Augalai » Kininis arbatmedis

   Augalų katalogas |

Kininis arbatmedis | Šaltinis: WikipediaKininis arbatmedis | Nuotraukos šaltinis: Wikipedia

Kininis arbatmedis (Camellia sinensis) - populiariausias arbatmedis pasaulyje, iš jo gaminama juodoji, žalioji ir baltoji arbatos.

Jau žiemos pabaigoje kiekvienas save gerbiantis sodininkas-mėgėjas pradeda planuoti ką jis augins ateinantį sezoną. Jums jau neteikia džiaugsmo kiekvienais metais auginami pomidorai, paprikos ir agurkai? Trokštate permainų? Šiek tiek egzotikos? O gal šiemet užsiauginkite sau arbatos?

Kamelijų (Camellia) genčiai priskiriama maždaug 50 rūšių visžalių tropikų ir subtropikų krūmų, bei neaukštų medžių, iš kurių žinomiausias yra Kininis arbatmedis (Camellia sinensis). Tai labai senas kultūrinis augalas, kilęs iš Pietų ir Pietryčių Kinijos bei gretimų Indijos, Birmos, Vietnamo ir Laoso sričių, kur jis auginamas jau tūkstantmečius metų. Natūraliai auga Junanio provincijos kalnuose pietų Kinijoje, pavėsinguose šlaituose 2-3.000 m aukštyje. Per 20 ir daugiau metų gali išaugti iki 2,5-4 m aukščio ir 1,5-2,5 m pločio krūmai. Žinoma namų sąlygomis tokio aukščio nevertėtų tikėtis, gali būti auginamas kambaryje, šiltnamyje ar terasoje, daliniame šešėlyje. Pirmoji arbatos augalų veislė, kuri buvo atrasta, užregistruota ir naudojama arbatai gaminti, datuojama gerokai virš 3000 metų.

Nors kininis arbatmedis auginamas viso pasaulio tropikuose, labiausiai žinomais arbatos gamintojais yra Kinija, Indija, Šri Lanka ir Japonija.

Kininio arbatmedžio žiedai yra geltonai balti, apie 2,5–4 cm skersmens, su septyniais ar aštuoniais žiedlapiais, žydi anksti pavasarį kovo-balandžio mėnesiais. Lapai apie 4–15 cm ilgio ir 2–5 cm pločio.

AUGINIMAS

• Kininiai arbatmedžiai mėgsta rūgščią ir net labai rūgščią dirvą (pH 4-5.5), tinkama žemė skirta šilauogėms ar rododendrams auginti.

• Laistymui vertėtų naudoti lietaus arba nusistovėjusį virintą vandenį. Karštą vasarą vertėtų papildomai dar ir apipurkšti augalą.

• Kininiai arbatmedžiai neatsparūs šalčiui, net ir -10 temperatūra augalui gali būti pražūtinga. Tad, Lietuvoje auginant žiemą vertėtų atsinešti į kambarį arba nors į nešildomą patalpą. Jei žiemą temperatūra visgi bus neigiama, patalpoje kurioje laikysite arbatmedį - tikėtis kad augalas nenumes lapų neverta. Laikant augalą teigiamoje temperatūroje, lapus paprastai išlaiko ir žiemą, tad vienu kitu arbatos puodeliu galėsite mėgautis ir šaltais žiemos vakarais.

• Arbatmedžio sėklos - auginti savo arbatą net ir mūsų sąlygomis nėra sunku. Labai svarbu sėti šviežias sėklas, kadangi arbatmedžio sėklos greitai praranda daigumą. Sėklos yra rutulio formos, 2-3 dienas prieš sėjant, jas būtina išmirkyti.

• Po to, sėklos sėjamos į laidų substratą. Esant 20-25 C temperatūrai, jos sudygsta per 2–4 savaites. Saulėtoje vietoje jauni augalai auga labai greitai.

P l a č i a u »» Kininio arbatmedžio auginimo ypatumai

Niam niam..

Arbatai renkami švieži, šviesios spalvos lapai, nors arbatai gali būti naudojami, ne tik lapai, bet ir šakelės bei stiebai. Tad, auginat namuose arbatmetį, arbatoms paprastai naudojami jauni viršūniniai ūgliai su 2-3 lapais, nors teigiama, kad vyresni lapai yra daug kvapnesni.

Kininis arbatmedis ir sveikata

• Kininio arbatmedžio arbatoje gausu taninų, antioksidantų, todėl yra puikus pasirinkimas širdies ligų ir vėžinių susirgimų profilaktikai.

• Arbata teigiamą poveikį turi dantims saugo nuo ėduonies.

• Arbatmedžio kompresai rekomenduojami pavargusioms akims, saulės nudegimams apraminti.

• Kininio arbatmedžio lapeliai naudingi naudojant ir išoriškai - gali padėti nedidelių įbrėžimų, uždegimų atveju, t.p įgėlus vabzdžiams.

• Pasižymi tonizuojančiu poveikiu organizmui.

• Teigiamai veikia nervų sistemą.

 Taisyti | Papildyti  




© 2oo8-2024. Laima&LS. Kontaktai. Paskutinis atnaujinimas: 2024-05-29  Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas