Riešutų gydomosios savybės :: walnuts.lt PATARIMAI

   Pradžia  Paieška  Skelbimai  Dabar skaitote: Riešutai Pradžia »

Riešutai - ne tik maistinis, dietinis produktas, jie turi ir gydomųjų savybių.

!!! Prieš vartodami namuose pasigamintus preparatus, būtinai pasikonsultuokite su gydytoju!

Kiekvienam organizmui būdingos tam tikros elektromagnetinės savybės. Mokslininkų teigimu, vegetuojantis graikinis riešutmedis veikia žmogaus nervinę sistemą dviem būdais.

Elektroencefalograma parodė, jog būnant (arba pabuvus) po šiuo medžiu, pakinta smegenų veiklos ritmai: galvos smegenų žievės (sąmonės) veikla gerokai sulėtėja, o požievio struktūros (pasąmonė ir dalis psichikos) labai suaktyvėja. Žodžiu, graikinis riešutmedis sąlygoja išorinį pasyvumą ir sukelia vidinę įtampą bei nerimą, atsispindintį net sapnuose.






Rytų šalių liaudies medicinoje nurodoma ... kad, tarsi atsilygindamas už tokį savanaudiškumą, graikinis riešutmedis nokina labai maistingus vaisius - riešutus, neapsakomai naudingus žmogaus organizmui...taigi, riešutai stiprina smegenis, širdį ir inkstus, labai vertingi pagyvenusiems žmonėms. Jie naudingi ir sergant kepenų ligomis.Kitų šalių liaudies medicina riešutus rekomenduoja valgyti inkstų ir skrandžio darbui pagerinti, kai padidėjęs arba sumažėjęs rūgštingumas...beto padidina net ir seksualinę galią.
Taigi, graikiniai riešutai mažina širdies ligų riziką. Riešutuose yra santykinai daug polinesočiųjų ir mononesočiųjų riebalų rūgščių. Riešutai mažina cholesterolio koncentraciją mažo tankio lipoproteinuose. Pakeitus dalį žmogui reikalingų riebalų riešutais - apie 12,5 proc. eikvojamos energijos, cholesterolio koncentracija mažo tankio lipoproteinuose sumažėja apie 5 procentus. Geriausiu veikimu pasižymi būtent graikiniai riešutai, kurių sudėtyje vyrauja mononesočiosios ir polinesočiosios riebalų rūgštys ir mažai yra sočiųjų riebalų rūgščių. Maistinės skaidulos juose sudaro 5,2-14,3 g šimte gramų valgomosios riešutų dalies. Labai daug tyrinėtojų patvirtino, kad graikiniai riešutai, darydami įtaką cholesterolio koncentracijai, turi reikšmės širdies ir kraujagyslių ligų profilaktikai. Panašių, tik silpnesnių, savybių turi ir kitų rūšių riešutai.

Rytų medicinos atstovai rekomenduoja graikinius riešutus vartoti kartu su kitais produktais, ypač su medumi. Medus pagerina smegenų požievio mitybą ir kartu veikia kraujagyslių sieneles, malšina galvos skausmus ir apsaugo nuo migrenos priepuolių. Tibetiečiai pataria sutrintus graikinius riešutus sumaišyti su medumi ir užgerti vaistingųjų augalų arbatomis. Meduje esančios medžiagos sugeba labai greitai prasiskverbti pro ląstelių membranas, kartu “prastumdamos” ir aktyviąsias riešutų bei augalų medžiagas.

Maistas pavargusioms smegenims...
Graikinių riešutų aktyviosios medžiagos labai reikalingos smegenims. Smegenys - tai nervinės skaidulos, suformuotos iš baltyminių struktūrų, todėl metams bėgant pavargsta ir “surambėja”. Jeigu žmogus kasdien užsiima ta pačia veikla, jo nerviniai impulsai sklinda tais pačiais keliais ir pertempia nervinį audinį. Jeigu jį kasdien veikia ir vienodi garsiniai ar kitokie dirgikliai, tai gali užsiblokuoti nerviniai receptoriai. Nors žmogui atrodo, kad jis priprato prie tų dirgiklių, ir jie jo nebeerzina, bet nervai vis tiek į juos reaguoja. Monotoniška gyvensena kenkia ir centrinei nervų sistemai, todėl padidėja dirglumas, nervingumas, ima kamuoti nuovargis. Kava ir kiti panašūs stimuliatoriai gelbsti tik laikinai, bet vėliau nuo jų savijauta dar labiau pablogėja. O štai graikiniai riešutai pamaitina smegenis, pašalina visus jų audinių sukietėjimus ir palengvina nervinių impulsų kelią. Todėl juos valgantis žmogus jaučiasi žvalus, energingas ir intelektualus.
Norint sustiprinti smegenų veiklą, ypač rekomenduojama graikinius riešutus valgyti su karčiųjų augalų (šalavijo, pelyno ir kt.) medumi.

