Pomidorų daigus patariama auginti lygių dalių perpuvusio mėšlo, durpių ir velėninės žemės mišinyje.
Pomidorų sėjos laikas pasirenkamas pagal tai, kada ir kokiame šiltnamyje juos auginsite. Jei auginsite šildomame šiltnamyje, sėkite kovo mėnesio pradžioje. Jei nešildomas šiltnamis kovo mėnesio viduryje ir vėliau.
Pomidorų daigai išlieka daigūs 7 9 metus, tačiau geriausiai sudygsta, o vėliau gausiausią derlių užaugina praėjusių metų pomidorų sėklos.
Dirvos mišinius, kuriuose auginsite pomidorų daigus, reikia paruošti dar rudenį ir per žiemą laikyti balkone. Likus 1 savaitei iki sėjos, dirvos mišinius reikia įnešti į šiltas patalpas ir patręšti, o dezinfekuojant pakaitinti orkaitėje. Pomidorų daigus patariama auginti įvairių rūšių dirvos mišiniuose.
1. Kruopščiai sumaišykite po 1 kibirą daržo ir velėninės žemės bei perpuvusio mėšlo ir 2 litrus medžių pelenų. Į šį kruopščiai sumaišytą dirvožemio mišinį suberkite truputį orkaitėje pakaitinto smėlio.
2. Sumaišykite 1 dalį durpių, 2 dalis per puvusio mėšlo ir truputį upių smėlio. Į 1 kibirą šio dirvožemio mišinio suberkite 0,5 litro medžio pelenų.
3. Sumaišykite po pusę kibiro daržo žemės ir perpuvusio mėšlo, 30 g superfosfato, 15 g karbamido ir 1 stiklinę medžio pelenų.
4. Sumaišykite 1 dalį perpuvusio mėšlo su 2 dalimis durpių ir trupučiu medžio pelenų.
5. Sumaišykite 1 dalį perpuvusio mėšlo su 2 dalimis durpių su superfosfatu ir medžio pelenais.
6. Sumaišykite 1 dalį velėninės žemės ir tiek pat smėlio, ir 2 dalis perpuvusio mėšlo.
Į 1 kibirą šio dirvožemio mišinio suberkite 2 stiklines medžio pelenų ir 4 valgomuosius šaukštus superfosfato.
Sėklas geriau sėti į dėžutes medines ar plastikines. Prieš sėją dėžutes dezinfekuokite kalio permanganato tirpalu. Jas pripildykite durpių ir rupaus smėlio mišiniu (3:1). Prieš sėją durpių paviršių išlyginkite, palaistykite ir lengvai suspauskite. Pomidorų sėklas suberkite į marlės maišelį ir 15 minučių pamirkykite kalio permanganato tirpale (1 litre vandens ištirpinkite 1 g kalio permanganato). Išmirkytas sėklas kruopščiai praplaukite švariu vėsiu vandeniu. Pomidorų sėklas sėkite ne giliau kaip pusės centimetro gylyje ir užberkite plonu žemės sluoksniu, paliekite. Pasėjus dirvožemio spausti nereikia.
Po to dėžutes uždenkite plėvele, kad ne taip greitai išgaruotų drėgmė. Iki sudygimo plėvelę vis trumpam nuimkite pravėdinkite. Pomidorų sėklos pradeda dygti 14-16 C temperatūroje, tačiau žemesnėje temperatūroje jos dygsta ilgiau. Po sėjos dėžutes laikykite šiltai 20-25 C temperatūroje. Tada pomidorai sudygsta vienodai. Praėjus 5-7 dienoms po sudygimo, dėžutes perneškite į šaltesnę vietą, kur dieną 12-15 C, o naktį 8-10 C. Tada geriau vystosi šaknys bei daigai neištįsta.
Vėsiau daigai tegul pabūna tol, kol suformuos antrąjį tikrąjį lapelį. Tik daigų neperlaistykite. Pirmąjį kartą pomidorų daigus reikia palieti, kai jie sudygsta, antrą kartą po 2-3 savaičių, o trečiąjį kartą prieš pomidorų daigų persodinimą į nuolatinę augimo vietą. Laistydami nepilkite vandens ant daigų lapelių, tik ant šaknų.
Norėdami turėti gražius daigus, juos vieną kartą per savaitę nupurkškite pieno tirpalu (pusę stiklinės pieno sumaišykite su 5 stiklinėmis vandens).
Kai pomidorų daigai užaugins antrąjį tikrąjį lapelį, juos reikia pikiuoti, persodinant į 1012 cm gylio dėžutę, padalintą 7,5 x 7,5 cm skyriais į vazonėlius.
Pikiuojamus pomidorų daigus reikia persodinti į tokį pat dirvožemio mišinį, kuriame sėjote ir pomidorų sėklas. Talpose dirvožemio priberkite, palikdami 2 3 cm tarpus nuo talpų viršaus. Į kiekvieną skyrių ar vazoną, 2 cm gylyje, įdėkite po 2-3 superfosfato grūdelius. Dažniausiai pomidorų daigus tenka persodinti po sėjos praėjus 20 dienų. Kad vėliau pomidorų daigų šaknų sistema vystytųsi viršutiniame dirvožemio sluoksnyje, persodinamiems daigams nugnybkite trečdalį jų šaknų ilgio. Persodintus pomidorų daigus paliekite silpnu kalio permanganato tirpalu, dirvožemį užberkite orkaitėje pakaitintu ir atvėsintu smėliu ir pabarstykite medžio pelenais. Jei taip padarysite, pomidorų daigų nepažeis juodasis puvinys. Likus 3 dienoms iki pomidorų daigų persodinimo, juos galima iškasti ir pamerkti stiklinėje vandens, kad paaugtų šaknų sistema, o vėliau pasodinti dėžutėse arba vazonėliuose. Jei taip padarysite, pomidorų daigus rečiau pažeis juodasis puvinys.
Persodintus pomidorų daigus pirmąsias 2 dienas reikia apsaugoti nuo saulės, o pernelyg ištįsusius daigus patręškite superfosfatu, o tuo pat metu patalpų oro temperatūrą sumažindami iki 12-15 C šilumos.
Jei pomidorų daigai auga normaliai, juos pirmąjį kartą patręškite po persodinimo praėjus 2 savaitėms.
Persodintus pomidorų daigus rytais reikia lieti sniego arba lietaus vandeniu.
Pomidorų daigus taip pat sveika lieti medžio pelenų antpilu: 1 valgomąjį šaukštą medžio pelenų užpilkite 1 litru verdančio vandens, leiskite nusistovėti parą laiko, nupilkite, praskieskite vandeniu iki 2 litrų.
Pomidorų daigus taip pat patariama lieti silpnu kalio permanganato tirpalu.
Persodintus pomidorų daigus reikia lieti 22 24 C šilumos vandeniu ar tirpalais.
Pirmąjį kartą persodintus pomidorų daigus patariama patręšti superfosfato tirpalu, praėjus 10 dienų po pikiavimo: 10 litrų vandens ištirpinkite 30 g superfosfato. Antrąjį kartą persodintus pomidorų daigus reikia patręšti, kai jie užaugina 3 iąjį ir 5 ąjį tikruosius lapelius paukščių mėšlo tirpalu (1:20), kuriame ištirpinkite kalio sulfato.
Pomidorų daigų priežiūra - jei pomidorų daigai augs šlapiame dirvožemyje, juos pažeis juodasis puvinys. Kol pomidorų daigai neužaugins pirmojo tikrojo lapelio, jų nereikia lieti, o reikia tik nupurkšti vandeniu. Vėliau daigus 1 kartą per savaitę reikia palieti kalio permanganato tirpalu ir medžio pelenų antpilu.
