Smidrai - (Šparagai - Asparagus officinalis L.) - tai 1-1,5 m žolinis augalas puošnia ažūrine laja, plonomis ilgomis šakomis ir siaurais žvyniškais lapukais. Pas mus vaistiniai smidrai auginami tik dėl grožio, kaip dekoratyvinis augalas, o užsienyje ypač vertinami dėl skanių ir nekaloringų ūglių. Kaip kultūriniai augalai jau buvo auginami senovės Romoje.
Manoma, kad šparagus pirmieji ėmė auginti romėnai maždaug prieš 2500 metų ir pasirodo priskaičiuojama, net apie 300 smidrų rūšių.
Vaistiniai smidrai daugiamečiai - atželia balandžio viduryje arba pabaigoje. Iš pradžių iš žemės išlenda stori balti ūgliai, kurie nuo saulės pažaliuoja, o kartais įgauna švelniai violetinį, rausvą ar gelsvą atspalvį. Ūgliai valgomi, tai šparagai skani ir užsienyje labai vertinama daržovė. Maždaug per mėnesį iš ūglių išauga ilgi, ploni, šakoti stiebai, o birželį pražysta smulkiais baltais žiedeliais. Vasaros pabaigoje prinoksta raudonos uogytės. Sėklos ilgai išlieka daigios.
Šparagų stiebai aukšti, bet ploni, netvirti, todėl geriau auginti nuo vėjų apsaugotoje vietoje, gerai vandenį sugeriančioje žemėje, kurią reikia giliai įdirbti (nors iki 45 cm) ir gausiai patręšti organinėmis bei mineralinėmis trąšomis.
Šparagai gerai auga saulėtoje humusingoje vietoje, neutralios reakcijos (pH 6,57,0) dirvoje ir kur gruntinis vanduo giliau kaip 80 cm. Šparagų šaknys auga į gylį ir gali prasiskverbti net iki 3 m ar net kiek giliau.
Šparagus galima dauginti dalijant krūmus, bet geriau auginti iš daigų. Šparagų daigus išsiauginti reikėtų gerai įtręštame daigyne, dėžutėse arba vazonėliuose.
Šparagų sėklos sėjamos kovo pabaigoje. Prieš sėdami sėklas 3-4 paras pamirkykime ir padaiginkime 23-25 C temperatūroje. Kai daigai pradeda prasikalti, pasėkime (10X15 cm atstumu).
Į nuolatinę vietą šparagus geriau sodinti kitų metų pavasarį - pradėjus žydėti šalpusniui, maždaug balandžio gegužės mėnesiais. Pirmiausia iškaskime 35 cm pločio ir 40 cm gylio griovelį, jo dugną papurenkime ir užpilkime 25 cm storio pūdinio sluoksnį. Daigus sodinkime 30-35 cm atstumu, ant pūdinio kaupelio vienodai į visas puses paskleiskime šaknis ir užpilkime 6-8 cm žemių sluoksniu. Pasodintų daigų pumpurai turi būti apie 15-20 cm žemiau dirvos paviršiaus. Pasodinus - nepamirštame palaistyti.
Pradėjusius augti daigus reikėtų keletą kartų apkaupti:
maždaug praėjus 2-3 savaitėms po pasodinimo - pirmą kartą,
dar po kelių savaičių, kai daigas vėl paūgėja antrą kartą apkaupti, smidrai turėtų augti kaupe.
Nors yra sukurta ir veislių, kurių nereikia kaupti, o žali ūgliai ne prastesnio skonio nei baltieji.
Šparagai vienoje vietoje gerai auga 10-15 metų.
Rudenį šparagai nupjaunami 10 cm aukštyje ir apipilami 8-10 cm pūdinio arba durpių sluoksniu.
Šparagus kasmet gausiai tręškime mineralinėmis trąšomis.
Rudenį pradėjus šalti, būtinai mulčiuokime 3-4 cm komposto sluoksniu.
Anksti rugpjūčio mėnesį išskrendančios kregždės - žada būsiant šaltą žiemą, po jos - šaltą vasarą.
Ankstyvas šerkšnas vasaros pabaigoje žada gausų kitų metų derlių.
Jei rugpjūčio pradžioje griaudėja kelias dienas iš eilės - ruduo bus šiltas ir ilgas.
Jei rugpjūčio pradžioje dažnai griaudėja - sakoma jog šieno pakaks visai žiemai.
Jei dieną kai Vėžio ženklo sfera ir ekliptiką kerta Liūto ženklo žvaigždyną (paskutinę dieną) sugriaudėjo perkūnija, tai yra pavojus supūdyti rugius ir vasarojų, nes po to gali prasidėti ilgi lietūs.
Koks rugpjūtis - toks vasaris.
Jei rugpjūčio viduryje pradeda lyti - tai lietingi orai užtruks dar ilgai.