Daugiametis laiškenis | Nuotraukos šaltinis: Wikipedia
Daugiametis laiškenis (Mercurialis perennis) - tai karpažolinių (Euphorbiaceae) šeimos, laiškenių (Mercurialis) genties žolinis augalas, augantis lapuočių (daugiausia ąžuolynų ir uosynų) ir mišriuose miškuose, krūmuose, ypač derlinguose dirvožemiuose.
Daugiametis laiškenis išsiskiria gan ilgu šliaužiančiu šakniastiebiu, augalas anksti pavasarį kartu su lapais išskleidžiai ir žiedynus, augalą patrynus tarp rankų jis pamėlynuoja. Žydi balandžio gegužės mėnesiais gelsvai žaliais varpo pavidalo žiedais, gegužės - birželio mėnesiais subrandina vaisius - suplota, trilypė, rutuliška, šiurkščiai plaukuota dėžutė su sėklomis.
Daugiametis laiškenis ir sveikata
Liaudies medicinoje vartojama žolė. Ji pjaunama vasarą, pasižymi priešuždegiminėmis savybėmis.
DAŽANTIS augalas
Daugiametis laiškenis priskiriamas prie dažančių augalų, iš jo lapų galima pasigaminti natūralių dažų nuo geltonos iki mėlynos spalvos audiniams.
ATSARGIAI
Daugiametis laiškenis yra priskiriamas prie nuodingų augalų, jo lapuose yra nuodingų junginių, sukeliančių stiprų apsinuodijimą.
Daugiamečio laiškenio sultys patekusios į žmogaus organizmą gali sukelti gerklės perštėjimą, pilvo skausmus, pykinimą, ypač reikėtų saugoti akis.
Daugiametis laiškenis nuodingas ir gyvūnams - sukelia skausmus, vėmimą, tinimą.