paukščiai itin naudingi sodui, nes sunaikina nemažą dalį įvairių kenkėjų, tad žiemą nepamirškite mažųjų pagalbininkų - įrenkite jiems lesyklėles ir lesinkite. Sakoma, kad paukštelius būtina lesinti pastoviai, nes tada jie įpranta gauti maisto ir jo kasdien tikisi ir lesyklėlėse neradę, deja žūsta.

• Paprastai vėlai rudenį ar žiemos pradžioje, žinoma jei smarkiai nešąla ir jei dar nenugenėti agrastai, pats laikas paskubėti - patariama nepalikti agrastus su ilgais ūgliais, nes tokie ūgliai greičiau peršąla bei neaugina naujų pumpurų.

• Gruodžio mėnesį, kol nėra sniego, pats laikas pasirūpinti vaiskrūmių genėjimu - sutaupysime laiko pavasarį. Norint kad serbentai ir agrastai nuolat ir gausiai derėtų, kad nesuprastėtų uogų kokybė, būtina kiekvienais metais juos atnaujinti pašalinant senus stiebus. Ant senų stiebų menkiau dera uogos ir būna prastesnės kokybės, todėl pasenusius serbentų ar agrastų stiebus reikia išpjauti. Dažniausia seni stiebai auga viduryje. Norint kad krūmas išlaikytų savo formą likusius jaunus ūglius palenkite į kelmo vidurį ir suriškite.

• Gruodžio mėnesį jau pats metas pradėti ruoštis pavasariniam vaismedžių skiepijimui ir  prisipjauti skiepūglių.  Pjaudami ūglius atminkite, kad ūgliai turi būti ne tik nuo žinomų veislių, bet ir sveiki bei ne trumpesni kaip 25-30 cm. Skiepūglius geriausia pjauti nuo viršutinių ir pietų pusėje augusių šakų. Jeigu numatote paskiepyti tik kelis vaismedžius, tai skiepūgliai gali būti ženklinami kiekvienas atskirai, tačiau jei ruošiatės paskiepyti didesnį kiekį vaismedžių, tai skiepūglius reikėtų rišti pundeliais, o kad nesusimaišytų veislės, pundelius pažymėkite etiketėmis užrašydami skiepūglių duomenis. Taip paruoštus pundelius reikėtų laikyti drėgname rūsyje, tačiau gali būti laikomi ir supiltose durpėse ar net smėlyje bei sniege.


GRUODŽIO mėnesio darbai sode, darže bei gėlyne »
 Taisyti / Papildyti » 

SIŪLOM PASKAITYTI

REKLAMANAUDINGA
Gyvenkime sveikai, spalvotai, patogiai, skaniai, draugiškai, stipriai, etiškai, linksmai, pokštaujant, grybaujant, su meile ir Gyvenimo būdo žurnalu :)
walnuts.lt facebook'e  Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas   

© 2oo8-2022. Laima&LS. Rašyti administratoriams. Paskutinis atnaujinimas: 2022-07-28