Tulpių auginimo ypatumai

   Pradžia  Paieška  Skelbimai  Dabar skaitote: Gėlynas Pradžia »


Tulpės | 5

Tulpės (Tulipa) – tai vienos iš dažniausiai auginamų bei žinomiausių svogūninių gėlių, maždaug 15 cm iki 70-90cm aukščio, priklausančių lelijinių augalų (Liliaceae) genčiai. Tulpėms būdingi dideli šešių žiedlapių žiedai. Lietuvoje laukinės tulpės neauga, jos auginamos tik kaip dekoratyvinės gėlės. Tulpės kilusios iš pietų Europos, Šiaurės Afrikos ir Azijos (nuo Anatolijos ir Irano iki Kinijos ir Japonijos). Daugiausia genties rūšių Pamyro ir Hindukušo kalnuose bei Kazachstano stepėse.

• Tulpes vertėtų sodinti saulėtoje, bet nuo vėjo apsaugotoje vietoje, purioje, neutralios reakcijos (pH 6-7), giliai bei gerai įdirbtoje (šaknys paprastai pasiekia 40-50 cm gylį), gerai patręšta perpuvusiu galvijų mėšlu arba nors jau praturtintoje kompostu, laidžioje vandeniui, nemolingoje, nerūgščioje (idealu būtų neutralios reakcijos (pH 6-7)) dirvoje. Tulpės gražiau atrodys pasodintos grupėmis.

• Tulpėms netinkama kaimynystė - bulvių bei pomidorų, nes gali persiduoti virusinės ligos.

• Jei pražysta margas tulpės žiedas, o iš tikrų turėtų būti vienspalvis, vertėtų tokią tulpę sunaikinti, nors ir žiedas yra gražus, bet tulpė yra virusuota ir lengvai gali užkrėsti kitas, sakykim kerpant tomis pačiomis žirklėmis, būtent dėl to tulpių auginimo žinovai rekomenduoja skinant tulpių žiedus, juos laužti, beje jos itin lengvai lūžta. Taigi tokią tulpę vertėtų iškasti net su žemių grumstu arba (ir) augimo vietas, neliečiant šalia augančių tulpių, gausiai palaistyti 0,5 % kalio permanganato tirpalu.




• Skinant tulpes, geriausiai kai paliekama 2-3 apatiniai lapai, bet iš bėdos, vertėtų nors vieną lapą prie stiebo palikti, nes antraip sutriks šakniagumbio aprūpinimas reikalingomis medžiagomis.

• Norint tulpių žiedais pasidžiaugti kuo ilgiau kambaryje, jie skinami neišsikleidę, žiedpumpuriams nusispalvinus, parodžius būsimą spalvą. Geriausiai tulpes skinti anksti ryte arba vakare nusileidus saulei.

• Po tulpių žydėjimo vertėtų nulaužti žiedus, kad gėlė neaugintų sėklų ir neeikvotų savo medžiagų, kurios reikalingos svogūnėlio vystymuisi. O jei auginami tik svogūnėliai, žiedus vertėtų nulaužti tik pradėjus žydėti.

• Pavasarį rekomenduojama tulpes patręšti azoto trąšomis. Formuojantis tulpių žiedams tręšiama fosforo ir kalio trąšomis arba daugiametėms, svogūninėms gėlėms skirtomis trąšomis, prasiskleidus žiedams, ypač jei žemė ne itin derlinga, nepamaišytų trąšos turinčios kalio sulfato, cinko, magnio bei boro priedų. Jei dirvoje bus pakankamas kalio ir magnio kiekis - užaugs geresnės kokybės svogūnėliai bei sumažės kekerinio puvinio plitimas.

• Neiškąstos tulpės gali augti maždaug 2 metus, tačiau daugumą tulpių veislių, tulpių augintojai, rekomenduoja iškasti kasmet, antraip smulkėja žiedai arba visai nustoja žydėti. O į tą pačią vietą, jei tik yra tokios galimybės.. vertėtų sodinti kas 4 metai, arba nors prieš sodinant tulpes bent metus leisti žemei pailsėti, ypač nevertėtų sodinti jokių kitų svogūninių gėlių. Beje.. žemę geriausiai atkuria žirniai bei pupelės.

