Pelėsis (pelėsiniai grybai) kiti vadina tiesiog balsvom apnašom, dažniausiai atsiranda auginant kambarines gėles, tiksliau vazonuose, žemės paviršiuje.
Druskinės balsvos ar balsvai gelsvos apnašos žemės mišinių paviršiuje susidaro dėl įvairių priežasčių:
1. Pernelyg sunki mechaninė dirvos mišinių sudėtis ir į žemės paviršių pakyla pernelyg daug vandens.
2. Pablogėjęs drenažas vazono dugne, todėl žemės mišiniai daugiausiai drėgmės išgarina nuo paviršiaus.
3. Dėl netinkamo laistymo, kai laistoma pernelyg mažai ir vandens pakanka tik sudrėkinti žemės mišinių paviršių. Augalus geriau laistyti rečiau ir gausiau, kad sudrėgtų ne tik paviršius bet ir augalų šaknų žemės grumstas.
4. Apnašos gali atsirasti ir dėl pernelyg gausiai patręšto žemės mišinio paviršiuje. Yra augalų auginimo taisyklė, kad augalus reikėtų persodinti į netręštą žemės mišinį, ir kol jie įsišaknys tręšti itin saikingai.
5. Baltos apnašos gali atsirasti, kai augalai pasodinami į perdidelį vazoną.
6. Taip pat atsiranda nuo didelės oro ir žemės drėgmės.
7. Dėl suslūgusios ir surūgštėjusios žemės (prieš kiek metų persodinote augalaus?).
8. Baltos apnašos ant žemės, kurios dažnai palaikomos pelėsiu, gali atsirasti ir nuo laistymui naudojamo kieto vandens (sėda kalkės) arba pertręšimo (žemės paviršiuje susilaiko druskos). Norėdami suminkštinti kietą vandenį, jame pamerkite medžiaginį maišelį su durpėmis. Jei vandenį perpilsite per durpių sluoksnį, durpės absorbuos druskas, todėl žemės mišinių paviršiuje neatsiras kalkinių apnašų.
Jį sunku išnaikinti, nes reikėtų nustoti laistyti, o gėlėms tai nepatiktų. Paprasčiausia viršutinį sluoksnį žemių vazone pakeisti nauju - kokybišku mišiniu ar pakaitintu orkaitėje. Tačiau, jei tai žemės pelėsis, tai jis pranyks tik trumpam, deja po kiek tai laiko paliejus augalus jų atsiras dar daugiau. Šiuo būdu vertėtu ne tik nuimti viršutinš sluoksnį žemių, bet ir likusias vazone pabarstyti susmulkinta juodąja (aktyvuotąja) anglimi, kuri stabdo puvinio procesus ir neleidžia vystytis pelėsiams.
Jei itin gausu apnašų, augalus geriausia persodinti į naują kokybišką žemės mišinį, vazonus perplauti su kietu šepečiu ir ūkiškuoju muilu.
Dar vienas būdas - žemę pabarstyti upių smėliu, ir viršutinį žemės mišinio sluoksnį kartu su smėliu supurenti.
Gėles žiemą laistykite tik tuomet, kai žemės paviršius apdžiūva (jeigu tai drėgmę mėgstantys augalai, su pelėsiu, matyt, teks susitaikyti). Kai kurie augintojai ant žemės, kaip jau minėta, deda sluoksnį smulkintų kiminų arba įmaišo jų į žemę. Galima pabarstyti trinta medžio anglimi arba aktyvuotu angliuku (vaistais).
Jei vazonus padengė balsvos apnašos - jų vidų reikėtų praplauti su ūkiškuoju muilu.
Raktiniai žodžiai » Augalų priežiūra Kambariniai augalai