Anturis (Anthurium) :: walnuts.lt patarimai
Anturis | Nuotraukos autorius: RichardMc | pixabay
Anturis (Anthurium) - tai dekoratyvus, egzotiškas lapinis augalas (gėlė), primenantis labiau pažįstamą gėlę - kaliją. Anturis priklauso ajerinių augalų šeimai, kilęs iš centrinės ir pietų Amerikos tropikų, natūraliai gamtoje Anthurium rūšys auga kaip visžaliai, daugiamečiai žoliniai augalai, paprastai turintys ir orines šaknis.
Mūsų sąlygomis anturis auginamas tik patalpose, dar žinomas kaip flamingo gėlė (didžioji flamingo gėlė (Anthurium andraeanum) ir mažoji flamingo gėlė (Anthurium scherzerianum), gali būti tiek su žaliais, tiek ir su margais lapais, išaugina skynimui tinkamus burbuolės pavidalo žiedus (maždaug 10 20 cm ilgio, geltonos, žalsvos ar oranžinės spalvos) kurį gaubia didelis pažiedlapis (papėdlapis), dažniausiai auginamas būtent dėl spalvotų, blizgių pažiedlapių.
Anturis žydi pavasariais, dažniausiai 3-4 mėnesius, nors yra rūšių kurios, esant tinkamomis sąlygomis gali žydėti ir ištisus metus, vienu metu žydi maždaug 3-5 žiedai.
Pamerkti žiedai džiugina gan ilgai.. nenuvysta apie 2-3 savaites ar net ilgiau. Tik ką nuskintus žiedus vertėtų iš karto pamerkti į šiltą (apie 40 laipsnių) vandenį ir palikti per naktį.
Anturio yra išvesta daug rūšių, priskaičiuojama net virš 300, kurios skiriasi ne tik lapų, žiedo spalvomis bet ir pažiedlapių spalvomis bei formomis. Populiariausi ir mėgstamiausi yra raudoni, bet gali būti ir oranžiniai, rožiniai, avietiniai, žali, gelsvi, juodi, balti ar net margi (dėmėti) pažiedlapiai, kurių forma įvairuoja nuo taisyklingos apskritos iki širdelės formos ar ryškiai smailėjančių formų.
Anturis dažnai auginamas ne tik dėl savo egzotiškų žiedų, bet ir gražių, įdomios formos odiniškų, aksomiškų rusvai žalių, žalių ar margų su baltomis gyslomis žvilgančių, tarsi lakuotų lapų, taigi anturis išlieka dekoratyvus ir kai nežydi. Tiek lapai, tiek ir žiedai auga ant ilgo kotelio, anturis gali užaugti iki 60 cm aukščio.
AUGINIMAS
Anturis priskiriamas prie nereiklių augalų, bet įsigijus, vertėtų žinoti kelis auginimo, priežiūros niuansus:
Anturio nereikėtų liesti rankomis, nes dėl to ant jo gali atsirasti tamsios dėmės.
Anturių lapus vertėtų reguliariai nuvalyti drėgna kempinėle ar servetėle.
Be to.. vertėtų nepamiršti, kad ir ką bedarytute prisilietus prie anturio, neužmirškite kuo greičiau nusiplauti rankas, nes šis augalas turi gleivinę dirginančių medžiagų.
Anturį reikėtų laikyti gerai apšviestoje, kad neprarastų savo dekoratyvumo bei šiltoje ir gerai vėdinamoje, nuo tiesioginių saulės spindulių bei skersvėjų apsaugotoje vietoje.
Anturius laikant ant palangių, geriausiai rinktis pietinės pusės palanges, bet apsaugant nuo kaitrių tiesioginių saulės spindulių.
Karštą vasarą anturiai gana gerai jaučiasi ir lauke, tik reikėtų laikyti šešėlyje ir užuovėjoje.
P l a č i a u »» Anturio auginimo ypatumai
AUGALO teigiamas (neigiamas) poveikis
Anturiai gerina patalpų oro kokybę, mažina nuodingus oro komponentus.
ATSARGIAI
Anturis priskiriamas prie nuodingų augalų - visos anturio dalys yra nuodingos - jo sultys žmonėms gali sudirginti ne tik akis, bet ir sudirginti bei nudeginti odą. Ypač reiktų pasirūpinti kad nepasiektų maži vaikai, nes ir vienas lašas anturio lapų sulčių jiems gali sukelti skaudų odos nudegimą.
Taip pat.. reikėtų apsaugoti ir smalsius naminius gyvūnus, anturis toksiškas tiek ir katėms, tiek ir šunims ir net arkliams, gali jiems sukelt burnos dirginimą, skausmą, patinimą, gausų seilėjimasi, vėmimą, rijimo pasunkėjimą.
AUGINIMO PROBLEMOS:
Anturį gali užpulti voratinklinė erkutė - jei anturis auginamas sausose patalpose, dažnai vazone perdžiūva žemė arba augalas laikomas saulės atokaitoje. Tokiu atveju vertėtų pradėti purkšti 2-3 kartus per dieną, labiau pakenktą augaliuką reikėtų nupurkšti fungicidais.
Augalas silpnai auga - priežastis gali būti, kad arba augalas gauna per daug tiesioginių saulės spindulių arba trūksta maistinių medžiagų arba tiesiog per mažas vazonas ir būtina persodinti.
Dėmės ant žiedų - priežastis gali būti ant žiedo patekę vandens lašai arba perdaug yra laistomas augalas.
Gelsta žiedai ir lapai - gali būti, kad augalas gauna per daug tiesioginių saulės spindulių.
Geltoni, vystantys lapai priežastis gali būti per mažai šviesos arba per daug drėgmės vazone arba trūksta maistinių medžiagų arba prasidedantis šaknų puvinys.
P l a č i a u »» Anturio auginimo problemos
Raktiniai žodžiai » Anturiai Gėlės Kambariniai augalai Žydintys augalai
SIŪLOM PASKAITYTI
- Viskas apie riešutus
- Daržininkytės ypatumai
- Gėlininkystės ypatumai
- Sodininkystės ypatumai
- Kambarinių gėlių bėdos ir džiaugsmai
- Svarbiausi mėnesio darbai
- Derliaus subtilybės
- Augalų kenkėjai ir ligos
- Įrankių pasirinkimo subtilybės
- Aplinkos puošimo idėjos
- Linksmosios gamtos išdaigos
- Augalų poveikis
- Gyvenantiems mėnulio ritmu
- Oro spėjimas pagal gamtos dėsnius
- Įdomūs trumpi faktai apie augalus
- Straipsniai - įdomioji augalininkystė
- Mintys apie augalus, gėles ir gamtą
- Augalų katalogas
- Nuodingų augalų katalogas
- Invaziniai augalai Lietuvoje
- Klausimai/atsakymai - ar žinote?