Topinambai | Nuotraukos autorius: Laima | walnuts.lt
Topinambai (lot. Helianthus tuberosus) - tai astrinių šeimos augalas, daugiametis, paprastai užaugantis iki 1,5 nors gali siekti net 3,0 metrų aukščio ir pasirodo, priskiriamas prie žolių. Pats stiebas apaugęs plaukeliais, žiedynai geltoni, žydi rugsėjo-spalio mėnesiais (yra veislių kurios apskritai nežydi), panašus į saulėgrąžų graižus, netaisyklingos formos stiebagumbiai formuojasi po žeme, užaugina ~ 9 cm ilgio ir ~5 cm skersmens gumbus, kurie labiausiai matyt panašūs į imbiero šaknis. Topinambai kilę iš Šiaurės Amerikos, į Europą pateko XVII a. pradžioje, pirmiausia į Prancūziją, vėliau į Italiją, Nyderlandus, Angliją. Pirmą kartą botaniškai aprašytas 1616 metais.
Topinambai dar vadinami bulvinėmis saulėgrąžomis, Jeruzalės artišoku, žemės kriaušėmis bei, dažniausiai girdimu, žieminėmis bulvėmis ir yra viena ankstyviausių ir daug priežiūros nereikalaujančių sezoninių daržovių. Beto, jei žiemą neįšalusi žemė.. šviežių vitaminų galima pasikasti netgi ir žiemos metu.
AUGINIMAS
Topinambai vieni iš nereikliausių daržovių, gali augti visur - smėlynuose, paunksnėje ir atokaitoje, nors geresnį derlių duos esant vidutinio sunkumo neutraliame (6.5 pH), giliai įdirbtame, humusingame dirvožemyje.
Topinambų gumbai sodinami vėlų rudenį spalio pabaigoje-lapkričio pradžioje, arba galima sodinti ir ankstyvą pavasarį, vos pradžiūvus dirvai kovą-balandį.
Vienoje vietoje topinambai gali augti gan ilgai iki 10 ar net 20 metų, tačiau didžiausią derlių duoda 3-6 augimo metais. Tad, vėliau rekomenduojama persodinti į kitą vietą, nes ilgiau juos auginant vienoje vietoje, gumbus gali pažeisti šaknų puviniai.
Beto, jei jau sodinate, vertėtų nepamiršti ir išsikąsti visą derlių, nes jei labai sutankėja, užauga smulkesni gumbai.
P l a č i a u »» TOPINAMBŲ auginimo ypatumai
DERLIUS
Derlius imamas nuo lapkričio iki balandžio pabaigos - tada, kai mūsų krašte kitų daržovių derliaus nėra.
Iškasus gumbus žiemai, sandėliuoti galima kaupuose, susluoksniuotus su durpėmis, smėliu ar vėsiame rūsyje.
Sudygusios topinambų bulvės maistui nėra tinkamos.
Iškastų gumbų ilgai laikyti negalima - suvysta. Tačiau norėdami juos išlaikyti ilgiau, suvyniokite į drėgną rankšluostį ir įdėkite į šaldytuvą. Gumbus galima ir užšaldyti.
P l a č i a u »» Topinambų derliaus ypatumai
Niam niam..
Nors, topinambas dažniausiai ir vadinamas žiemine bulve, bet tai nereiškia, kad jis valgomas vietoj bulvių, apskritai bulvių skonio net neprimena. Nors šiaip skonis subtilus bei individualus dalykėlis - ir reikėtų patiems paragauti bei išragauti. Bet galima teikti, kad topinambų skonis kažkas panašaus į žiedinius kopūstus arba ropę nors man primena traškius lazdyno riešutus :)
Topinambus valgyti rekomenduojama šviežius, neapdorotus nors galima ir virti, troškinti, kepti, džiovinti ar netgi naudoti kaip kavos pakaitalą... bet topinambus valgantys manau nepaneigsite skaniausi, visgi yra žali, t.y švieži - įvairių mišrainių pavidale.
Receptainė »» Topinambai - Gaminam? Ragaunam? Skanaujam?
Topinambai ir sveikata
Topinambuose C vitamino daugiau negu morkose ir burokėliuose.
Topinambai nelinkę kaupti nitratų, sunkiųjų metalų ir radioaktyvių elementų.
Topinambai vietoj krakmolo kaupia kitą angliavandenį inuliną, labai naudingą diabetikams.
P l a č i a u »» Topinambai - nauda sveikatai
Ir dar..
2002 m. Nicoje (Prancūzija) vykusiame Tarptautiniame kultūrinio paveldo festivalyje topinambai pripažinti geriausia daržove sriuboms.
Raktiniai žodžiai » Topinambai Valgomi augalai