Chlorofitas | Nuotraukos autorius: Laima | walnuts.lt
Chlorofitas (Chlorophytum) smidrinių (Asparagaceae) šeimos augalų gentis, kuriai priklauso visažaliai, turintys siaurus, linijiškus ar lancetiškus, žalius ar dryžuotus, žalius su baltais ar gelsvais dryžiais, grakščiai išlenktus lapus, augalai, kilę iš Pietų Afrikos.
Chlorofitas auga tankiais skrotelių kuokštais, iš kurių išaugina ilgus (gali siekti net iki 75 cm ar netgi ir daugiau) stiebus (žiedkočius), ant kurių krauna mažus baltus žiedus, susitelkusius į šluoteles. Žiedams nužydėjus ant tų pačių žiedkočių susiformuoja naujos augalo skrotelės, dažnai su orinėmis žaknimis. Beto, chlorofitas išleidžia dar ir šoninių ūglių (palaipų), kurių galuose t.p. formuojasi naujos augalo skrotelės, iš kurių galima užsiauginti naują augaliuką. Chlorofito šaknys storos, mėsingos greit augančios, linkusios kaupti vandenį savyje, dėl ko augalas itin išvermingas sausrai.
Kambariuose dažniausiai auginama dekoratyvios dryžuotos, žalios su baltais ar gelsvais dryžiais arba žali su baltais pakraščiais, chlorofitų formos. Pasaulyje priskaičiuojama net apie 200 chlorofitų rūšių, nors kambariuose dažniausiai auginama tik kelios:
Kuokštinis chlorofitas (Chlorophytum comosum)
Kiek rečiau:
Nendrinis chlorofitas (Chlorophytum arundinaceum)
Ilgalapis chlorofitas (Chlorophytum capense).
Beto, chlorofitai yra priskiriami prie draugiškų augalų naminiams gyvūnams bei žmonėms, jie nėra toksiški.
AUGINIMAS
Chlorofitas priskiriamas ne tik prie nereiklių, ištvermingų, greit augančių bet ir prie greit prisitaikančių prie temperatūrų svyravimų augalų.
Auginant chlorofitą - žiemą temperatūra neturėtų nukristi žemiau +10-12 laipsnių, o intesyvaus augimo metu optimali temperatūra maždaug +18-21 laipsnių.
Chlorofitai mėgsta saulėtą, šviesią vietą, nors nuo kaitrios vidurdienio saulės vertėtų apsaugoti, gali apdegti lapai nuo saulės. Vasarą prie pietinio lango, ypač ant palangės chlorofito nereikėtų laikyti.
Chlorofitas, ypač žalialapis pakankamai gerai augs ir ūksmingoje vietoje, o jei auginate dryžuotą - geriau vietą parinkite šviesenę, augalas atsidėkos lapų spalvų ryškumu.
Chlorofitus geriausia auginti pakabinamuose vazonuose ar ant gėlių stovų.
P l a č i a u »» Chlorofito auginimo ypatumai
AUGALO teigiamas (neigiamas) poveikis
Chlorofitas vertinamas ir dažnai auginamas ne tik dėl savo nereiklumo priežiūrai, bet ir dėl savo naudingųjų savybių, žinoma.. neskaitant to, kad, ypač dryžuota veislė, tai dar ir gražus augalas, derantis prie bet kokio interjero.
Chlorofitas sugeria kenksmingas medžiagas, tokias kaip anglies monoksidas, ksilenas, formaldehidas, sunkiuosius metalus, net "sugaudo" bakterijas ir pan.
Chlorofitas vienas iš geriausių dovanų naujakuriams, pas kuriuos patalpose dar "kvepia" dažais bei pasibaigusiu remontu.
Chlorofitas sugeria drėgmę, netgi slopina triukšmą.
Chlorofitą naudinga auginti alergiškiems, t.p. sergant plaučių ligomis.
Chlorofitas prisikiriamas prie vienų iš labiausiai orą švarinančių augalų, jį naudinga auginti ne tik darbo kambaryje, bet ir virtuvėje (su dujine virykle, sugeria dujų degimo metu išsiskiriančias kenkmingas medžiagas) ar net vonioje.
Raktiniai žodžiai » Chlorofitas Kambariniai augalai