...ir širdžiai
Kiekvienas raumuo fizinio krūvio metu kaupia pieno rūgštį. Kadangi širdies raumuo nuolatos susitraukinėja, tai jame susikaupia šios rūgšties perteklius. Dėl to atsiradę sukietėjimai sumažina miokardo pralaidumą. Tai pasireiškia širdies veiklos sutrikimais: aritmija, stenokardija ir t.t.
Graikiniai riešutai šalina raumens sukietėjimus ir saugo nuo minėtų problemų. Vartojami su medumi, kone prilygsta širdį gydantiems vaistams: sustiprina jos kraujagyslių sieneles, šalina cholesterolio plokšteles, pagerina kraujotaką.
Norint padėti širdžiai, geriausia graikinius riešutus vartoti su liepų, aviečių bei įvairų gėlių medumi ir razinomis: sumaišoma po 1 kg medaus, riešutų bei razinų ir vartojama po 1 valgomąjį šaukštą 3 kartus per dieną.

Patiekalas aistrai išsaugoti:
Seksualinį potraukį gali padidinti graikiniai riešutai su figomis. Šviežios figos 3 minutes pakepinamos su augaliniu aliejumi. Jeigu kepinamos jos neprasiskleidžia, nupjaunamos viršūnėlės. Kiekvienas vaisius prikemšamas įdaro, pagaminto iš graikinių riešutų (2 dalys) ir medaus (1 dalis).
Patiekiama su vaisių sirupu. Siekiant sužadinti aistrą, užtenka suvalgyti 1-2 prikimštus vaisius. Jei suvalgoma daugiau, poveikis gali būti atvirkštinis.

Padeda atsikratyti antsvorio...
Kadaise skaitėte, kad riešutai — riebalų ir kalorijų šaltinis? Skaitykite iš naujo: pasirodo tyrimai rodo, kad jie gali padėti atsikratyti antsvorio, jaustis sveikai ir džiaugtis tobula oda. Taigi juos visgi, verta įtraukti į valgiaraštį.
Riešutuose esantys riebalai padeda kelias valandas išlaikyti stabilų cukraus kiekį kraujyje — tada kūnas degina kalorijas iš riebalų atsargų. Ir atvirkščiai: jie cukraus kiekis svyruoja, trokštate maisto, kuriame gausu angliavandenių. Riešutuose esan-tys magnis ir cinkas irgi padeda įveikti cukraus geidulį. JAV buvo atliktas eksperimentas: vienos moterys laikėsi mažesnio riebalų kiekio dietos — iš riebalų gaudavo 20 proc. kalorijų. Kitoms buvo pasiūlytas modernesnis šios dietos variantas: iš riebalų — lazdynų, žemės riešutų bei alyvų aliejaus — jos gaudavo 35 proc. kalorijų. Pirmosios grupės moterys atsikratė vidutiniškai 3 kg antsvorio, antrosios — daugiau nei 4 kg. Ekspertai tikina, kad riešutus valgiusios eksperimento dalyvės jautėsi sotesnės ir dėl to mažiau valgė.
Visgi laikantis dietos naudingiausia valgyti migdolus. Juose gausu baltymų, ne per daugiausia riebalų ir kalorijų (30 g, maždaug 24 riešutėliuose, yra 6 g baltymų, 160 kcal ir 14 g riebalų). Arba lazdynų riešutų (30 g, apie 22 riešutuose, yra 4 g baltymų, 180 kcal ir 17 g riebalų).

Taip pat graikiniai, žemės bei lazdyno riešutai labai vertingi odos išvaizdai. Nes juose yra vitaminų A, B1, B2, C bei kalio, magnio, kalcio, fosforo, sieros. Vitaminas A stiprina ir stangrina odą, B1 ir B2 neleidžia išdžiūti ir luptis epidermiui, o vitaminas C spartina kolageno ir elastino gamybą.

