Kad išaugtų stiprūs kopūstų daigai, negalima sėti per tankiai. 1m2 apsėti lauko lysvėje reikia daugiausia 2 g sėklos. Prieš sėją į dirvą sekliai įmaišoma daug drėgnų durpių. Tokioje dirvoje daigai suformuoja tinkamą šaknų gumulą, persodinti gerai prigyja ir puikiai auga. Sėjama taip, kad sėkla būtų apžerta tik 1cm žemės sluoksniu. Kol prasikals daigai, dirva nuolat drėkinama.
Pagal vegetacijos periodo ilgį kopūstai skirstomi į labai ankstyvus, ankstyvus, vidutinio ankstyvumo, vidutinio vėlyvumo ir vėlyvus.
Vėlesniam derliui kopūstai sėjami pirmomis gegužės dienomis. Į 1m2 sėjama ne daugiau kaip 2-3 g sėklų. Kol sudygsta daigai, dirva nuolat drėkinama. Skilčialapių fazės daigus purškite nuo spragių. Be to, visų rūšių kopūstų, taip pat ir ropinių, pasėlius apsaugokite, kad nesulestų paukščiai.
Birželio viduryje dar galima sėti lapinius kopūstus. Šios sėjos daigai sodinami maždaug antroje liepos pusėje. Nors derlius gaunamas mažesnis negu pasodinus birželio mėnesį, tačiau taip galima išnaudoti laisvas daržo lysves.
Kopūstai geriausiai auga gerai sukultūrintuose vidutinio sunkumo ir sunkiuose priemoliuose. Rūgšti dirva netinka, nes kopūstai suserga gumbu.
Kopūstai auginami mėšlu patręštoje dirvoje. Puodeliuose išauginti ankstyvųjų veislių daigai po polietileninės plėvelės priedangomis sodinami balandžio 10-15d 40×40cm atstumu. Vėlyvųjų veislių daigai sodinami ėmus žydėti vyšnioms(ne vėliau kaip gegužės 15-25d) 60×60cm atstumu. Vidutinio vėlyvumo kopūstai sodinami alyvoms pražydus.
Prieš sodinant reikia gerai apžiūrėti šaknis, kad jos nebūtų pažeistos juodosios kojelės, nes tokie daigai nunyksta (šaknelė būna patamsėjusi ir suplonėjęs jos kaklelis).
Sodindami kopūstų daigus, neužlenkime šaknies ir neužpilkime žemėmis šerdelės. Pasodinę daigus palaistykime. Augimo metu ankstyvuosius kopūstus vieną kartą, o vėiyvuosius du karius apkaupkime, kad išleistų papildomas šaknis ir greičiau augtų. Pirmą kartą kaupkime praėjus 20 25 dienoms po sodinimo, o antrą praėjus 15 20 dienų po pirmo kaupimo. Kaupkime po lietaus arba palaistę. Dirva visą laiką turi būti puri.
Kopūstai labai reiklūs drėgmei augalai. Laistymo norma - 2 kibirai vandens į 1m2 per parą.
Kopūstai silpnų šalnų nebijo, bet, numatant stipresnes šalnas, nakčiai pridenkime.
Kad ekonomiškiau išnaudotume žemę, į jų tarpus galime pasisėti ridikėlių bei salotų.
Raktiniai žodžiai » Augalų auginimas Augalų priežiūra Daržovės Kopūstai
Koks rugpjūtis - toks vasaris.
Jei pirmosiomis rugpjūčio dienomis lyja - sėkminga bus žiemkenčių sėja.
Saulė per šv. Lauryną (rugpjūčio 10 d.) - žada giedrą rugpjūtį, šiltą rudenį.
Pagal paskutinę rugpjūčio dieną yra sprendžiama apie žiemos orus, tikėtina kokia bus paminėta diena - tokia bus ir žiema.
Anksti rugpjūčio mėnesį išskrendančios kregždės - žada būsiant šaltą žiemą, po jos - šaltą vasarą.
Jei rugpjūčio viduryje pradeda lyti - tai lietingi orai užtruks dar ilgai.
Jei gandrai per šv. Baltramiejaus dieną (rugpjūčio 24 d.) išskrido - bus ankstyvas ruduo, žiema.