Ananasas | Nuotraukos šaltinis: Wikipedia
Ananasas (Ananas) bromelijinių (Bromeliaceae) šeimos augalų gentis. Labiausiai žinoma ir plačiai paplitusi kultūrinė rūšis valgomasis ananasas (Ananas comosus), vienintelė komerciškai auginama ananasų rūšis, kilusi iš Pietų Amerikos, kaip manoma, Brazilijos, Paragvajaus ir Urugvajaus regiono. Kitos ananaso rūšys veda smulkius vaisius ir yra auginamos nebent dekoratyviniais tikslais.
Valgomasis ananasas - tai daugiametis, 11,5 m aukščio žolinis augalas. Lapai kardiški, vaškiniai, aštriais kraštais 30100 cm ilgio, supa storą stiebą, augant lapai lanku išlinksta į šonus. Ananasai žydi tik vieną kartą, pražydėjęs ir subrandinęs vaisius, augalas sunyksta, tačiau toliau auga išaugusios šoninės atžalos. Vaisius, vadinamas ananasu - sudėtinis, susidaro iš žiedyno žiedų. Anglai vaisių vadina pineapple, o ispanai piña dėl jo panašumo į pušies kankorėžį.
1493 m. Kristupas Kolumbas ananasus pamatė Gvadelupoje ir atgabeno į Europą. Tai buvo pirmasis bromelijinis augalas, išvežtas iš Amerikos, ir buvo pavadintas - pušies obuoliu. Vėliau ananasai pradėti auginti Havajuose, Filipinuose, o nuo XIX a. daugelyje tropinių šalių, taip pat šiltnamiuose, namuose.
AUGINIMAS
Nusipirkote ananasą ir jei sveiki lapai bei vaisius ne itin minkštas, galite pamėginti užsiauginti ananasą kambaryje.
Ananaso lapus atsargiai nupjaukite nuo sveiko didelio vaisiaus, kelis apatinius lapus, vertėtų nuskinti, pamerkite į indą su vandeniu, turėtų tik vos vos liesti vandenį (vandens lygį palaikyti kuo vienodesnį). Laikykite šiltai, šaknis išleidžia ~ per 1-2 savaites, su 2 cm ilgio šaknimis jau galima persodinti ir į vazoną (žemės ir durpių (2:1) mišinys su trupučiu smėlio).
Mėgsta šiltas, ir saulėtas vietas, visus metus turėtų būti ne mažiau 18 laipsnių (jautrus šalčiui), jei kambarį itin sausas oras reikėtų kartas nuo karto nupurkšti, laistyti tik kambario temperatūros vandeniu.
P l a č i a u »» Ananaso auginimas namuose
Niam niam..
Ananaso vaisiai valgomi švieži, naudojami sulčių, kokteilių (ypač piña colada), kitų gėrimų gamyboje. Yra populiarus desertų (ledų, tortų, pyragų) ingredientas, taip pat dedamas į picas, vaisių salotas ir kitus patiekalus.
Receptainė »» Ananasas - Gaminam? Ragaunam? Skanaujam?
Ananasas ir sveikata
Ananasai labiausiai vertinami dėl magnio, vitamino C bei vitamino B1 gausos.
Dėl mažo kaloringumo ir daugybės biologiškai veiklių medžiagų ananasas laikomas vienu tinkamiausių dietinių vaisių.
Ananasas malšina alkio jausmą, nepamainomas vaisius, norint pagražinti organizmo linijas. Jei yra antsvorio rekomenduojama vieną kartą per savaitę surengti ananasų iškrovos dieną, valgyti tik ananaso minkštimą. Tačiau nereikėtų ilgiau nei vieną dieną matintis tik ananasu, nes gali atsirasti pavojingų gyvybei naudingų medžiagų trūkumų, ypač baltymų.
Po sočių pusryčių ar pietų patartina išgerti ananasų sulčių arba suvalgyti riekelę šviežio ananaso. Tai padės išvengti sunkumo jausmo skrandyje ir greičiau pasisavinti baltyminį maistą.
Ananasų sultys stimuliuoja virškinamųjų fermentų gamybą, šalina iš žarnyno toksinus, lėtina aterosklerozės vystymąsi.
Ananasas gali pasigirti gausiu skysčių ir skaidulų kiekiu, todėl valgant ananasus valosi inkstai.
P l a č i a u »» Ananasas - nauda sveikatai
Ir dar..
Kai yra sumažėjęs skrandžio sulčių rūgštingumas, patartina valgyti po 1 šaukštą ananaso minkštimo 15 min. prieš valgį.
Prie ananasų reikia pratintis pamažu, nes jie laikomi stipriu alergenu.
Kuo labiau prinokęs ananasas turi ir daugiau naudingų medžiagų.
Ananasai ir jų sultys paprastai nesukelia jokio šalutinio poveikio, tačiau jų nepatariama duoti mažesniems nei šešerių metų vaikams, nes bromelainas gali sudirginti gleivines.
Nuo didelio ananasų kiekio gali pradėti skaudėti skrandį, kilti alerginė reakcija ar viduriavimas.
Nėščiosioms geriant daug ananasų sulčių gali sustiprėti gimdos susitraukimai.
Ananasų nepatariama vartoti geriant kraujo krešumą slopinančius vaistus, be to, gali sustiprėti kai kurių vaistų poveikis. Dėl galimo poveikio reikia pasitarti su gydytoju.