Daržas » Agurkų auginimo ypatumai

Agurkai | Daržas

Agurkų daigus ant palangių patariama auginti balandžio mėnesio pradžioje. Geriausia sėti 2 – 3 metų agurkų sėklas, nes iš pernykščių sėklų išaugę agurkų daigai užaugina pernelyg daug vyriškųjų (tuščių) žiedų, kurie neužmezga vaisių. Jei agurkų daigai pernelyg sparčiai auga, jų augimą sustabdysite, jei daigus paliesite superfosfato tirpalu: 10 litrų vandens ištirpinkite 2 šaukštus superfosfato. Jei agurkų daigai auga pernelyg lėtai, juos paliekite azoto ir kalio trąšų tirpalu (1 stikline tirštu karvių ar paukščių mėšlo tirpalu).

Sėklos sėjamos į daigyklas, pripildytas universaliu durpiniu substratu. Optimali sėklų dygimo temperatūra 27-28 C. Dygimo metu daigyklos pridengiamos agroplėvele. Agrodanga nuimama po 5 dienų, pilnai prasiskleidus sėklaskiltėms. Daigai persodinami į plastmasinius 10-12 cm skersmens vazonėlius. Daigai, sodinami į šiltnamį, turi būti apie 25 cm aukščio, su 4-5 tikraisiais lapeliais.

Sumažėjusi oro temperatūra turi neigiamos įtakos agurkų daigams.

Jei agurkus pasėsite šaltame dirvožemyje, jos žymiai prasčiau ar net visai nesudygs, arba sudygę daigai netrukus žus. Todėl agurkus lauke patariama sėti, kai 10 cm gylyje dirvožemio temperatūra pasiekia 12-14 C šilumos.

Agurkų nauda organizmui »

Jei agurkus pasėsite 20 C šilumos dirvožemyje, jų sėklos sudygs po 5 dienų, o jei 1 C šilumos dirvožemyje – po 10 dienų


Šiltnamyje augalai sodinami 1,8-2, 2 augalo/m2 tankiu, paliekant 1,4-1,6 m pločio praėjimo takus.

Dažniausiai naudojama vertikalios augimo krypties formavimo sistema. Ant 2 m aukščio atramų horizontaliai ištempiamos dvi vielos: viena - 2m aukštyje, kita - 25 cm virš grunto. Virvelės pririšamos vertikaliai prie viršutinės ir apatinės vielos. Augantys augalai yra tvirtinami prie šių virvelių. Augalui praaugus viršutinę vielą, žemyn paleidžiamos 2-3 atžalos (formavimas “skėčiu”). Kad susiformuotų pilnavertis su stipria šaknų sistema augalas, nuo pagrindinio stiebo reikia nuskinti iki 60 cm aukščio visas atžalas, žiedus ir vaisių užuomazgas.

Šiltnamyje agurkų augimo metu maksimali temperatūra neturėtų būti aukštesnė kaip 32 C, minimali naktį 16 -18 C. Nedideliuose plėvele dengtuose šiltnamiuose saulėtomis dienomis oro temperatūra labai greitai pakyla aukščiau leistinos ribos, dėl to nukenčia augalo lapai, agurkai nustoja augti. Todėl saulėtomis dienomis, atsižvelgiant į oro temperatūrą, šiltnamius būtina gerai vėdinti.

Kai labai karšta, vėdinimo angos atidaromos nuo pat ankstaus ryto, kad stiklu ar plėvele dengtame šiltnamyje oras galėtų atvėsti.

Pradėjusius megzti šiltnaminius agurkus reikia kartą per savaitę patręšti.

Pirmas požymis, kad agurkai gauna nepakankamai maisto medžiagų, yra pašviesėję jauni augalo lapai. Dažniausiai agurkams neužtenka azoto, todėl juos patartina tręšti 0,3% azoto trąšų tirpalu. Kas savaitę kiekvienam augalui išpilama po 1—2 l tirpalo. Kad agurkai gautų visas reikalingas maisto medžiagas, iš jų ir mikroelementus, vieną du kartus patręšus azoto trąšomis, patartina vartoti mineralinių trąšų mišinį.

Agurkai tręšiami bechlorėmis, be amidinio azoto, vandenyje tirpiomis trąšomis Terraflex C (NPK 17-7-21,5+3 MgO +mikroelementai). Trąšų Terraflex C pagrindas yra kalio nitratas (ne kalio sulfatas), todėl šios trąšos nedidina substrato druskingumo. Aukštas NO3-/NH+4 santykis garantuoja gerą Ca++ ir Mg++ jonų įsisavinimą ir padeda vystytis tvirtai šaknų sistemai . Tręšimui šiomis trąšomis tinka visos laistymo ir trąšų dozavimo sistemos.