• Tulpių svogūnėliai kasami, kai nugelsta lapai, nors jau galima kasti kai apatinis lapas dar ne visiškai nudžiūvęs, maždaug birželio pabaigoje ir liepos pradžioje. Iškasus kelias dienas palaikomi po stogu, apytamsėje vietoje, kad apdžiūtų, po to atsargiai pašalinamos žemės, senos šaknys, aišku nereikėtų pažeisti dengiamojo lukšto, atskiriami mažiukai svogūnėliai. Laikoma atvirose dėžutėse su tinkliniu dugnu, tamsioje, sausoje, gerai vėdinamoje patalpoje, neaukštesnėje nei 18 laipsnių temperatūroje. Taip pat.. vertėtų apsaugoti ir nuo graužikų, kad neapgraužtų laikomų svogūnėlių. Valant bei rūšiuojant vertėtų iš kart atrinkti nesveikus, deformuotus svogūnėlius ir juos sunaikinti, netgi rekomenduojama sudeginti.

• Iškasus tulpes, vertėtų sėti augalus, kurie pagerina dirvos kokybę – medetkas, garstyčias, nasturtas, serenčius o rudenį juos apkasti.

• Sodinant tulpes, ypač grupėmis vertėtų jų svogūnėlius pirmiausiai atrinkti pagal dydį, kad visi svogūnėliai pasodinti gėlyne sužydėtų. Paprastai galima tikėtis žiedų, kai svogūnų skersmuo būna ne mažesnis kaip 2–2,5 cm (o užtikrintai žydės 3-4 cm skersmens), ir sveria ne mažiau 6–8 g. Bet, reikėtų žinoti, kad rūšinių tulpių svogūnėliai apskritai būna mažesni. Rūšiuojant taip pat vertėtų negailestingai išmesti pažeistus ar pradėjusius pelyti, beto.. sodinamų svogūnų dugneliai turi būti sveiki.

• Mažiukus, dukterinius tulpių svogūnėlius vertėtų sodinti nuošaliausioje gėlyno vietoje arba tam skirtoje, gėlių dauginimo, lysvėje.

• Tulpių svogūnėliai sodinami rugsėjo pabaigoje - spalio pradžioje arba kai dirvos temperatūra siekia 9-10 laipsnių temperatūros, svogūnėliai prieš užalant turėtų spėti įsišaknyti (maždaug per mėnesį įsišaknija). Nepataikius susodinti laiku.. tiksliau per vėlai pasodinus.. vertėtų pamulčiuoti maždaug 10 cm sluoksniu, durpėmis ar pjuvenomis, tai padės ne tik peržiemoti, bet ir pagerins dirvą.

• Prieš sodinimą vertėtų tulpių svogūnėlius beicuoti, tai apsaugo nuo infekcijų P l a č i a u. Beto, vertėtų dezinfekuoti ir darbo įrankius - 5 proc. vario sulfatu arba kalio permanganato tirpalu.

• Sodinant tulpių svogūnėlius vadovaujamasi tradicine taisykle, sodinama 3 svogūnėlių aukščių gyliu, jei žemė sunki aišku, vertėtų sodinti šiektiek sekliau bei paliekant tarpus maždaug 2 svogūnėlių skersmens. Beto, svogūnėlius reikėtų sodinti atsargiai, negrūdžiant į žemę.

• Sodinant į padarytas duobutes, tulpių augintojai rekomenduoja.. įpilti po truputį smėlio, sumaišyto su pelenais, teigiama kad tai gali apsaugoti svogūnėlius nuo kekerinio puvinio.

• Neturint vietos sodinimui, tulpes galima sodinti į specialius, svogūninėms gėlėms, plastikinius krepšelius.

• Tulpės dauginamos svogūnėliais arba sėklomis. Pasėjus - tulpės pradės žydėti po 3-4 metų arba net tik po 6-7 metų. Pasodinus mažuosius svogūnėlius, jie iki reikiamo dydžio užaugs per 2-3 metus.

• Prieš žiemą, kai dirvos paviršius šiek tiek įšąla, tulpes vertėtų pamulčiuoti, tam puikiai tinka samaninėmis durpės ar šiaip durpės, pjuvenos, kompostas, sausi lapai, susmulkinta medžių žievė ar šiaudai. Jei mulčiuosite be įšalo, yra rizika kad įsitaisys pelės. Galima apdengti ir eglišakiais. Pavasarį mulčio sluoksnis paprastai nuimamas.


Raktiniai žodžiai » Augalų priežiūra • Tulpės •




 Taisyti / Papildyti » 










Gyvenkime sveikai, spalvotai, patogiai, skaniai, draugiškai, stipriai, etiškai, linksmai, pokštaujant, grybaujant, su meile ir Gyvenimo būdo žurnalu :)
walnuts.lt facebook'e  Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas   

© 2oo8-2024. Laima&LS. Rašyti administratoriams. Paskutinis atnaujinimas: 2023-09-11