Gerbera :: walnuts.lt patarimai

   Pradžia  Paieška  Skelbimai  Dabar skaitote: Augalų katalogas Pradžia »

  


Gerbera | Šaltinis: PixabayGerbera | Nuotraukos šaltinis: Pixabay

Gerbera – astrinių (Asteraceae) šeimos augalų gentis, pavadinta vokiečių botaniko ir gydytojo Traugott Gerber (1710 — 1743) garbei. Pirmasis mokslinis gerberos aprašymas buvo paskelbtas 1889 metais, J. D. Hooker, Curtis botanikos žurnale.

Gerberos natūraliai auga Pietų Amerikoje, Afrikoje, Madagaskare ir tropikinėje Azijoje. Gentyje yra apie 30 rūšių ir net daugiau nei tūkstantis veislių, kurios skiriasi ne tik žiedų forma bet ir spalva bei dydžiu.

Lietuvoje gerberos auginamos šiltnamiuose, kambariuose, oranžerijose kaip dekoratyviniai daugiamečiai augalai, užaugantys iki 80 cm aukščio ir apie 30 – 40 cm pločio. Lapai susitelkę į rozetę su dantytu, banguotu arba lygiu pakraščiu, gali būti plaukuoti arba ne, pailgi, smailūs. Iš kiekvienos rozetės paprastai susiformuoja vienas ar keli, dažniausiai pūkuoti, 60-80 cm ilgio stiebai, kurie baigiasi viengalviu diskiniu žiedu, panašiu į ramunės žiedą.

Gerberos žiedų spalva gali būti bet kokia, išskyrus mėlyną. Žiedo centras netgi gali būti juodas. Dažnai tas pats žiedas gali turėti įvairių spalvų žiedlapius. Gerberos išsiskiria gan ilgu žydėjimu - nuo 3-4 mėnesių ir apskritai pats žydėjimo sezonas yra pakankamai ilgas - žydi nuo ankstyvo pavasario iki vėlyvo rudens. Beto, jei būtų užtikrinama ryški šviesa ir ji palaikoma arba dienos ilgumas ne trumpesnis kaip 14 valandų - gerbera žydėtų ir ištisus metus.

Daugelių gerberų veislių auginamos skynimui ir yra viena tarp populiariausių skintų gėlių pasaulyje. Pamerktos gerberos puikiai išsilaiko net iki 20 dienų. Gerberos puokštėse geriausiai dera su viksvomis, gvaizdikais, frezijomis, lelijomis..AUGINIMAS

• Gerbera yra gan lepi aplinkai, ir dažniausiai tik įgudusiems ar perpratusiems gerberių auginimo subtilybes, pavyksta ją išlaikyti gražią, ilgiau nei metus.

• Gerberą papraščiausia pasidauginti dalijant 3-4 metų krūmą, ir geriausiai taip dauginti balandžio - gegužės mėnesiais. Parenkamas sveikas ir žydintis gerberos krūmas, atsargiai nuvalomos žemės, nuplaunama, peiliu keras supjaustomas taip, kad kiekviena dalis būtų su ūgliuku ir gerai išsivysčiusiomis šaknimis, pjūvių vietos pabarstomos medžio anglimi ir pasodinamos į durpių ir pūdinio mišinį (1x1).

• Gerbera gali būti dauginama ir sėklomis, sėklos išlieka gyvybingos apie 6 mėnesius, sudygsta maždaug per 7-10 dienų, pražysta, maždaug nuo sėjos, praėjus 10-11 mėnesių, sėjama liepos-rugpjūčio mėnesiais.

• Gerberos sėklos sėjamos į nukalkintas durpes (pH – 6-6,5) ir užbarstomos plonu sluoksniu smėliuk, po kelių savaičių reikia išpikiuoti, o su 5-6 lapiukais jau galima sodinti ir į vazonus ar į numatytą vietą.P l a č i a u »» Gerberų auginimo subtilybėsAUGALO teigiamas (neigiamas) poveikis

• Gerberos valo orą, neutralizuoja ore esantį aromatinį angliavandenį - benzolą arba kitaip vadinamą benzeną.ATSARGIAI

Gerberos žieduose yra kumarino darinių. Kumarinas – kvapioji medžiaga, kuri kaupiasi gerberos žieduose. Palyginti nedideli kumarino kiekiai jautresniems žmonėms gali pažeisti kepenis, nors poveikis būna neilgalaikis. Gūvūnams taip pat gali pakenkti, gali sukelti vidinį kraujavimą.Ir dar..

• Gerbera simbolizuoja paslaptingumą, nekaltumą, tyrumą ir džiaugsmą, yra klasikinis grožio simbolis.

• Gerbera tinkamiausia gėlė Liūto ženklo atstovams.


Raktiniai žodžiai » Gerbera • Kambariniai augalai • Žydintys augalai •
Gyvenkime sveikai, spalvotai, patogiai, skaniai, draugiškai, stipriai, etiškai, linksmai, pokštaujant, grybaujant, su meile ir Gyvenimo būdo žurnalu :)
walnuts.lt facebook'e  Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas   

© 2oo8-2024. Laima&LS. Rašyti administratoriams. Paskutinis atnaujinimas: 2024-05-29