Naudojant lašelines laistymo ir tręšimo sistemas, tręšimas gali būti:

Pastovus: trąšos įterpiamos kartu su vandeniu pastoviai. Tręšimo norma – 0,9 g/l (0,9 kg trąšų ištirpinama 1000 litrų vandens).

Periodinis: trąšos įterpiamos kas kelintą laistymą. Tręšimo norma –1,7-2,4 g/l iki žydėjimo pradžios ir 3,2-3,5 g/l žydint ir iki derėjimo pabaigos. Prieš tręšimą augalai turi būti gerai paliejami.


Birželio mėnesį šiltnaminiai agurkai genimi. Ant pirmos eilės šakų šalia žiedų formuojasi antros eilės šakos. Ant antros eilės šakų paliekama tik arčiausiai pagrindo po 1 arba 2 užuomazgas. Vėliau nugnybamos ūglių viršūnės ir retinama. Sudžiūvę ir ligoti augalo lapai pašalinami. Labai svarbu laiku, t. y. kuo anksčiau pašalinti visus nebūdingos veislei formos vaisius. Nereikia palikti ant augalo peraugusių agurkų, nes dėl to mažėja derlius.


Kaip sužinoti, ar agurkai neapkars? - agurkai laistomi saikingai, bet dažnai. Vanduo jiems turi būti pašilęs. Manoma, kad jei agurkams trūksta drėgmės – jie apkarsta. Nors mokslininkai teigia, kad šis kartėlis yra naudingas (stabdo vėžinių ląstelių dauginimąsi), bet daržininkų, o juo labiau agurkų vartotojų tai neguodžia. Pasirodo, kad kartėlis ne tik agurkų daigų vandens trūkumo, bet ir paveldinumas. Jei daugelis agurkų rūšių augo nedėkingomis sąlygomis: karštyje, kaitroje, trūkstant drėgmės, greitai keičiantis oro sąlygos jie užaugina apkartusius vaisius. Jeigu nusipirksite jų sėklų, tai nepriklausomai nuo agurkų priežiūros, vaisiai bus kartūs. Dabar jau išvesta hibridinių agurkų, kurie augdami, bet kokiomis sąlygomis užaugina neapkartusius vaisius. Kartėlis jaučiasi jau pirmuosiuose užaugusių agurkų lapuose. Nugnybkite ir paragaukite. Jei lapai ar ūsai – apkartę, vadinasi ir agurkai bus apkartę. Gelbėdami juos, reguliariai purenkite dirvą, liekite tik 20-22 C šilumos vandeniu, nedideliais kiekiais. Dirvožemis, kuriame auga agurkai turi būti sudrėkęs 10-15 cm gylyje.


Raktiniai žodžiai » Agurkai • Augalų auginimas • Augalų priežiūra • Daržovės •

 Taisyti | Papildyti  



GYVENKIME sveikai, gražiai, spalvotai, patogiai, aktyviai, skaniai, draugiškai, stipriai, etiškai, linksmai, pokštaudami, grybaujant, sapnuojant, su meile ir Gyvenimo būdo žurnalu :)

Ką išduoda pati gamta?

• Pagal paskutinę rugpjūčio dieną yra sprendžiama apie žiemos orus, tikėtina kokia bus paminėta diena - tokia bus ir žiema.

• Gausus gervių skrydis per šv. Lauryną (rugpjūčio 10 d.) - žada giedrą rugpjūtį, šiltą rudenį.

• Jei pirmosiomis rugpjūčio dienomis lyja nuo pat ryto - rudens pradžia bus lietinga, jei lyti pradeda nuo vidurdienio - lietingas bus rudens vidurys, o jei artėjant vakarui - rudens pabaiga bus lietinga.

• Jei rugpjūtį skruzdėlės didina skruzdėlynus - bus šalta žiema.

• Jei rugpjūčio pradžioje dažnai griaudėja - sakoma jog šieno pakaks visai žiemai.

• Jei dieną kai Vėžio ženklo sfera ir ekliptiką kerta Liūto ženklo žvaigždyną (paskutinę dieną) sugriaudėjo perkūnija, tai yra pavojus supūdyti rugius ir vasarojų, nes po to gali prasidėti ilgi lietūs.

• Jei pradeda dygti kelmučiai, vasara baigiasi.

Kambarinių jukų įvairovė
Kambarinių jukų įvairovė ..Gentyje priskaičiuojama apie 40 jukos rūšių. Mūsų sąlygomis patalpose dažniausiai auginama: alavijinė juka (Yucca aloifolia), kurios lapai turi smailius galus ir dramblinė juka (Yucca elephantipes), kurios lapai neaštrūs....

© 2oo8-2024. Laima&LS. Kontaktai. Paskutinis atnaujinimas: 2024-05-29  Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas