Sansevjera | Nuotraukos šaltinis: Wikipedia
Sansevjera (Sansevieria) - tai Sansevjera genties augalas, priklausantis smidrinių (Asparagaceae) šeimai. Tai kambarinis, dekoratyvus, žalialapis, daugiametis, nereiklus sukulentas su standžiais, pakankamai mėsingais, maždaug 100 cm ilgio, nukreiptais aukštyn lapais, kurie gali būti ir vienspalviai žali arba dryžuoti arba įvairiai išmarginti, natūraliai augantis Afrikos ir Azijos atogrąžų bei paatogrąžių vietovėse. Augalas pavadintas gamtos mokslų globėjo, Italijos kunigaikščio fon R. Sansevieria, gyvenusio 1716-1771 m., Neapolyje, garbei.
Lietuvoje dažniausiai auginama trijuostė sansevjera (Sansevieria trifasciata, Dracaena trifasciata) vadinama itin keistai liaudiškais pavadinimais: uošvės liežuviu, velnio liežuviu, gyvatės augalu, lydekos uodega. Vokietijoje ir Anglijoje žinoma kaip afrikinė kanapė, nes trijuostė ir ceiloninė sansevjeros dažnai auginamos kaip pluoštiniai augalai.
Natūraliai auganti sansevjera džiugina nedideliais žiedeliais.. žiedynstiebio viršūnėje užaugina kvepiančius žiedus, susitelkusius į šluotelės pavidalo kekę, balti, rausvi, žalsvi arba raudonai rudi žiedai paprastai išsikleižia tik vakarais arba naktimis, subrandina vaisius - raudona arba oranžinė uoga su 1- 3 sėklomis.
Mūsų klimato sąlygomis sansevjera auginama tik šiltose patalpose ir tinkama auginti bet kuriame kambaryje, bet kokiame interjere, puikiai tinka minimalistinio, skandinaviško interjero fone. Gražiai atrodys tiek vienas auginamas, tiek kompozijoje su kitais augalais, ypač gražiai žiūrėsis deriniuose su paparčiais, begonija, setkreazija.. Beto, lapai gali būti naudojami ir puokščių kompocizijose. Jei dabar pagalvojote.. ar kambaryje auginant, galima tikėtis žiedų? deja, tai itin retas atvejis.. bet, nėra to blogo, kas neišeitų į gerą - pražydėjusi sansevjera nebeaugina naujų lapų.
Žinoma apie 70 kambaryje auginamų sansevjeros rūšių.
AUGINIMAS
Sansevjera nemėgsta drėgmės, todėl geriau augs kambariuose nei šiltnamyje ar oranžerijose.
Sansevjera geriausiai augs šviesioje, saulėtoje (vasarą reikėtų apsaugoti nuo itin kaitrios saulės), šiltoje, sausoje vietoje. Trijuostė sansevjera bei vienspalvės veislės puikiai jausis ir pusiau pavėsyje.
Temperatūra patalpoje, kurioje auga sansevjera.. neturėtų žiemą nukristi žemiau nei +13 laipsnių.
Vazonus su sansevjera geriausiai statyti prie rytinės ir vakarinės pusės langų.
Intensyvaus augimo metu, maždaug kovo - rugpjūčio mėnesiais, vertėtų sansevjeras patręšti lapiniams augalams arba kaktusams skirtomis trąšomis, maždaug kas dvi savaites arba pagal trąšų instrukciją.
Sansevjera, nuo pavasario iki rudens, laistoma saikingai.. vazone žemė iki kito laistymo turėtų pradžiūti. Žiemą laistoma dar rečiau vieną kartą per 3-4 savaites. Vandens perteklius sansevjerai yra daug pavojingesnis nei jo trūkumas.
Sansevjera reikėtų laistyti atsargiai.. kad vanduo nepatektų į lapų rozetės centrą, nes tai gali išprovokuoti lapų puvimą.
P l a č i a u »» Sansevjeros auginimo ypatumai
AUGALO teigiamas (neigiamas) poveikis
Sansevjera puikiai valo orą nuo toksinų.
Pagal feng shui sansevjera neša laimę ir sėkmę.
ATSARGIAI
Sansevjeros visos augalo dalys yra toksiškos ne tik gyvūnams bet ir smalsiems žmogučiams. Paragavimas gali sukelti seilėtekį, pykinimą, vėmimą, viduriavimą, tinimą bei alerginį odos bėrimą.
Raktiniai žodžiai » Kambariniai augalai Sansevjera