Kvapioji pelargonija | Nuotraukos autorius: Laima | walnuts.lt
Kvapioji pelargonija (Pelargonium odoratissimum) snaputinių (Geraniaceae) šeimos augalas, labiau žinomas liaudišku pavadinimu - jeronimas, kilęs iš Pietų Afrikos. Lietuvoje dažniausiai auginama, kaip dekoratyvi kambarinė gėlė, kuri pasirodo yra vos kaip "gydytojas ant palangės" :)
Augalo stiebas išsišakojęs, lankstus. Lapai giliai ir siaurai skiautėti, padengti plaukeliais. Žiedai smulkūs, rožinės spalvos, žydi nuo gegužės iki spalio mėnesio.
Lietuvoje kvapioji pelargonija auginama kaip kambarinė gėlė, o vasaros mėnesiais puikiai auganti lauke. Kvapioji pelargonija labai lengvai dauginama auginiais, taip pat galima dauginti ir sėklomis, priskiriama prie greit augančių bei nereiklių augalų.
Kvapioji pelargonija iš kitų pelargonijų išsiskiria stipriu aromatu, kuris itin išryškėja pajudinus augalą. Teigiama, kad jeronimas slopina galvos skausmus, valo orą, gerina miegą, atbaido uodus, muses, kandis, beto.. pasižymi stipriomis antiseptinėmis savybėmis. Augalo preparatai stabdo kraujavimą, mažina kraujospūdį, tirpdo druskas iš organizmo. Eterinis aliejus naudojamas aromaterapijoje.
AUGINIMAS
Jeronimas geriausiai augs.. auginamas šviesioje saulėtoje vietoje, vasarą puikiai jausis išneštas į lauką su vazonu ar pasodintas kieme į žemę.
Jeronimas itin tolerantiškas genėjimui, puikiai atauga nupjautas iki pat pagrindo, tiek rudenį atnešus iš lauko į patalpą, tiek anksti pavasarį, norint paskatinti augimą.
Kvapioji pelargonija labai lengvai dauginama auginiais, taip pat.. galima dauginti ir sėklomis, tik deja joės itin retai sunoksta, jeronimą auginant kambaryje.
Teigiama, kad jeronimą geriausia genėti rugpjūčio-spalio ir sausio-vasario mėnesiais, norint užsitikrinti, kad pamerktos nugenėtos viršūnėlės išleis šaknis.
Kvapioji pelargonija, kaip ir visos pelargonijos bijo šalnų, tad jas nevertėtų nei anksti pavasarį skubėti išnešti į lauką nei rudenį delsiant ir tikintis, kad šalnų prognozės bus pro šoną.
Jeronimą vertėtų laistyti labai saikingai.. tik tada, kai vazone žemė jau būna sausa, nors augalas nepražus, jei laistysite ir gausiau, ypač intensyvaus augimo metu. Svarbiau, kad.. padėkliuke nepaliktute vandens, augalas nepakenčia užmirkimo. Puikiai pakelia sausą orą.
Kvapioji pelargonija ir sveikata
Sudžiovinti jeronimo lapai - gali būti naudojami žolelių pagalvėms.
Jeronimas slopina galvos skausmus, migreną - tokiam tikslui reikėtų lapelį prispausti prie kaktos.
Jeronimas gerina miegą, palengvina kvėpavimą todėl rekomenduotinas auginti ir miegamuosiuose bei poilsio kambariuose.
Jeronimas gali padėti ir užpuolus kosuliui.. tereikėtų į arbatą įmesti kelis jo lapelius.
Jeronimas.. tiek šviežias, tiek džiovintas atbaido uodus, muses, kandis.
Jeronimo preparatai stabdo kraujavimą, mažina kraujospūdį, tirpdo druskas iš organizmo.
Jeronimo eterinis aliejus plačiai naudojamas ne tik aromaterapijoje, kaip raminantis nervus, bet ir pasižymi stipriomis antibakterinėmis savybėmis, mažina uždegimą.
P l a č i a u »» Kvapioji pelargonija - nauda sveikatai
AUGALO teigiamas (neigiamas) poveikis
Teigiama, kad kambariuose auginamas jeronimas gerina bei valo orą kambariuose.
Jeronimas auginamas darbo kabinete - sustiprins protinį aktyvumą, suteiks žmonėms energijos bei sumažins nervinę įtampą tarp kolegų ar lankytojų.
Ir dar..
Senovės Graikijoje bei Romoje.. jeronimas laikytas šventu augalu.