Dipladenija (Dipladenia) :: Mandevila (Mandevilla) :: walnuts.lt patarimai
Dipladenija (mandevila) | Nuotraukos šaltinis: Wikipedia
Dipladenija arba mandevila (Dipladenia, Mandevilla) - tai stepukinių šeimos (lot. Apocynaceae) greit augantis vijoklinis, medėjantis augalas, kilęs iš centrinės bei Pietų Amerikos, priskaičiuojama apie 120-190 rūšių, natūraliai auganti kalnuotose vietovėse. Priklausomai nuo rūšies gali būti vienmetė arba daugiametė. Dipladenija galima auginti ant atramų, grotelių, lanko, formuoti piramides ar net panaudoti žydinčioms pertvaroms, taip pat.. puikiai tinka auginti kaip svyrantį augalą, beje, ji dažniausia ir auginama pakabinamuose vazonuose, kambariuose ar oranžerijose, vasarą galima išnešti ir į terasą ar balkoną, žinoma.. jei yra galimybė apsaugoti nuo tiesioginių saulės spindulių.
Lapai kieti, lygūs, odiški, blizgantys su aiškia centrine gysla. Sveikas augalas suformuoja gan daug, net 50-80 didelių, priklausomai nuo rūšies daugiau ar mažiau kvepiančių, žiedų ir priskiriama prie ilgai žydinčių gėlių, pradeda žydėti nuo kovo ir žydi net iki lapkričio mėnesio, taurelės formos žiedais turinčiais 5 žiedlapius, kurių spalva gali būti balta, avietinė, geltona, persikinė, rausva, tamsiai rožinė arba raudona. Atskiras žiedas žydi apie dvi savaites.
Dipladenija vadinama ir mandevile ar mandevila (Mandevilla) bei įvairiais liaudiškais pavadinimais, kaip.. brazilinis jazminas, čilinis jazminas, bolivijos rožė, sundavilė.
AUGINIMAS
Dipladenija mėgsta šiltą bei šviesią, apsaugotą nuo tiesioginės saulės spindulių, vietą ir drėgną orą, vasarą reikėtų laikyti apie +20 +25 temperatūroje, o žiemą vėsiai apie +12 - +15 laipsnių temperatūroje.
Dipladenija geriausiai augs ir žydės, auginama prie vakarinių ar rytinių kambario langų.
Dipladenija sodinama į kambariniams augalams skirtą žemės mišinį, nepamirštant vazono apačioje padaryti gerą drenažą, kad nesusidarytų drėgmės perteklius.
Dipladenija vasarą gan sparčiai auga, todėl ir laistymas turėtų būti gausus, beto, jei patalpa sausa, būtina dažnai ir apipurkšti vandeniu, nepurškiant ant gėlės žiedų. Žiemą laistoma tik tada, kai žemė visiškai perdžiūva. Laistymui vertėtų naudoti nekalkingą, nusistovėjusį vandenį.. idealu 24 valandos iki naudojimo.
Dipladenijai sparčiai augant vertėtų ir patręšti, maždaug nuo balandžio iki rugsėjo mėnesio, kas dvi savaites arba pagal trąšų instrukciją, kompleksinėmis trąšomis, skirtomis žydinčioms kambarinėms gėlėms.
Dipladeniją vertėtų persodinti kasmet, tai geriausia daryti pavasarį, apie kovo mėnesį, į kambariniams augalams skirtą žemės mišinį, nepamirštant drenažo. Jei augalas labai didelis ir persodinimas komplikuotas.. užtenka tik pakeisti viršutinį žemės sluoksnį.
Dipladeniją geriausia genėti pavasarį arba vasaros pradžioje.
Dipladeniją lengviausia pasidauginti auginiais kambaryje arba šiltnamyje, nugenėtais pavasarį arba vasaros pradžioje.
P l a č i a u »» Dipladenijos auginimo ypatumai
ATSARGIAI
Visos dipladenijos dalys yra labai nuodingos, pažiedus bet kurią augalo dalį, išsiskiria sultys, kurios gali sukelti odos alerginius bėrimus, paraudimą, ypač reikėtų persodinant, saugoti akis. Taip pat, sultys nuodingos ir smalsiems gyvūnams, laikomiems kambaryje.
Ir dar..
Jei sukasi dipladenijos lapai - tikėtina per sausas oras patalpoje.
Krenta dipladenijos žiedų pumpurai - tikėtina augalai stovi ant saulės, augalą reikėtų apsaugoti nuo kaitrios tiesioginės saulės; per sausas oras patalpoje.
Užpuolė voratinklinės erkutės - per sausas oras patalpose.
Žiemą dipladenija meta lapus - per šaltai laikoma, temperatūra patalpoje neturėtų nukristi žemiau +12.
Raktiniai žodžiai » Dipladenija Kambariniai augalai Svyrantys kambariniai augalai Žydintys augalai
SIŪLOM PASKAITYTI
- Viskas apie riešutus
- Daržininkytės ypatumai
- Gėlininkystės ypatumai
- Sodininkystės ypatumai
- Kambarinių gėlių bėdos ir džiaugsmai
- Svarbiausi mėnesio darbai
- Derliaus subtilybės
- Augalų kenkėjai ir ligos
- Įrankių pasirinkimo subtilybės
- Aplinkos puošimo idėjos
- Linksmosios gamtos išdaigos
- Augalų poveikis
- Gyvenantiems mėnulio ritmu
- Oro spėjimas pagal gamtos dėsnius
- Įdomūs trumpi faktai apie augalus
- Straipsniai - įdomioji augalininkystė
- Mintys apie augalus, gėles ir gamtą
- Augalų katalogas
- Nuodingų augalų katalogas
- Invaziniai augalai Lietuvoje
- Klausimai/atsakymai - ar žinote?