Žydrių įvairumas

   Pradžia  Paieška  Skelbimai  Dabar skaitote: Gėlynas Pradžia »

Žydrė (Muscari) – tai smidrinių (Asparagaceae) augalų genties nereikli, dekoratyvi, daugiametė gėlė, maždaug 10–30 cm aukščio. Gentyje yra apie 50 rūšių, kurios praktiškai skiriasi tik žiedų spalva ar atspalviu, žiedų skaičiumi žiedyne bei žiedyno forma. Žiedai maži, kvapūs, sukrauti cilindriškuose ar kūgiškuose žiedynuose.

Smulkiažiedė žydrė (Muscari botryoides) - 2-6 lapai, linijiški, latakiški, žali, maždaug 10-25 cm. ilgio ir iki 8 mm pločio. Žiedynkočiai išauga maždaug 10‒12 cm aukščio. Žiedai susitelkia į 2‒3 cm ilgio kekes. Kekės viršuje žiedai šviesesni, žemiau tamsesni, priklausomai nuo veislės gali būti mėlyni, šviesiai melsvi, netgi visiškai balti, violetinio atspalvio Žydi gegužės mėnesį.

Smulkiažiedė žydrėSmulkiažiedė žydrė | Nuotraukos šaltinis Wikipedia




Armėninė žydrė (Muscari armeniacum) - tai viena iš dažniausiai auginamų Lietuvoje, mėgstama ne tik gėlynuose, bet dažnai sodinama ir kapinėse. Paprastai 3‒7 lapai, linijiški, pilkšvai žali, maždaug 15‒20 cm ilgio, viršuje nusmailėję. Žiedynkočiai dažniausiai lapų aukščio ar šiek tiek aukštesni, žiedai susitelkę į pailgos kekės formos žiedynus. Žydi balandžio pabaigoje–gegužės mėnesį, maždaug 3-4 savaites. Priklausomai nuo veislės, žiedai gali būti mėlynai violetiniai, balti šviesiai rožiniai, mėlyni, mėlyni su baltais krašteliais, taip žiedai gali būti ir pilnaviduriai bei kvepiantys arba ne..

Armėninė žydrėArmėninė žydrė | Nuotraukos šaltinis Wikipedia




Kekinė žydrė (Muscari racemosum arba Muscari muscarimi) - svogūnėliai didesni nei kitų rūšių, 2‒6 lapai, linijiški, žali, maždaug 10‒12 cm ilgio. Žiedynkočiai dažniausiai lapų aukščio ar šiek tiek aukštesni, žiedai kvepiantys, susitelkę į maždaug 3‒6 cm ilgio kekes, kurios viršuje žiedai šviesesni - šviesiai melsvos spalvos, žiemiau tamsesni - tamsiai violetiškai mėlyni. Žydi balandžio – gegužės mėnesiais.

Kekinė žydrėKekinė žydrė | Nuotraukos šaltinis Wikipedia




Tubergeno žydrė (Muscari aucheri, Muscari tubergenianum) - kilusi iš Turkijos. 2—3 lapai, linijiški, pilkšvai žali, maždaug 12—17 cm ilgio ir 0.8—1.7 cm pločio. Žiedynkotis, paprastai žemesnis už lapus, maždaug 15—20 cm aukščio. Žiedai žiedynų apačioje ryškiai mėlyni su baltais atsilošusiais danteliais, pačių viršutinių žiedų kuokštas žiedynuose dažniausiai šviesiai mėlynas. Žydi balandžio pabaigoje - gegužės mėnesiais.

Tubergeno žydrėTubergeno žydrė | Nuotraukos šaltinis Wikipedia




Plačialapė žydrė (Muscari latifolium) - labiausiai paplitusi Turkijoje, dažniausiai su 1 lapu, kiek rečiau su trim lapais, lapai žali, įgaubti, nežymiai plaukuoti, palyginus su kitomis rūšimis gan platūs.. maždaug 2‒5 cm pločio ir maždaug 15‒20 cm ilgio. Žiedynkočiai išauga maždaug 15‒20 cm aukščio, žiedai susitelkę į ~ 5 cm ilgio kekes, kurios viršūnėje žiedai šviesiai melsvi o apatinėje dalyje tamsiai violetiškai mėlyni. Žiedynai tankūs, dažnai susitelkę net iki 100 žiedų. Žydi gegužės mėnesį, šiltais metais gali pradėti žydėti ir balandžio antroje pusėje. Plačialapė žydrė neatspari šalčiui, tikslinga žiemą mulčiuoti.

Plačialapė žydrėPlačialapė žydrė | Nuotraukos šaltinis Wikipedia




Pseudomuscari azurea (sin. Muscari azureum) - dažnai vadinamas tiesiog žydruoju hiacintu, biologiškai šiaip dabar nepriklauso žydrėms (ankščiau buvo išskiriama kaip atskira žydrės rūšis), bet liaudiškai dažniausiai priskiriama ir laikoma žydre, nors nuo žydrių skiriasi žiedo forma, žydrių žiedeliai baigiasi susiaurėjimu. Kilusi iš Turkijos. Žydi anksti, dažniausiai kai tik nutirpsta sniegas, pirmiausiai išauga žiedkotis ir pradeda žydėti, ryškiai mėlynais (nors yra ir beveik baltažiedės), varpelio formos, be susiaurėjimo, žiedais su tamsesniai dryžiais, susitelkusiais į žiedynus. Bežydint užauga ir 2-3, pilkai žali lapai.

Pseudomuscari azureaPseudomuscari azurea | Nuotraukos šaltinis Wikipedia




Geltonoji žydrė (Muscari macrocarpum) - maždaug 12-25 cm aukščio, išaugina 3-6 linijiškus, žalius lapus, iki 30 cm ilgio. Žiedai skleidžiai gan intensyvų kvapą, susitelkę į kūginius žiedynus, kurio viršutiniai žiedai bordiškai ar rudai violetiniai, o apatiniai geltoni arba visas žiedynas geltonas. Žydi apie balandžio mėnesį.

Geltonoji žydrė | Muscari macrocarpum | Nuotraukos šaltinis Wikipedia




Kuoduotoji žydrė (sin. Muscari comosum, nors šiuo metu vadinama Leopoldia comosa) - dar vadinama kuoduotas hiacintas - tai itin dekoratyvi gėlė, ankščiau buvo išskiriama kaip atskira žydrės rūšis.

Kuoduotoji žydrėKuoduotoji žydrė | Nuotraukos šaltinis Wikipedia


Raktiniai žodžiai » Augalų rūšys • Žydrės •




 Taisyti / Papildyti » 










Gyvenkime sveikai, spalvotai, patogiai, skaniai, draugiškai, stipriai, etiškai, linksmai, pokštaujant, grybaujant, su meile ir Gyvenimo būdo žurnalu :)
walnuts.lt facebook'e  Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas   

© 2oo8-2024. Laima&LS. Rašyti administratoriams. Paskutinis atnaujinimas: 2023-09-11