Derlių šparagai duoda vieną kartą metuose, nors žinoma auga visus metus. Šparagai yra viena pirmųjų pavasarinių daržovių, esant palankiems orams jau vasario mėnesį pradeda dygti. Maistui, būtent ir, naudojami jauni ką tik išdygę ar šiek tiek ūgtelėje ūgliai.
Trečiaisiais metais po pasodinimo jau galima pradėti pjauti šparagų ūglių derlių, nors gausesnis būna nuo ketvirtųjų metų.
Norint išauginti geros kokybės ūglius, reikia anksti pavasarį šparagus apkaupti 20-30 cm aukščiau ir žemę gerai sulyginti. Augant ūgliams kaupelio paviršius pakyla arba toje vietoje susidaro žemės plyšys, tada žemę atsargiai atkaskime ir nulaužkime ūglius. Po to vėl apkaupkime ir žemę sulyginkime.
Per pavasario - vasaros sezoną šparagų ūglių derlių galima imti 12-18 kartų.
Drėgmei šparagai reiklūs per visą vegetacijos periodą. Sausoje dirvoje išaugę ūgliai būna kietoki, neskanūs.
Po 10-12 metų šparagų derlius pradeda mažėti, ūgliai smulkėja.
Perkant, Lietuvoje užaugintų šparagų reikėtų ieškoti anksti pavasarį ar bent vasaros pradžioje. Šparagų sezonas Lietuvoje laikytinas nuo vasario mėnesio iki birželio.
Baltieji šparagai augantys po žeme, pasižymi švelnesnio skonio nei žaliųjų šparagų ūgliai.
Žaliuosiuose šparaguose daugiau vitaminų nei baltuose, nes.. kaip visi gerai žinome, kai kurie vitaminai gaminasi, tik kontaktuojant su saule.
Žalieji yra pigesni nei baltieji šparagai, nes mažiau reikalauja priežiūros auginant.
Skaniausi 1-2 cm skersmens, apie 20-30 cm ilgio ir neprasiskleidusia galvute.
Žinoma geriausiai, kaip ir bet kokias daržoves, nusipirkti ar nusipjauti (jei auginate) tiek kiek planuojate iš kart suvalgyti. Tačiau, jei jau likosi, vertėtų šparagus suvynioti į drėgną, geriau tamsų, rankšluostį arba įdėti plastikinį indelį (maišelį) ir laikyti šaldytuvo apačioje, kur laikote visas kitas daržoves. Rekomenduotina laikyti ne ilgiau kaip dvi-tris dienas.