Laiškinis česnakas | Allium schoenoprasum
Laiškiniai česnakai (allium schoenoprasum) - tai lelijinių (Liliaceae) šeimos daugiametis augalas, dažnai vedinamas tribuliu. Manoma, kad laiškiniai česnakai Europoje buvo auginami nuo viduramžių (nuo V iki XV a.) ir senovėje buvo vadinami tiesiog porais.
Savaime auga rytų europinėje dalyje, Kaukaze, Sibire, Tolimuosiuose Rytuose ir Vidurinėje Azijoje. Labiau paplitęs drėgnose upių pakrantėse. Lietuvoje dažnai auginamas darželiuose. Savaime augančių rasta Nemuno žemupio užliejamose pievose.
Laiškinio česnako svogūnėliai pailgi, smulkūs, 0,75-1 cm skersmens, su plona odele, po vieną ar kelis išaugę iš trumpų šakniastiebių. Stiebas apvalus, dažniausiai plikas, ties pamatu lapuotas, 15-40 cm aukščio. Lapai pamatiniai, tuščiaviduriai, 2-6 mm skersmens. Žiedynas rutuliškas arba pusiau rutuliškas, tankus daugiažiedis, be svogūnėlių. Apyžiedžio lapeliai violetiškai rožiniai, lancetiški. Žydi gausiai, žiedai gan dekoratyvūs ir gausiai lankomi bičių. Sėklos panašios į valgomųjų svogūnų, tik smulkesnės.
Laiškinio česnako yra daug kultūrinių atmainų bei veislių, kurių augalai esti kompaktiški kerai stambiais lapais ir vėliau susidarančiais žiedynkočiais. Žiedai netgi.. gali būti džiovinami bei naudojami sausose puokštėse.
AUGINIMAS
Toje pačioje vietoje laiškiniai česnakai gali augti iki 6 metų, po to vertėtų vietą pakeisti, optimalus sprendimas būtų persodinti kas 3-4 metai, kadangi gausiau dera, būtent jaunesni kerai.
Geriausia auga sukultūrintose, nerūgščiose, derlingose, giliai įdirbtose, pakankamai drėgnose lengvo priemolio dirvose. Tinkamiausias priešsėlis pūdymas bei kaupiamosios daržovės. Mėgsta saulėtas bei atviras vietas.
Norint atnaujinti, senus laiškinių česnakų kerus persodinti dalinant juos - vertėtų anksti pavasarį, nuo balandžio vidurio iki gegužės pradžios, prasidėjus augalų vegetacijai (dalijant po 5-7 svogūnėlius).
Sėklas galima sėti lysvėje pavasarį kovo-gegužės mėnesiais ar iš rudens, prieš užšąlant žemei arba šiltnamyje į daigyklas apie kovo mėnesį. Kai daigeliai daigykloje ūgteli, pikuojama po 6-10 daigelius į didesnes daigyklas.
P l a č i a u »» Laiškinio česnako auginimo ypatumai
DERLIUS
Laiškinis česnakas atsparus šalčiams, atželia anksti pavasarį, priklausomai nuo oro - vasario -balandžio mėnesį, kada kitų daržovių dar nėra. Kai laiškai šiek tiek ūgteli, po truputį galima ir paskaboti, pvz sumuštinio pagardinimui :)
Laiškiniai česnakai žaliuoja iki pat spalio mėnesio arba kol užšąla. Per vegetaciją vienas kerelis vidutiniškai duoda 4-6 derlius.
Nupjauti kereliai greitai atželia, ir po ~15 dienų lapus galima vėl pjauti.
Niam niam..
Maistui tinkamiausi jauni lapai (iki žydėjimo). T.p. valgomi ir žiedai, kurie puikiai tinkami puošimui, salotoms, gali būti naudojami kvapniam actui ar aliejui pasigaminti.
Jauni lapai turi malonų skonį, labiau primenantį svogūnus, tačiau yra daug švelnesnis ir mažiau aštrus. O va kvapas.. yra labai švelnaus česnakų kvapo.
Laiškinis česnakas, beje, kaip ir bet kuri daržovė.. norint gauti kuo daugiau naudos, turėtų būti naudojamas kuo šviežesnis, beto, ką tik nuskinti laiškai pasižymi ir intensyvesniu aromatu.
Laiškinis česnakas derinasi su visomis daržovėmis, t.p. prie mėsos bei žuvies patiekalų. Tinka salotoms-mišrainėms, sumuštiniams pagardinti, šaltibarščiams, omletams, žolelių sviestui, padažams gaminti.
Verdant.. laiškinį česnaką vertėtų dėti tik pabaigus virti bei išjungus viryklę.
Laiškinis česnakas netinkamas džiovinti, geriau jį išsaugoti užšaldant.
Laiškinis česnakas ir sveikata
Romėnai tikėjo, kad laiškiniai česnakai gali padėti nudegus saulei, t.p. nuo gerklės skausmo.
Nuolatinis laiškinių česnakų valgymas gali padidinti kraujospūdį.
Laiškiniai česnakai veikia kaip diuretikai.
Laiškiniai česnakai mažina vidurių pūtimą.
Laiškiniai česnakų biocheminė sudėtis yra vertingesnė už valgomųjų svogūnų - gausiau vitamino C, karotino, cukrų, baltymų, fitoncidų.
Laiškiniai česnakai naudingi peršalimo, širdies ir kraujagyslių ligų profilaktikai.
Ir dar..
Senovėje buvo tikima netgi laiškinių česnakų magiška galia - aplink namą pakabintos džiovintų česnakų žiedų kekės apsaugo nuo ligų ir blogio.