Fikusas :: Ficus :: walnuts.lt patarimai
Fikusas | Nuotraukos šaltinis: Wikipedia
Fikusas arba figmedis (Ficus) šilkmedinių (Moraceae) šeimos augalų gentis, kuriai priklauso visžaliai medžiai, krūmai ir lianos. Gentyje yra apie 800 rūšių. Fikusai išsiskiria gausiomis orinėmis šaknimis, kurios pasiekusios atramas arba žemę, labai greitai įsitvirtina.
Lietuvoje dažniausiai auginamas, kaip kambarinis dekoratyvus augalas būtent stambialapis fikusas (Ficus elastica) sumedėjęs visžalis augalas. Natūraliai augantis Indijos valstijoje Asame ir Javos bei Sumatros salose Indonezijoje, užaugantis iki 30-40 m, kartais ir 60 m aukščio, dažniausiai vyniojasi ant kitų augalų, liana, išsiskiria dideliais, stambiais, blizgančiais, odiškais lapais. Paprastai būna žali, bet būna ir margalapių formų. Žiedus apdulkina Agaonidae šeimos vapsvos. Vaisius nedidelė figa.
Kambaryje auginami fikusai paprastai užauga iki 3 metrų aukščio, deja nežydi.
AUGINIMAS
Fikusas geriausiai augs šiltoje (optimali temperatūra - 20 laipsnių, o žiemą ne žemesnė kaip 13 laipsnių.), bet ne prie įkaitusio radiatoriaus, šviesioje patalpose su išsklaidyta šviesa, apsaugotas nuo skersvėjo, tiesioginių saulės spindulių (gali nudeginti lapus) bei temperatūros svyravimų.
Lepesni yra smulkieji fikusai, ypač jautrios žemai temperatūrai yra margalapės svyruoklinio fikuso veislės.
Fikusams idealiai tinka į vakarus arba rytų pusę nukreipti langai.
Žalialapiai fikusai pakankamai gerai jaučiasi ir tamsesniuose kambariuose, o margalapiams fikusams daugiau reikia natūralios šviesos, trūkstant šviesos margi lapai praranda margumą.
Fikuso nereikėtų be reikalo judinti, perstatinėti vis į kitą vietą - perkėlus fikusas gali pradėti mesti lapus.
Fikuso lapai turėtų būti pastoviai, maždaug kas savaitę, nuvalomi drėgnu skudurėliu. Smulkialapių fikusų lapai tiesiog nuplaunami po dušu. Beje, po procedūros vertėtų fikusą pastatyti į tą pačią vietą ir toje pačioje padėtyje.
P l a č i a u »» Fikuso auginimo ypatumai
Fikusas ir sveikata
Pasirodo fikusas gydomosiomis savybėmis nei kiek nenusileidžia alijošiui. Fikuso lapuose yra medžiagų, kurios gali sumažinanti skausmą, ypač sanarių, turinčių priešuždegiminių savybių, t.p. gali būti naudingas kovojant su osteochondroze, radikulitu, kosuliu, mazoliais, votimis, artritu..
Kosulio palengvinimui - nuskintą fikuso lapą palaikome 3 minutes verdančiame vandenyje, ištepame medumi ir dedame ant krūtinės, šiltai uždengiame ir taip palaikome per naktį.
Sanarių skausmų palengvinimui - nuskintas didesnis fikuso lapas dedamas ant skaudamos vietos ir gerai pritvirtinama kad laikytųsi, ir taip vaikštoma visą dieną. Procedūra kartojama kasdien, teigiama kad po savaitės pajaučiamas didelis palengvėjimas.
AUGALO teigiamas (neigiamas) poveikis
Fikusas puošnus kambarinis augalas, pagyvinantis bet kokią patalpą, tiek gyvenamą, tiek poilsio (išskyrus ten kur miegama), rekomenduojamas ir biuro patalpoms, išskyrus ten kur vyksta intensyvi protinė veikla, teigiama, kad fikusas trukdo dirbti įtemptą protinį darbą.
Fikusas puikiai valo orą, sugeria iš aplinkos kenksmingas medžiagas.. rekomenduojama fikusą pastatyti biure šalia kopijavimo aparato ir spausdintuvo, nes jis pagreitina formaldehido pašalinimą iš oro, sugeria ksilolą, toluolą, amoniaką, o beto.. drėkina orą.
Fikusas įneša į namus harmoniją bei santaiką, pagerina nuotaiką, netgi padeda kovoti su baimėmis, tokiomis kaip kalbėjimu prieš auditoriją, beto pededa priimti teisingus sprendimus.
Taip pat.. fikusas didina norą aktyviai veikti, šalia šio augalo puikiai jaučiasi pasyvūs, uždari žmonės. Fikusas rekomenduojamas biuro patalpoje, kur tenkama daug bendrauti su įvairiais lankytojais.
Nepatariama jį auginti, jei namuose yra mažų vaikų ar naminių gyvūnų - jo energijos laukas nepakankamai harmoningas.
ATSARGIAI
Visų rūšių fikusai, nulaužus lapą ar šakelę, išskiria baltas nuodingas sultis, panašias į klijus, šiaip fikusai pavojingi tiems, kurie alergiški lateksui. Patekusios ant odos, gali sukelti bėrimą, niežėjimą, odos uždegimą. Ypač reikėtų saugotis, kad sulčių nepatektų į akis ir burną, gali būti suerzinami kvėpavimo takai, galimas net astmos priepuolis.
Ypač pavojingi fikusai patiems mažiausiems, suvalgius lapą arba baltų sulčių patekus į burną, pvz lyžtelėjus - gali sudirginta gerklė pradėti tinti ir vaikas gali pradėti dusti. Alergiškiems žmonėms ar auginant į alergijas linkusį vaiką, apskritai patariama namuose neauginti fikuso. Taip pat, fikusas netinkams augalas miegamiesiems. Beto, turintiems namuose gyvūnų vertėtų žinoti, kad gyvūnas gali daugiau - mažiau apsinuodyti netgi palaižęs vandenį lėkštelėje, padėtoje po vazonu su nuodingu augalu.
SIŪLOM PASKAITYTI
- Viskas apie riešutus
- Daržininkytės ypatumai
- Gėlininkystės ypatumai
- Sodininkystės ypatumai
- Kambarinių gėlių bėdos ir džiaugsmai
- Svarbiausi mėnesio darbai
- Derliaus subtilybės
- Augalų kenkėjai ir ligos
- Įrankių pasirinkimo subtilybės
- Aplinkos puošimo idėjos
- Linksmosios gamtos išdaigos
- Augalų poveikis
- Gyvenantiems mėnulio ritmu
- Oro spėjimas pagal gamtos dėsnius
- Įdomūs trumpi faktai apie augalus
- Straipsniai - įdomioji augalininkystė
- Mintys apie augalus, gėles ir gamtą
- Augalų katalogas
- Nuodingų augalų katalogas
- Invaziniai augalai Lietuvoje
- Klausimai/atsakymai - ar žinote?