Augalų kenkėjai » Tulpių ligos ir kenkėjai

Tulpės | 8

Dažniausiai tulpes pražudo pelės - apgraužiant iškąstus ir laikomus svogūnėlius arba virusinės ligos, kurias platina ne tik amarai ar nematodai bet ir bitės. Užsikrėtusias tulpes greičiausiai išduoda netipiški, rūšiai ar veislei nebūdingi žiedų margumai, tad pastebėjus įdomesnio margumo žiedą - vertėtų sunerimti dėl kitų šalia augančių tulpių. Šiaip gelbėjimas tulpių tik vienintelis, užkrėstas tulpes negailestingai rauti, net su žemės gumulu ir svogūnėlius, žalumą bei žemės gumulą sunaikinti, žinoma išrovus.. žiedas yra žiedas jį nebūtina iškart naikinti, galima ir pasimerkti.

Žiedlapių margligė - virusinė liga, sukėlėjas Tulipa virus I (Cayley) Smith.).

Išduoda - žiedų margumas, dryžuotumas, kuris nėra būdingas turimų tulpių rūšiai ar veislei; šviesesni lapai ir žiedai negu natūrali jų spalva; silpnesnis augimas, atsiliekantis nuo šalia esančių tulpių arba atvirkščiai stipriai auganti tulpė; tulpių lapų ir stiebų šviesiai žalias dryžuotumas.

Padeda plisti - amarai, laikomi iki sodininmo pažeisti svogūnėliai, skinant tulpes naudojami nedezinfekuoti įrankiai.

Kaip kovoti - tulpė iškasama su svogūnėliu ir su aplinkiniu žemės gumulu sunaikinama, t.p vieta dezinfekuojama 0,5 % kalio permanganato tirpalu.


Kekerinis, arba pilkasis, tulpių puvinys - tai grybinė liga, sukėlėjas Botrytis tulipae Lib. Lind.

Išduoda - ant svogūnų dengiamųjų lukštų atsirandančios mažos įdubusios žaizdelės; sutrūkinėjantis svogūnėlio dugnelis; ant lapų atsirandančios pilkšvai rudos dėmės; ant stiebo įdubusios rudos dėmės; sprogstant ant šono arba ant viršūnėlės pūkuotos dėmės; skurdus augimas.

Padeda plisti - netinkamas iškastų svogūnėlių laikymas, per žema svogūnėlių laikymo temperatūra, augant tulpėms perdidelis drėgnumas, šviesos trūkumas, azoto trąšų perteklius, tankiai susodintos tulpės, pavasarinės didesnės šalnos.

Kaip kovoti - svogūnų beicavimas (pvz. 30 minučių mirkymas kalio permanganato 0,5% tirpale) iškasus bei prieš sodinimą, per vegetaciją tulpės purškiamos (pvz. 1% bordo skysčiu) tris kartus - prieš žydėjirną ir du kartus po žydėjimo, kas 12— 15 dienų.


Fuzariozė arba Fuzarinis puvinys - tai grybinė liga, sukėlėjas Fusariurn oxysporum tulipae, Schleck et Hans. Sukėlėjas dirvoje būna gyvybingas net iki 8 ar daugiau metų.

Išduoda - ankstyvas nudžiūvimas; svogūnėlio puvimas žemėje arba džiovinant; melsvėjančios ar rausvėjančios lapų viršūnėlės; deformuoti lapai; ploniukai bei liauni žiedkočiai; nebūdinga žiedo forma ar dydis, turimų tulpių veislei.

Padeda plisti - per ankstyvas svogūnų sodinimas, lietingi orai, iškastų svogūnėlių netikslus išrūšiavimas, paliekant sergančius, svogūnėlių laikymas per drėgnose ir nevėdinamose patalpose.

Kaip kovoti - svogūnėlius kuo ankščiau iškasti ir gerai išrūšiuoti, pažeistus, pūvančius svogūnėlius be gailesčio sunaikinti, svogūnėlius gerai išdžiovinti sausoje, sodinti tik visiškai sveikus svogūnėlius, dažniau keisti sodinimo vietas, per vegetaciją tulpės purškiamos (pvz. 1% bordo skysčiu) tris kartus - prieš žydėjirną ir du kartus po žydėjimo, kas 12— 15 dienų.

