Paprastasis skroblas (Carpinus betulus) :: walnuts.lt patarimai

   Pradžia  Paieška  Skelbimai  Dabar skaitote: Augalų katalogas Pradžia »

  


Paprastasis skroblas | Šaltinis: Wikipedia | By Krzysztof GolikPaprastasis skroblas | Nuotraukos šaltinis: Wikipedia | By Krzysztof Golik

Paprastasis skroblas (Carpinus betulus) – beržinių (Betulaceae) šeimos, skroblų (Carpinus) genties lapuotis medis, išsiskiriantis tuo kad rudenį parudavę lapai, per žiemą taip ir kabo, nenukrenta, kaip dauguma lapuočių, o tik sprogstant naujiems lapams (maždaug balandžio pabaigoje - gegužės pradžioje), pradeda byrėti senieji sausi lapai.

Lietuvoje, paprastasis skroblas auga savaime, geriausiai iš visų Lietuvos miškų medžių pakenčia paunksmę, tai tamsiamėgis augalas. Dažnai atrandamas augantis greta eglių, ąžuolų, uosių, liepų, klevų, drebulių, guobų bei juodalksnių.

Paprastasis skroblas laisvai augantis miškuose, paprastai pasiekia apie 20-25 metrų aukštį bei formuoja rutulišką lają. Lapai ovalūs arba pailgai kiaušiniški, maždaug 4-12 cm ilgio ir 3-5 cm pločio, su smailėjančiu lapo galu su ryškiomis, įspaustinėmis gyslomis. Lapai žali, apatinė pusė truputį plaukuota. Rudenį lapai pagelsta bei parunda, visiškai lapai nukrenta pavasarį, skleidžiantis naujiems lapams. Skroblas žydi skleidžiantis lapams, žiedai žirginėliuose, tačiau dažnai karpant bei auginant kaip gyvatvorę, žirginėlių tikėtis neverta.

Aukščiausias paprastasis skroblas auga Prancūzijoje, 2012 metų duomenimis.. jo aukštis buvo 35,20 m., o skroblas turintis didžiausią kamieną, pagal 2011 metų duomenis auga Vengrijoje, jo kamieno apimtis siekė net 5,55 m. Įprastai gyvena iki 150 metų, nors užregistruotas augantis Slovakijoje paprastasis skroblas, pagal 2012 metų duomenis, yra apie 262 metų amžiaus.

Paprastasis skroblas puikiai tinka formuoti gyvatvorėms, labai gerai pakenčia reguliarų genėjimą, net kuo daugiau karpomas, tuo labiau sutankėja, lengvai formuojamas, gali būti naudojamas kuriant augalų architektūrą ar įmantrias sodo kompozicijas.

Skroblo mediena yra labai kieta ir medienos pramonėje retai naudojama, dažniausiai naudojama malkoms ir laikoma viena iš geriausių malkų.AUGINIMAS

• Paprastasis skroblas, tai vidutiniškai augantis medis, vidutiniškai per metus pauga apie 30-50 cm. Vidutiniškai tanki, 2 metrų gyvatvorė turėtų užaugti maždaug per 7 metus.

• Paprastasis skroblas yra priskiriamas prie vidutiniškai reiklių augalų, geriausiai augs vidutinio derlingumo, priemolio dirvožemyje (pH 7-9), t.p. svarbu kad būtų neužmirkstanti vieta.

• Paprastasis skroblas geriau augs paunksmėje, nei saulėtoje vietoje, tai tamsiamėgis augalas.

• Gyvatvorę iš paprastojo skroblo vertėtų genėti du kartus - birželio viduryje ir rugpjūčio viduryje arba vasario mėnesį. Puikiai pakenčia net ir radikalų genėjimą, kai ilgai neprižiūrėta skroblų gyvatvorė nukerpama, nors ir 50 % ar net daugiau.P l a č i a u »» Skroblų auginimo ypatumai


Raktiniai žodžiai » Gyvatvorės • Medžiai • Skroblai •
Gyvenkime sveikai, spalvotai, patogiai, skaniai, draugiškai, stipriai, etiškai, linksmai, pokštaujant, grybaujant, su meile ir Gyvenimo būdo žurnalu :)
walnuts.lt facebook'e  Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas   

© 2oo8-2024. Laima&LS. Rašyti administratoriams. Paskutinis atnaujinimas: 2024-05-29