Smidrai - Šparagai | Asparagus officinalis
Smidrai - (Šparagai - Asparagus officinalis L.) - tai 1-1,5 m žolinis augalas puošnia ažūrine laja, plonomis ilgomis šakomis ir siaurais žvyniškais lapukais. Pas mus vaistiniai smidrai auginami tik dėl grožio, kaip dekoratyvinis augalas, o užsienyje ypač vertinami dėl skanių ir nekaloringų ūglių. Kaip kultūriniai augalai jau buvo auginami senovės Romoje.
Manoma, kad šparagus pirmieji ėmė auginti romėnai maždaug prieš 2500 metų ir pasirodo priskaičiuojama, net apie 300 smidrų rūšių.
Vaistiniai smidrai daugiamečiai - atželia balandžio viduryje arba pabaigoje. Iš pradžių iš žemės išlenda stori balti ūgliai, kurie nuo saulės pažaliuoja, o kartais įgauna švelniai violetinį, rausvą ar gelsvą atspalvį. Ūgliai valgomi, tai šparagai skani ir užsienyje labai vertinama daržovė. Maždaug per mėnesį iš ūglių išauga ilgi, ploni, šakoti stiebai, o birželį pražysta smulkiais baltais žiedeliais. Vasaros pabaigoje prinoksta raudonos uogytės. Sėklos ilgai išlieka daigios.
Lietuvoje šparagai daugiausia auginami darželiuose kaip dekoratyviniai augalai, nes jų šakutės labai tinka darant įvairių gėlių puokštes. Daugelis net nepagalvoja, kad šparagai ne tik sodybos puošmena, bet ir vertinga daržovė. Maistui vartojami jauni, dar neišlindę iš žemės, nepažaliavę ūgliai. Pažaliavę ūgliai sukietėja, apkarsta. Pastaruoju metu yra sukurta veislių, kurių galima valgyti ir pažaliavusius ūglius.
AUGINIMAS
Šparagai gerai auga saulėtoje humusingoje vietoje, neutralios reakcijos (pH 6,57,0) dirvoje ir kur gruntinis vanduo giliau kaip 80 cm. Šparagų šaknys auga į gylį ir gali prasiskverbti net iki 3 m ar net kiek giliau.
Šparagus galima dauginti dalijant krūmus, bet geriau auginti iš daigų. Šparagų daigus išsiauginti reikėtų gerai įtręštame daigyne, dėžutėse arba vazonėliuose.
Šparagų sėklos sėjamos kovo pabaigoje. Prieš sėdami sėklas 3-4 paras pamirkykime ir padaiginkime 23-25 C temperatūroje. Kai daigai pradeda prasikalti, pasėkime (10X15 cm atstumu).
Šparagai vienoje vietoje gerai auga 10-15 metų.
Rudenį šparagai nupjaunami 10 cm aukštyje ir apipilami 8-10 cm pūdinio arba durpių sluoksniu.
Rudenį pradėjus šalti, būtinai mulčiuokime 3-4 cm komposto sluoksniu.
P l a č i a u »» Šparagų (smidrų) auginimo ypatumai
DERLIUS
Trečiaisiais metais po pasodinimo jau galima pradėti pjauti šparagų ūglių derlių, nors gausesnis būna nuo ketvirtųjų metų.
Norint išauginti geros kokybės ūglius, reikia anksti pavasarį šparagus apkaupti 20-30 cm aukščiau ir žemę gerai sulyginti. Augant ūgliams kaupelio paviršius pakyla arba toje vietoje susidaro žemės plyšys, tada žemę atsargiai atkaskime ir nulaužkime ūglius. Po to vėl apkaupkime ir žemę sulyginkime.
Per pavasario - vasaros sezoną šparagų ūglių derlių galima imti 12-18 kartų.
P l a č i a u »» Šparagų (smidrų) derliaus ypatumai
Niam niam..
Šparagus galima ne tik virti, kepti, troškinti, kepinti ant grotelių, bet jie valgomi ir žali, tereikia gerai nuplauti.
Žalių šparagų skusti nereikia, o va baltus šparagus reikėtų nuskusti, nes turi kartumo.
Šparagus reikėtų virti pasūdytame vandenyje, neilgiau kaip 4 min. (balti verdami keliomis minutėmis ilgiau), paprastai šparagai verdami surišus į ryšulėlį, t.y pastatyti, kad viršūnės nebūtų apsemtos. Šparagus vertėtų dėti į jau verdantį vandenį.
Šparagai skanesni paruošti garuose, bet žinoma skonis slidus dalykėlis.
Išvirus šparagus, patartina pakišti po šaltu vandeniu. Tuomet stiebeliai bus stangresni, beto nepraras ir spalvos.
Receptainė »» Smidrai - Šparagai - Gaminam? Ragaunam? Skanaujam?
Smidrai - Šparagai ir sveikata
Šparaguose yra vitaminų (A, B, C, T, K) ir mineralų (vario, mangano, magnio) ir karotino, labiausiai vertinamas dėl vitaminų A ir C, folinės rūgšties, kalio bei geležies.
Liaudies medicinoje šparagai labai vertinami sergant inkstų ir kepenų ligomis bei podagra.
Šparagai didina kraujagyslių sienelių tvirtumą ir elastingumą, stabdo trombų susidarymą.
Šparagai rekomenduotini turintiems aukštą kraujo spaudimą arba serga įvairiomis širdies ligomis.
Šparagai rekomenduotini sergant diabetu - reguliarus šparagų vartojimas padeda kontroliuoti cukraus kiekį ir skatina insulino gamybą.
Šparagai skatina šlapimo susidarymą inkstuose, mažina skysčių ir kai kurių druskų kiekį organizme, užkerta kelią inkstų akmenų susidarymui
P l a č i a u »» Smidrai - Šparagai - nauda sveikatai