Puola - ne tik tulpes, bet ir ypač žieminius ir vasarinius javus, daugiametes žoles, lubinus, grikius, žirnius, pupas, dobilus, vaismedžius, bulves, agurkus, pomidorus, dekoratyvinius augalus, tokius kaip.. ratiliai, lelijos, jurginai..

Sklerozinis tulpių puvinys - sukėlėjas Sclerotium tuliparum Kleb.

Išduoda - papilkėjusi viršutinė svogūnėlio dalis; svogūnėlio puvimas žemėje; lėtas augimas; sunykimas beaugant arba apskritai neišdygimas; vystantys jauni lapai; lapų neaugimas.

Padeda plisti - ilgas sodinimas toje pačioje vietoje, skleročiais užkrėsta dirva.

Kaip kovoti - pažeistos tulpės iškasamos su žeme ir sunaikinama bei dezinfekuojama gerai aplinkinė dirva, laikytis sėjomainos. Sklerozinis puvinys tulpėms nekenksmingas, jeigu svogūnai į tą pačią dirvą sodinami kas 5 metai.

Puola - ne tik tulpes, bet ir ypač kardelius, jacintus, narcizus, krokus ir vilkdalgius.


Tifuliozė - grybinė liga, gan dažna, sukėlėjas Typhula borealis ekstr., Typhula idahoensis Remsb.

Išduoda - lėtas augimas; neišdygimas; lapai deformuoti; raustantys lapai.

Padeda plisti - per vėlus sodinimas, užmirkstanti bei pavėsinga vieta, skleročiais užkrėsta dirva, pertręšimas, ypač azoto trąšomis.

Kaip kovoti - pažeistos tulpės iškasamos su žeme ir sunaikinama bei dezinfekuojama gerai aplinkinė dirva, nesodinti į tą pačią vietą 4-5 metus, sodinimui parinkti saulėtą vietą, prieš sodinimą svogūnėlius beicuoti.

Puola - ne tik tulpes, bet ir ypač žieminius rugius, kviečius, kvietrugius, miežius ir įvairias daugiametes miglinių (Poaceae) šeimos žoles..

Baltoji dryžligė - virusinė liga, sukėlėjas Tulip white streak virus.

Išduoda - silpnas augimas; deformuoti arba labai maži žiedai, ant lapų plačios baltos išilginės juostos arba dryžiai.

Padeda plisti - smėlėta dirva, trichodorus genties nematodai, per ankstyvas sodinimas,

Kaip kovoti - pažeistas tulpes išrauti ir sunaikinti, laikytis sėjomainos, nesodinti į tą pačią vietą 4-5 metus, dezinfekuoti dirvą.


Dryžligė - virusinė liga, sukėlėjas Nicotiana virus 5 (Boning) Smith.).

Išduoda - ant lapų išilginės balkšvos ar permatomos dėmės ar dryžiai; ant raudonų tulpių žiedų tamsesnės, kartais net juodos dėmės ar dryžiai; ant baltų bei geltonų tulpių žiedų šviesesni arba permatomos dėmės ar dryžiai;

Padeda plisti - smėlėta dirva, trichodorus genties nematodai, per ankstyvas sodinimas,.

Kaip kovoti - pažeistas tulpes išrauti ir sunaikinti, laikytis sėjomainos, nesodinti į tą pačią vietą 4-5 metus, dezinfekuoti dirvą, beicuoti svogūnėlius prieš sodinimą.

Puola - ne tik tulpes, bet ir ypač kviečius, miežius, avižas, kukurūzus, eraičinus, svidres ir kitus augalus..

Augusto liga - virusinė liga, sukėlėjas Nicatiana virus (Smith. et (sin. labaco Necrosis virus).

