Paprastoji portulaka | Nuotraukos autorius: Laima | walnuts.lt
Paprastoji portulaka labiau žinoma kaip daržinė portulaka (lot. Portulaca oleracea) - tai portulakinių šeimos vienmetis greit augantis, 10-40cm aukščio, besidriekiantis žeme arba kylantis, nuo pagrindo, gan šakotas, augalas. Portulaka paplitusi viso pasaulio atogrąžose ir paatogrąžiuose. Paprastosios portulakos yra apie keturiasdešimt veislių, be to.. gali būti laukinė arba sukultūrinta.
Laukinės portulakos gan įkyrios piktžolės, turbūt dažnas ir matęs, tai piktžolės vešinčios šaligatvių įtrūkiuose, kelkraščiuose, arimuose, laukuose. Portulaka neatspari šalčiui, todėl pas mus auga, tik kaip vienmetis augalas, nors šiltuose kraštuose auga būna ir daugiametės. Prie piktžolių, jos priskiriamos, dėl savo gajumo - jos išsisėja pačios.
Paprastosios portulakos storalapiai lapai šviesiai žali, kiaušininiai, lygiakraščiai, sultingi, mėsingi.
Stiebai maždaug 1,6 cm storio, taip pat gan sultingi.
Žiedai smulkūs, tuščiaviduriai, ūglių viršūnėse susitelkę į nedideles kekes, kartais pavieniai, išsiskleidžia tik šviečiant saulei ir labai trumpai žydintys birželiospalio mėnesiais, geltoni.
Sėklas (vaisius) subrandina atsidarančiose dėžutėse, pačios sėklos labai smulkios, blizgančios, vienoje dėžutėje jų būna labai daug, tamsiai pilkos arba beveik juodos spalvos. 1000 sėklų sveria vos 0,4 g.
Lietuvoje auginama kaip lapinė bei prieskoninė daržovė.
AUGINIMAS
Portulakoms reikia daug šilumos, jos jautrios žemai temperatūrai, todėl sėjama praėjus pavasario šalnoms.
Pakartotinai sėjant, maždaug kas 3-4 savaites, jaunas portulakas kramsnosite iki šalnų.
Portulakas reikėtų auginti šviesioje ir šiltoje bei saulėtoje vietoje.
Portulakos dirvožemiui nėra reiklios, auga įvairioje dirvoje, tačiau geriausiai augs purioje, humusingoje žemėje, gerai įdirbtoje, vandeniui laidžioje ir labai saikingai patręštoje dirvoje.
Dauginama sėklomis. Sėjama padrikai arba eilutėmis. Sėklos žeme neužžeriamos, o tik prispaudžiamos. Sėklos labai daigios ir jos sudygsta maždaug per 10-14 dienų.
P l a č i a u »» Paprastosios portulakos auginimas
DERLIUS
Portulaka yra vešlus ir greitai augantis augalas, užauga ir pradeda krauti pirmuosius žiedus per penkias savaites nuo sėjos. Praėjus maždaug 3 savaitėms nuo daigų pasirodymo, drasiai jau galima skinti lapelius.
Sėklos subręsta kasmet, dalis jų pasisėja savaime ir pavasarį sudygsta. Sėklų subrandina itin daug.
Maistui tinka jauni, nepradėję žydėti portulakų stiebai su lapais.
P l a č i a u »» Portulakos derliaus ypatumai
Niam niam..
Maistui tinka jauni, nepradėję žydėti portulakų stiebai su lapais. Žydint augalo stiebai ir lapai sukietėja, pakinta jų skonis, mažėja augalo naudingumas, t.y. mažėja maistinė vertė.
Paprastosios portulakos jauni lapai ir ūgliai valgomi švieži (arba nuplikyti) ir troškinti. Šiap tinka visur kur naudotute labiau mums įprastus špinatus.
Skonis - jauni portulakos lapeliai šiek kiek rūgštūs, traškūs ir gaivūs.
Receptainė »» Paprastoji portulaka - Gaminam? Ragaunam? Skanaujam?
Paprastoji portulaka ir sveikata
Vienodai naudingos ir laukinės, ir daržinės portulakos. Jų lapeliuose gausu vitaminų ir mineralų.
Portulakoje yra: baltymų, cukraus, ląstelienos, mineralinių druskų, organinių rūgščių, glikozidų, alkaloidų, flavonoidų, daug vitamino C, provitamino A, vitamino E, vitamino B, lengvai įsisavinamo kalcio, geležies, daug kalio, magnio.
Paprastoji portulaka labiausiai vertinama dėl didelio kiekio omega-3 riebalų rūgščių, kurių daugiausiai randama žuvų taukuose. Šios rūgštys stiprina imunitetą ir kraujo apytakos sistemos organus.
P l a č i a u »» Paprastoji portulaka - nauda sveikatai
Raktiniai žodžiai » Portulaka Valgomi augalai