Tuja | Nuotraukos autorius: Laima | walnuts.lt
TUJOS - (lot. Thuja, angl. Thuja, vok. Lebensbäume) kiparisinių (Cupressaceae) šeimos augalų gentis. Genties pavadinimas manoma, kad, kilęs iš graikų k. žodžio thuia maloniai kvepianti mediena. Priskiriama prie dekoratyvinių spygliuočių.
Tuja yra kilusi iš Šiaurės Amerikos, galinti užaugti net iki 25 m aukščio, išgyvena 100 ir daugiau metų.
Tujų kamieno žievė raudonai ruda ir lupasi juostomis, šakelės plokščios, ūgliai apie 4 mm pločio, labai smulkūs, žvyniški. Kankorėžiai 0,6-1.5 cm. ilgio, kiaušininiški, sudaryti iš 6-12 sėklinių žvynų. Auginama net 40 dekoratyvinių tujų formų. Jos skiriasi augumu, lajos forma, ūglių ir šakelių forma, spalva.
AUGINIMAS
Prižiūrėti tujas nesudėtinga, tai vienas iš nereikliausių augalų. Nors žinoma.. įkišus į žemę, nereikėtų ir pamiršti.
Tujas galima dauginti sėklomis ir auginiais. Tačiau dauginant sėklomis ne visada išlaiko būdingus požymius, o kai kurių formų tujų sėklomis padauginti apskritai nepavyksta.
Tujos lengvai prisitaiko prie įvairių sąlygų, bet vešliausiai auga vidutiniškai sunkiuose ir drėgnuose, laidžiuose ir derlinguose priesmėliuose ir priemoliuose, pusiau pavėsyje.
Jei sodinate gyvatvorę tai atstumas turėtų būti nemažesnis nei 60-70 cm. Jei gyvatvorę sudarytų 2 eilės tujų atstumas tarp medelių 2 metrai.
Visas tujas, ypač jaunas, pravartu mulčiuoti, tam tinka durpės, pjuvenos, švarūs sveiki lapai (išskyrus vaismedžių, nes jie serga grybinėmis ligomis).
Paprastai tujų galima karpyti tiek viršų, tiek šonus, taip suformuojama pageidaujamo aukščio ir pločio tuja arba gyvatvorė.
P l a č i a u »» Tujų auginimas ir priežiūra
Raktiniai žodžiai » Gyvatvorės Krūmai Tujos Visžaliai augalai