Rusmenė :: Digitalis :: walnuts.lt patarimai
Rusmenė | Nuotraukos šaltinis: Wikipedia
Rusmenė (Digitalis) - tai gyslotinių (Plantaginaceae) šeimos žolinis, dvimetis arba daugiametis augalas, kilęs iš Azijos, išsiskirianti varpelio formos žiedais su viduje kitos spalvos dėmėmis, kurie yra sustelkę į kekę, ant ilgo, tvirto žiedstiebio, kuris gali siekti 1,5 m, ar net iki 2 metrų aukščio. Lotyniškas pavadinimas Digitalis yra kilęs iš lotynų kalbos žodžio digitus - kuris reiškia "pirštas" o žiedai iš ties primena siuvėjų antpirščius.
Rusmenių yra apie 20 rūšių, Lietuvoje savaime auga viena rūšis ir dar kelios auginamos kaip dekoratyviniai žydintys augalai - paprastoji rusmenė (Digitalis purpurea), didžiažiedė rusmenė (Digitalis grandiflora), gauruotoji rusmenė (Digitalis lanata).
Lapai kiaušiniški ar kiaušiniškai lancetiški, šiurkštūs. Žydi birželio rugpjūčio mėnesiais apie 34 savaites, priklausomai nuo rūšies spalva įvairuoja nuo tamsiai purpurinės, violetinės iki rožinės, baltos ir geltonos, abrikosinės. Maždaug rugpjūčio rugsėjo mėnesiais subrandina sėklas, kurios puikiai užsisėja pačios, sėklos išlieka daigios apie 23 metus. Natūraliai gali būti atrandama šviesiuose miškuose, kirtimuose, miškų aikštelėse..
Rusmenės puikiai tinka skintoms puokštėms bei ilgai laikosi pamerktos.
Paprastoji rusmenė (Digitalis purpurea) ir gauruotoji rusmenė (Digitalis lanata) yra vaistiniai augalai.
AUGINIMAS
Rusmenės dauginamos sėklomis arba lapų skrotelėmis.
Rusmenės sėklos sėjamos maždaug balandžio pabaigoje gegužės pradžioje, geriau iškart sėti lauke arba į dėžutes, beto sėkloms kad sudygtų reikia ne tik drėgmės bet ir šviesos, tad sėklas reikėtų išbarstyti tiesiog ant žemės.
Rusmenės dauginamos ir lapų skrotelėmis. Peržydėjus žiedstiebiai nukerpami per pusę ir pamerkiami, po kelių savaičių susijormuoja kelios lapų skrotelės, kurios nuskabomos ir pasodinamos iš kart į paruoštą vietą, apsaugant nuo tiesioginės saulės, maždaug per 15 dienų prigyja.
Rusmenės puikiai auga tiek saulėtoje, tiek ir pavėsingoje vietoje, svarbiausia kad būtų neužmirkstanti.
Rusmenės mėgsta kalkingas dirvas.
P l a č i a u »» Rusmenės auginimo ypatumai
Rusmenė ir sveikata
Rusmenės kaip vaistiniai augalai, labiausiai vertinami dėl teigiamo poveikio širdies-kraujagyslių sistemai, t.p. antivėžinio poveikio, bei skatinančio šlapimo išsiskyrimą.
Vaistinė žaliava lapai, skinami sausą saulėtą dieną, gali būti skinami skroteliniai lapai prieš žydėjimą bei žydėjimo metu stiebiniai lapai.
Savarankiškai, prisiskaičius literatūroje, naudoti rusmenės ar savarankiškai gamintis jos preparatus nereikėtų, ji ne tik yra vaistinis augalas, bet ir yra nuodinga, tad vertėtų jau tikrai žinoti kaip su ja elgtis bei pasitarti su gydytojais.
ATSARGIAI
Rusmenės visos dalys ir visų rūšių yra mirtinai pavojingos, bet labiausiai viršutiniai lapai, t.p. ir sėklos. Rusmenė yra nuodinga ne tik žmonėms, bet ir namų augintiniams. Pirmieji apsinuodijimo rusmene požymiai pasirodo maždaug po 20 minučių paragavus augalo - atsiranda pykinimas, vėmimas, viduriavimas taip pat.. vaikams paragavimas gali baigtis net mirtimi.
Raktiniai žodžiai » Rusmenė Žydintys augalai
SIŪLOM PASKAITYTI
- Viskas apie riešutus
- Daržininkytės ypatumai
- Gėlininkystės ypatumai
- Sodininkystės ypatumai
- Kambarinių gėlių bėdos ir džiaugsmai
- Svarbiausi mėnesio darbai
- Derliaus subtilybės
- Augalų kenkėjai ir ligos
- Įrankių pasirinkimo subtilybės
- Aplinkos puošimo idėjos
- Linksmosios gamtos išdaigos
- Augalų poveikis
- Gyvenantiems mėnulio ritmu
- Oro spėjimas pagal gamtos dėsnius
- Įdomūs trumpi faktai apie augalus
- Straipsniai - įdomioji augalininkystė
- Mintys apie augalus, gėles ir gamtą
- Augalų katalogas
- Nuodingų augalų katalogas
- Invaziniai augalai Lietuvoje
- Klausimai/atsakymai - ar žinote?