LIEPOS mėnesio darbai sode

   Pradžia  Paieška  Skelbimai  Dabar skaitote: Mėnesio darbai Pradžia »


Obuoliukai | 7

GENĖJIMAS.

• Trešnes reikėtų genėti tuoj po derliaus, t.y liepos pirmoje pusėje, vėlyvesnių veislių truputį vėliau,

• Graikiškus riešutus reikėtų, nepagailėti ir gėnėti prieš derlių, nevertėtų labai susivėlinti.

• Reikėtų nuolatos išpjauti ūglius, užaugusius ant skiepytų vaismedžių kamienų. Taip pat nepamiršti pašalinti ir iš šaknų augančias atžalas ir vilkūglius.

Daugiau apie graikiškų riešutų auginimą »


PRIEŽIŪRA.

• Jei nusimato didelis obuolių derlius, iš anksto šakas paremkite atramomis. Jei žemėn nulinkusių obelų šakų neparemsite atramomis, šakų vidus bus mažiau apšviestas, šakų viduje sutriks aeracija, todėl pasidarys geros sąlygos plisti vaismedžių ligoms. Ypač svarbu atramomis paremti tų obelų šakas, kurių medieną buvo pažeidę žiemos šalčiai.

• Nuskynus aviečių uogas, baigusius derėti ūglius, nepaliekant kelmelio, būtina išpjauti. Avietynai sparčiau auginsnaujus ūglius, bei žymiai sumažės augalų kenkėjų ir ligų sukėlėjų.


PIKTŽOLĖS

• Svarbiausias rūpestis, kad piktžolės nespėtų subrandinti sėklas, vertėtų laiku išrauti.


KENKĖJAI.

• Liepos mėnesį ima kristi sukirmiję obuoliukai. Tai vaisėdžių darbas. Jiems gaudyti ant vaismedžių kamienų rišamos kokios nors medžiagos juostos. Po jomis žiemoti sulenda nemažai kenkėjų vaisėdžių vikšrų bei obelinio žiedgraužio vabalų. Pasitaiko ir pūvančių vaisių. Jie kruopščiai surenkami ir užkasami į žemę. Taip sunaikinama didelė dalis ligų pradų ir kenkėjų. Kur švara ir tvarka, ten ir vaisiai sveiki auga.

• Nuėmus serbentų ir agrastų derlių, augalus nupurkšti nuo degulių.

• Sudeginkite ir pakeiskite naujomis birželį ant vaismedžių kamienų užvyniotas gofruoto popieriaus juostas kenkėjų gaudymui.

• Obelų apsaugai nuo rauplių galima panaudoti ditaną (30 g/10 l vandens).

• Žieminių veislių obelis, kurių vaisiai bus ilgai laikomi, tiktų nupurkšti 0,5 proc. kalcio salietros tirpalu. Kalcio salietrą galima naudoti kartu su pesticidais.
TRĘŠIMAS.

• Jei vaiskrūmiai užaugina daug uogų, o patys auga lėtai, vos tik nuskynę uogas augalus patręškite kompleksinių mineralinių trąšų, kurių sudėtyje būtų azoto, fosforo ir kalio, tirpalu (10 l vandens ištirpinkite 1 valgomąjį šaukštą kompleksinių mineralinių trąšų).
Arba galima vaiskrūmius paliekite karvių mėšlo tirpalu, į kurį įberkite medžio pelenų. Tręšti reikėtų tik paliejus žemę. Šio tirpalo ant 10 kvadratinių metrų žemės supilkite maždaug 25 litrus.
Kad trąšos nenudegintų vaiskrūmių lapų, po tręšimo augalus perplaukite vandeniu su laistytuvu.

• Liepos mėnesio pabaigoje sodo augalus patariama tręšti trąšomis, kurių sudėtyje tžyra fosforo, kalcio ir kalio, tokios trąšos skatina vaisių brendimą, taip pat padeda daugemečiams augalams geriau pasiruošti žiemai.

• Azoto turinčiomis trąšomis daugiamečius augalus po liepos 15-20 dienų patariama daugiau nebetręšti arba tręšti ypač mažais kiekiais.


SKIEPIJIMAS.

• Liepos mėnesio viduryje patariama pradėti skiepyti akiuoti subrendusiomis, vegatatyvinėmis akutėmis (pumpurais) vaismedžius ir dekoratyvinius augalus. Arba, kitaip sakant, jų skiepijimas miegančia akele. Labiausiai jis tinka jauniems medeliams perskiepyti ir medelynuose laukinukams akiuoti. Norint akiuoti senesnius medžius būtina iš anksto nupjauti jų šakas, paliekant atitinkamo ilgio stagarus, ant kurių priauga vilkūglių, Į kuriuos ir akiuojama. Dabar plačiausiai akiuojama dviem būdais: akelė užkišama už žievės ir akelė priglaudžiama prie pjūvio. Paprasčiau akelę užkišti už žievės. Tuomet poskiepyje išpjaunamas „T” raidės pjūvis, žievė atknojama į abi puses, išpjaunama akelė (nuo pumpuro apačios į viršų), išimamą iš jos mediena ir akelė tuojau pat užkišama už žievės. Akelę reikėtų įstumti 2 cm giliau nuo skersinio pjūvio ir aprišti elastinga plėvele arba apvynioti aukštos įtampos izoliacine juosta. Akiuojant priglaudimu (čia žievė gali ir ne taip gerai knotis, o ir poskiepis gali būti plonesnis) žievė iš viršaus pjaunama į apačią truputį siekiant medienos. Paskui peilis ištraukiamas ir antru pjūviu nupjaunama odelė, paliekant apačioje nedidelį liežuvėlį. Pjūvio ilgiu išpjaunama akelė, peilio krašteliu pašalinama mediena ir už liežuvėlio užkišama akelė. Aprišama taip, kad akelė nenuslystų į šoną. Akiavimo peilis turi būti labai aštrus. Po trijų savaičių patikrinama, ar akelė prigijusi. Tuomet atrišama ir žiūrima, jeigu akelė padidėjusi, žalia, o lapkotis lengvai atsiskiria prigijo. Priešingu atveju akiuojama dar kartą kitoje vietoje. Perskiepyti galima iki rugpjūčio pabaigos.

Skiepinimo akute būdas - citrinmedžio skiepijimas »
LIEPOS mėnesio darbai sode, darže bei gėlyne »
 Taisyti / Papildyti » 
Gyvenkime sveikai, spalvotai, patogiai, skaniai, draugiškai, stipriai, etiškai, linksmai, pokštaujant, grybaujant, su meile ir Gyvenimo būdo žurnalu :)
walnuts.lt facebook'e  Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas   

© 2oo8-2023. Laima&LS. Rašyti administratoriams. Paskutinis atnaujinimas: 2023-09-11