Išduoda - ant lapų ir stiebų atsirandantys rudi ar balkšvi dryžiai, deformuoti lapai, išlinkę stiebai, nebūdingi veislei dryžuoti žiedai, žiedas susiformuoja bet neišsiskleidžia, ant svogūnėlių įdubusios rudos dėmės.

Padeda plisti - tulpių sodinimas vietoje kur prieš tai augo kopūstai, per vėlai sodinamos tulpių svogūnėliai.

Kaip kovoti - pažeistas tulpes išrauti ir sunaikinti, gerai atrinkti pažeistus svogūnėlius.

Puola - ne tik tulpes, bet ir ypač kopūstus.


Bakteriozės - sukėlėjas Pseudomonas, Xanthomonas, Bacillus, Ervinia, Corynebacterium bei kitų genčių bakterijos.

Išduoda - lėtas augimas, lygiagrečiai lapų gyslomis atsirandantys sidabriniai dryžiai, tulpės nuvytimas prieš žydėjimą, ant svogūnėlio baltos smulkios dėmės, ant svogūnėlių iškili geltona dėmė arba dėmės, nesudygstantys svogūnėliai.

Padeda plisti - blogas išrūšiavimas bei sodinimas pažeistų svogūnėlių.

Kaip kovoti - pažeistas tulpes išrauti ir sunaikinti, gerai atrinkti pažeistus svogūnėlius bei sodinti tik sveikus ir nepažeistus svogūnėlius.

Puola - ne tik tulpes, bet ir ypač agurkus, bulves, kopūstus, pomidorus, pupeles.

Rizoktoniozė - sukėlėjas Rhizoctonia solanum Kuhn.

Išduoda - ant lapų apskritos įdubusios rudos dėmės, įtrūkimai lapų pakraščiuose, deformuoti lapai, stiebai bei žiedai, apvytimas saulėtomis dienomis, pūstantys svogūnėliai.

Padeda plisti - deformuoti ir pažeisti svogūnėliai, sėjomainos nesilaikymas.

Kaip kovoti - rūšiuo bei šalinti be gailesčio deformuotus bei pažeistus svogūnėlius, prieš sodinimą svogūnėlius beicuoti.

Puola - ne tik tulpes, bet ir ypač bulves, kopūstus, pomidorus, agurkus, morkas.


Peniciliozė - grybinė liga, sukėlėjas Penicillium corymbiferum Westlel. ir Penicilliutn cyclopium Westel.

Išduoda - žiedas susiformuoja bet neišsiskleidžia, nudžiūsta.

Padeda plisti - deformuoti ir pažeisti svogūnėliai.

Kaip kovoti - rūšiuoti bei be gailesčio šalinti deformuotus bei pažeistus svogūnėlius, prieš sodinimą svogūnėlius beicuoti.


Raktiniai žodžiai » Augalų kenkėjai • Augalų ligos • Tulpės •

 Taisyti | Papildyti  



GYVENKIME sveikai, gražiai, spalvotai, patogiai, aktyviai, skaniai, draugiškai, stipriai, etiškai, linksmai, pokštaudami, grybaujant, sapnuojant, su meile ir Gyvenimo būdo žurnalu :)

Ką išduoda pati gamta?

• Jei rugpjūčio viduryje pradeda lyti - tai lietingi orai užtruks dar ilgai.

• Ankstyvas šerkšnas vasaros pabaigoje žada gausų kitų metų derlių.

• Rugpjūčio mėnesio pabaigoje išskrendančios gervės - žada būsiant šaltą žiemą, po jos - šaltą vasarą.

• Jei gulbės žemai skraido - bus ankstyvas ruduo, žiema.

• Perkūnija, dažni škvalai rugpjūčio mėnesį pranašauja giedrą rudenį.

• Jei rugpjūčio pradžioje dažnai griaudėja - sakoma jog šieno pakaks visai žiemai.

• Jei pirmosiomis rugpjūčio dienomis lyja - sėkminga bus žiemkenčių sėja.


© 2oo8-2024. Laima&LS. Kontaktai. Paskutinis atnaujinimas: 2024-05-29  Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas