Gebenė lipikė :: Hedera helix :: walnuts.lt patarimai
Gebenė lipikė | Nuotraukos šaltinis: Wikipedia
Gebenė lipikė (Hedera helix) - arba dar vadinama paprastaja gebene, tai aralijinių (Araliaceae) šeimai, gebenės (Hedera) genčiai priklausanti rūšis. Natūraliai gebėnės auga Pietų, Vakarų, centrinėje Europoje, Šiaurės Afrikoje, centrinėje, pietų, rytų Azijoje, pasaulyje yra apie 15 gebenių rūšių. Lietuvoje savaime auga tik viena rūšis, būtent gebenė lipikė - tai dekoratyvus, visžalis, vijoklinis augalas, su šakotu stiebu, kuris driekiasi žeme, lipa į medžius, remdamasis kimbamosiomis orinėmis šaknelėmis, užaugantis iki 20-30 metrų, per metus paauga vidutiškai apie 1 metrą. Gebenė lipikė yra atspariausia ligoms bei mažiausiai reikli iš visų gebenių rūšių, beto tai vienas iš žinomiausių visžalių vijoklių augalų
Lapai odiški, jauni plaukuoti, apatinė pusė dažniausiai šviesesnė, priklausomai nuo veislės gali būti labai įvairių formų, triskiaučiai ar penkiaskiaučiai. Iš pradžių lapai šviesesni, o senesnių tampa tamsesnės spalvos, priklausomai nuo veislės gali būti žali arba žali, gelsvi su geltonomis, baltomis, šviesiai žaliomis, kartais net rožinėmis dėmelėmis ir gyslomis, blizgantys.
Gebenė lipikė žydi rugsėjo spalio mėnesiais, žiedai smulkūs, gelsvi arba žalsvai gelsvi arba žalsvai balti, susitelkę pusrutuliškuose skėčiuose. Paprastai žydi senesnės nei 10 metų amžiaus gebenės ir tik kas keli metai. Kitų metų pavasarį sunokina vaisius žirnio dydžio, juodas uogas su 1-5 sėklomis, beje uogų nevertėtų ragauti, jos yra nuodingos, nors paukščiai jas noriai lesa.
Natūraliai gebenė atrandama retai, dažniausiai ūksmėtuose lapuočių miškuose, medžiais apaugusiuose šlaituose.
Gebene galima apželdinti sienas, pavėsines, tvoras bei patvorius, šlaitus, vandens telkinių pakrantes, medžių kamienus bei pomedžius, t.p. tinka žalių skulptūrų kūrimui, kilminiam apželdinimui ir pan..
Gebenė gali būti auginama ir patalpose.. kaip svyrantis augalas, kaip vijoklis, netgi galima užsiauginti žalią svetainės pertvarą. Puikiai auga esant net menkam apšvietimui.
Augalas įrašytas į Lietuvos raudonąją knygą.
AUGINIMAS
Gebenės nėra reiklios dirvai, nors nemėgsta rūgščios ir sausos žemės, geriausiai augs derlingose ir vandeniui laidžiose, vidutinio drėgnumo dirvose.
Gebenes tinka sodinti tiek saulėtoje, tiek pavėsingoje vietoje, joje netgi mažiau nukenčia ir žiemą.
Šaltomis žiemomis virš sniego styrančios gebenių šakelės gali ne tik apšalti bet ir anksti pavasarį nuo tiesioginių saulės spindulių gali apdegti, tačiau vasarą gebenės itin greitai atauga.
Norint kiliminio apželdinimo, 1 kv. m. plote.. gebenes reikėtų sodinti 5 sodinumus su keliomis įsišaknijusiomis šakelėmis.
Gebenė dauginama arba auginiais arba atlankomis, šiaip gebenė yra labai gyvybinga.
Norint gebenės pasidauginti atlankomis - tą galima padaryti bet kuriuo metų laiku, tiesiog tereikia pasirinktą šaką su matomomis orinėmis šaknimis, keliose vietose, kas 3-4 pumpurai, prismeigti prie žemės su U formos vielute bei apipilti žemėmis, aišku prieš tai reikėtų supurenti žemę bei pasidaryti nedidelį griovelį šakos paguldymui. Nuo motininio augalo atskiriama rudenį arba pavasarį, prieš pat sodinimą į nuolatinę vietą.
P l a č i a u »» Gebenės auginimo ypatumai
AUGALO teigiamas (neigiamas) poveikis
Teigiama, kad gebenės valo orą nuo kenksmingų chemikalų, bakterijų netgi.. jos nemėgsta grybeliai.
ATSARGIAI
Gebenė nuodinga ne tik gyvūnams, katėms, šunims, bet ir mažiems vaikams, kurie mėgsta viską ragauti bei laižyti. Ypač nuodingos vaisiai (uogos), nors, kaip sakoma.. paguoda tame, kad gebenė gan retai žydi. Žmonėms, ypač vaikams augalo paragavimas gali baigtis vėmimu, gerklės tinimu, kvėpavimo problemos, bendru silpnumu, gali būti netgi priežastis atsiradusios skrandžio opos. Prisilietus prie gebenės alergiškiems žmonėms gali atsirasti bėrimas, paraudimas. Gyvūnams, ypač smulkesniems.. paragavimas gali būti ir pražūtingas.
Ir dar..
Senovės Graikijoje jaunavedžių poros, norėdamos, kad jų santuoka būtų amžina, vestuvių dieną savo galvas puošdavo gebenių vainikais.
Antikinės Graikijos gydytojas Hipokratas tikėjo kad gebenė turi ir priešgrybelinių bei antibakterinių savybių.
Gebenė buvo laikoma nemirtingumo ir turtingumo simboliu.
Teigiama, kad gebenė geras šilumos izoliatorius sienos apželdinimu gebene, izoliaciją padidina maždaug 30%.
Raktiniai žodžiai » Gebenė Gyvatvorės Svyrantys kambariniai augalai Vijokliniai augalai
SIŪLOM PASKAITYTI
- Viskas apie riešutus
- Daržininkytės ypatumai
- Gėlininkystės ypatumai
- Sodininkystės ypatumai
- Kambarinių gėlių bėdos ir džiaugsmai
- Svarbiausi mėnesio darbai
- Derliaus subtilybės
- Augalų kenkėjai ir ligos
- Įrankių pasirinkimo subtilybės
- Aplinkos puošimo idėjos
- Linksmosios gamtos išdaigos
- Augalų poveikis
- Gyvenantiems mėnulio ritmu
- Oro spėjimas pagal gamtos dėsnius
- Įdomūs trumpi faktai apie augalus
- Straipsniai - įdomioji augalininkystė
- Mintys apie augalus, gėles ir gamtą
- Augalų katalogas
- Nuodingų augalų katalogas
- Invaziniai augalai Lietuvoje
- Klausimai/atsakymai - ar žinote?