Paprastoji tuklė | Nuotraukos šaltinis: Wikipedia
Paprastoji tuklė (lot. Pinguicula vulgaris) - dar angliškai vadinama common butterwort, Lietovoje natūraliai auganti tuklė, tai skendeninių (Lentibulariaceae) šeimos daugiametis, žolinis augalas.
Paprastosios tuklės lapai susitelkę į tankią skrotelę, lapų viršutinė pusė šviesiai žalia, pakraščiai užsirietę, su liaukomis. Lapai apie 5 cm ilgio. Liaukų išskiriamame sekrete įklimpsta nutūpę smulkūs vabzdžiai. Vabzdžio judesiai sukelia reakciją lapo audinyje ir lapo kraštas užsiriečia, visiškai apgaubdamas pagautąjį vabzdį. Žiedkočiai iki 25 cm ilgio, išaugantys iš skrotelės centro, jų būna iki 6, kiekvienas tik su vienu melsvai violetiniu žiedu. Vaisius apskrita dėžutė su gausybe sėklų.
Paprastoji tuklė natūraliai auga samaninėse ir šaltiniuotose pelkėse, šlapiose ir užpelkėjusiose pievose, apleistuose smėlio karjeruose, melioracijos griovių šlaituose. Žydi gegužės liepos mėnesiais.
Paprastoji tuklė priskiriama prie sparčiai nykstančių augalų. Lietuvoje didžiausia paprastosios tuklės augimvietė yra Pašilėlių botaniniame zoologiniame draustinyje, šaltiniuotame Babėnų karjero šlaite, Šventibrasčio miške.
Augalas įrašytas į Lietuvos raudonąją knygą.
AUGINIMAS
Auginti vabzdžiaėdžius augalus nėra labai lengva. Vasarą reikia nuolat rūpintis, kad substratas būtų labai drėgnas, žiemos metu daugumai reikia švelnaus ramybės periodo. Praleisti lietuviškas žiemas lauke jiems per šalta, o kambariuose per šilta, trūksta šviesos. Nepaisant to, vabzdžiaėdžiai augalai mielai auginami kambariuose..
Auginant kambaryje, reikia parinkti ypač saulėtą vietą, ypač žiemą. Tačiau, nuo spalio iki kovo temperatūra turėtų būti tik apie 10 laipsnių.
Sodinimas - rekomenduotina rūgštus substratas (3,5-4,5), yra ir parduotuvėse pirkti, nors kažkada aš mačiau ir Lietuvoje vabzdžiaėdžiams augalams skirtos žemės.
Kiekvienus metus reikėtų augalą persodinti, geriausias laikas vasaro - kovo mėnesiai.
P l a č i a u »» Vabzdžiaėdžių augalų auginimas