Vaistinė agurklė | Nuotraukos šaltinis: Wikipedia
Vaistinė agurklė (Borago officinalis) - tai agurklinių (Boraginaceae) šeimos agurklių (Borago) genties augalas, šiek tiek panašus į šalaviją, tik aukštesnis. Lietuvoje auginama - vaistinė agurklė (Borago officinalis) - nors ir retokai, tačiau atrandama vis dažniau.
Tai vienmetis arba dvimetis žolinis augalas, 30-100 cm aukščio. Stiebas apaugęs šiurkščiais plaukeliais. Apatiniai lapai lapkotiniai, pailgai kiaušiniški, viršutiniai pailgi, apimantys stiebą. Žiedai stambūs, nulinkę, susitelkę retais žiedynais garbiniais, vainikėlis tamsiai mėlynas. Žydi birželio liepos mėn. Rugpjūčio pradžioje pradeda bręsti vaistinės agurklės vaisiai juodi, išilgai raukšlėti, apie 5 mm ilgio riešutėliai. Augalas medingas, jį noriai lanko bitės.
AUGINIMAS
Agurklės greit augantis augalas, tad sodinant reikėtų į tai atsižvelgti, kad nenustelbtų šalia augančius mažus bei gležnus augalus.
Auginant agurkles, pagrindinė priežiūra - tai laistymas karštomis dienomis, nes augalas greitai vysta.
Agurklės lengvai užsisėja pačios, tad jei bus palikta keletas žiedynų, kad subrandintų sėklas, nereiks net vargti su sėjimu.
P l a č i a u »» Agurklės auginimo ypatumai
DERLIUS
Lapų derlius pradedamas skinti susiformavus 3 - 4 lapams ir skinama iki žiedynų formavimosi pradžios.
Žiemos metu agurklių lapų galima išsiauginti šiltnamyje arba kambaryje dėžutėse.
Vaistams žiedai, stiebai ir lapai renkami žydėjimo metu ir džiovinami prieš saulę arba gerai vėdinamoje patalpoje.
Agurklės aliejus, gaunamas iš augalo sėklų, yra vienas geriausių gama-linoleninės rūgšties šaltinių (jos turi iki 24%), todėl naudojamas medicinos tikslais. Gama-linoleninės rūgšties kiekiu agurklė gerokai lenkia juodųjų serbentų (turi iki 15% GLR) ir nakvišų (turi iki 8% GLR) aliejus. Kai kurie tyrimai rodo, kad šis aliejus yra efektyvus reumatizmo atvejais.
Niam niam..
Agurklės lapai vartojami švieži, tinka ir šaldyti. Džiovinami tik vaistams, kaip džiovintas prieskonis nenaudojamas, nes džiovinant praranda aromatą.
Agurklių žiedai valgomi švieži, tinka ir džiovinimui, sudžiovinus ir sudėjus į sandarius indus, galima vartoti visą žiemą, bet ne ilgiau kaip iki naujo derliaus.
Agurklės lapais skaninama varškė, sriubos, žuvies ir kiaušinių patiekalai, padažams (yra garsiojo Frankfurto žaliojo padažo sudedamoji dalis). Ypač agurklės lapai tinka agurkų salotoms.
Jų kvapas panašus į agurkų, jaunų lapų stipresnis. Jauni lapai dedami į šaltibarščius, supjaustyti ir patrinti tinka kaip priedas įvairių daržovių (salotų, špinatų, pupelių, kopūstų ir kt.) salotoms bei patiekalams paskaninti.
Vaistinė agurklė ir sveikata
Kaip vaistiniai augalai agurklės lapai Europos medicinos istorijoje figūruoja labai seniai. Viduramžiais vyne išmirkytų lapų ir žiedų gėrimas buvo naudojamas melancholijai išblaškyti.
Antžeminė dalis kaip švelninanti, diuretinė priemonė, gerina medžiagų apykaitą.
Lapų ir žiedų arbata kaip preparatas reumatizmo, bronchito bei peršalimo simptomams palengvinti.
Antpilas vartojamas kaip silpnai šlapimo išsiskyrimą ir prakaitavimą skatinantis, vidurius paleidžiantis vaistas.
Viduramžiais vyne išmirkytų lapų ir žiedų gėrimas buvo naudojamas melancholijai išblaškyti.
DAŽANTIS augalas
Iš žiedų gaunami žali dažai. Šaknyse yra alkanino, kuris nudažo vilną raudona spalva.