Medicinoje naudojamas ir žalias riešutų apyvaisis, nuo odos tuberkuliozės, kai kurių kitų odos ligų naudojamas juglonas, būtent, pagamintas iš žalių riešutų apyvaisių. Juose yra daug, net iki 3000 mg. proc. askorborūgšties (vitamino C), todėl gali būti naudojama kaip vitaminių preparatų žaliava. Be to apyvaisiuose yra ir rauginių medžiagų, tinkančių odai apdirbti.
O riešutų kevalai naudojami aktyvuotos anglies gamybai.

Taigi apibendrinant bei šį tą priduriant:
Riešutai palaiko natūralias organizmo funkcijas. Juose esantis cinkas skatina baltųjų kraujo kūnelių gamybą, blokuoja rinovirusus, padeda išvengti spuogų. Magnis mažina kraujospūdį, švelnina PMS simptomus. Riešutuose esantis kalis stiprina raumenis. Riešutai stiprina atsparumą ligoms. Turi daug mononesočiųjų ir polinesočiųjų riebiųjų rūgščių, gerųjų riebalų, padedančių užkirsti kelią širdies ligoms. Be to, juose gausu antioksidantų, saugančių nuo vėžio. Mononesočiųjų riebiųjų rūgščių turtingi migdolai žymiai sumažina blogojo cholesterolio kiekį organizme.

Be to graikiniai riešutai dažnai vadinami tiesiog - nuotaikos riešutu.
Graikiškų riešutų, datulių ir razinų patariama valgyti vyresnio amžiaus žmonėms, nes jie žvalina ir tonizuoja organizmą, neutralizuoja žalinguosius medžiagų apykaitos produktus, atjaunina viso organizmo ląsteles - tad ilgai norite gyventi? valgykite graikiškus riešutus :)


Taigi, apibendrinant,

Riešutai - puikus baltymų ir skaidulų šaltinis, kai kuriose tautose vadinami net dievų maistu ir išskirti kurie riešutai geriausi, būtų sunku, kiekvienas riešutas turi kažką ypatingo:

• Lazdyno riešutuose gausu vitamino B6, kuris yra svarbus faktorius fermentiniams procesams, imuninei sistemai, baltymų apykaitai, vitamino E - svarbaus antioksidanto, saugančio nuo vėžinių ląstelių formavimosi, taip pat geležies. Be to, lazdyno riešutuose yra unikalus baltymų ir vitamino E derinys, kuris stiprina raumenis, todėl juos patariama valgyti žmonėms, dirbantiems sunkų fizinį darbą.

• Anakardžių riešutai vertingi tuo, kad turi daug geležies, būtinos normaliai kraujodarai, ir jos kiekiu prilygsta mėsai;

• Graikiniuose - cinko, reikalingo imuninei sistemai stiprinti, skeleto formavimuisi, geležies, vitamino B6, taip pat omega-3 nesočiųjų rūgščių, kurios saugo širdies ir kraujagyslių sistemą nuo ligų;

• Pistacijose gausu vitamino B1, saugančio ir stiprinančio nervų sistemą, skatinančio normalų augimą, taip pat vitamino E, kalio, geležies;

• Migdolai - vitamino E, kalcio, reikalingo kaulams bei dantims formuotis, kalio, reguliuojančio kraujo spaudimą, magnio.

• Žemės riešutai - 100 g šių riešutų yra 48 g riebalų, vertingesnių už gyvulinius riebalus, nes pagrindinę jų dalį sudaro nesočiosios riebalų rūgštys, mažinančios cholesterolio kiekį kraujyje. taip pat pasižymi vitamino PP (B3), padedančio stiprinti nervų sistemą, virškinimo traktą gausa bei mangano, būtinu normaliai cholesterolio apykaitai, gliukozės toleravimui, bei gražiems ir sveikiems plaukams ir nagams.


   © Laima | www.walnuts.lt


   Raktiniai žodžiai » Anakardžių riešutai • Graikiški riešutai • Lazdyno riešutai • Migdolai • Pistacijos • Poveikis sveikatai • Riešutai • Žemės riešutai •



 Taisyti / Papildyti » 










Gyvenkime sveikai, spalvotai, patogiai, skaniai, draugiškai, stipriai, etiškai, linksmai, pokštaujant, grybaujant, su meile ir Gyvenimo būdo žurnalu :)
walnuts.lt facebook'e  Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas   

© 2oo8-2024. Laima&LS. Rašyti administratoriams. Paskutinis atnaujinimas: 2023-09-11