Jei ant pomidorų daigų pastebėsite pirmuosius ligų požymius, juos paliekite tamsiu kalio permanganato tirpalu. 10 litrų vandens ištirpinkite 3 g kalio permanganato, kurį laiką daigų neliekite, ant dirvožemio užberkite orkaitėje pakaitinto ir atvėsinto smėlio bei visus ligų pažeistus daigus išraukite,
Norėdami pomidorų daigus apsaugoti nuo virusinių ligų, pomidorus, užauginusius pirmąjį tikrąjį lapelį, nupurkškite liesu pienu: sumaišykite po 1 stiklinę vandens ir lieso pieno, į gautą mišinį įlašinkite 12 lašus jodo.
Pirmąsias 7 dienas pomidorų daigai dieną turi augti 10 14C šilumoje, o naktimis 11 13C šilumoje. Vėliau pomidorų daigus auginkite 20C šilumoje.
Pirmosiomis 2 3 dienomis pomidorų daigai turi būti apšviesti visa parą, o vėliau 16 valandų per parą.
Kad pomidorų daigai neištįstų - pagrindiniai faktoriai, lemiantys pomidorų daigų ištįsimą tai šviesa ir šiluma. Pomidorų sudygimui reikalinga aukštesnė temperatūra (22-25?C), tačiau vėliau juos reikia auginti žemesnėje temperatūroje apie 20?C dieną ir 18?C naktį.
Kai daigų augimo metu oro temperatūra aukšta, o ir drėgmės pakanka, daigai ištįsta, jų stiebai būna ploni. Užaugę daigai būna nekokybiški, lepūs. Daigai tįsta ir tada, kai augimo metu jiems nepakanka šviesos. Dažniausiai mėgėjai pomidorus sėja anksti (vasario mėnesį). Tuomet juos reikia papildomai šviesti. Sėkite pomidorus ne anksčiau nei kovo mėnesį, jei juos auginsite be papildomo apšvietimo. Kai tik daigai išdygsta, dėžutes statykite pačioje šviesiausioje vietoje. Daigai tįsta ir tada, kai jie auginami tankiai. Kai pomidorų lapai liečiasi, išstatykite daigus rečiau. Tada jie bus žemesni ir tvirtesni.
Dažnai būna tokia situacija, jog daigai jau užaugę, o oro sąlygos nėra tinkamos jų sodinimui į šiltnamį. Pirmiausia tokius daigus išstatykite rečiau ir nelaistykite. Laistykite tik pradėjus vysti lapams, taip pristabdysite tįsimą.
Lauke reikia sodinti tik pakankamai sutvirtėjusius, tačiau neperaugusius pomidorų daigus. Tačiau ką daryti, jei pomidorų daigai peraugo?
Peraugusių pomidorų stiebus reikia nupjauti trečiojo ar ketvirtojo lapo lygyje ir nupjautas daigų dalis pamerkti vandenyje. Po 1 savaitės vandenyje pamerkti pomidorų daigai išleis šaknis ir juos bus galima pasodinti žemėje.
Raktiniai žodžiai » Augalų auginimas Augalų priežiūra Daržovės Pomidorai
Ankstyvas šerkšnas vasaros pabaigoje žada gausų kitų metų derlių.
Liūto ženklo dienomis patariama ruošti miško medžiagą statyboms, nes šiuo metu nukirsti medžiai kietesni ir ne taip greit pūva.
Jei rugpjūčio pradžioje dažnai griaudėja - sakoma jog šieno pakaks visai žiemai.
Jei rugpjūtį skruzdėlės didina skruzdėlynus - bus šalta žiema.
Jei pirmosiomis rugpjūčio dienomis lyja - sėkminga bus žiemkenčių sėja.
Jei gandrai per šv. Baltramiejaus dieną (rugpjūčio 24 d.) išskrido - bus ankstyvas ruduo, žiema.
Saulė per šv. Lauryną (rugpjūčio 10 d.) - žada giedrą rugpjūtį, šiltą rudenį.