Gėlynas » Kanų auginimo ypatumai

Kana | Canna | 5

KANŲ (pipytės) auginimo ypatumai

Tai šilumą mėgstančios, ir is tikrųjų Lietuvos vasara per trumpa ir kiek per vėsi šiems ilgos vegetacijos augalams, todėl geriausiai jos jausis kambaryje, šiltnamyje – kur nors šviesioje vietoje. Nors tenka dažnai matyti ir lauke puikiai augančias kanas. Apskritai kanos auginamos grupėmis gazone, grupėse su kitomis gėlėmis. Kanos nebijo vėjo. Aukšti stiebai pakankamai tvirti, prie kuolelių jų rišti nereikia.

Žemaūgės kanos puikiai augs lauko vazonuose ir konteineriuose. Juos išdėstyti galima įvairiose vietose: prie laiptų, suolelių, poilsio aikštelių ir takų. Aukštos kanos pasodinamos į vazonus, gali stovėti abipus durų, vartelių arkos. Konteineriuose auginamus augalus reikia rūpestingai tręšti ir beveik kasdien laistyti. Tačiau yra ir privalumas. Rudenį, prieš šalnas, įnešę vazoną į patalpą, galėsite kanomis grožėtis dar 1-2 mėnesius. Jei šalnos augalus užklupo lauke, stiebus nukirpkite, o vazoną su šakniastiebiu nuneškite į žiemojimo patalpą. Daugiau nebelaistykite, tegul žemė pamažu džiūva. Vazone neišrautos kanos labai gerai baigia subręsti ir sėkmingai peržiemoja.

Kanos gerai auga saulėtoje, šiltoje, nuo vėjų apsaugotoje vietoje ir trąšioje, giliai įdirbtoje ir drėgnoje dirvoje. Dauginama sėklomis ir šakniastiebių dalimis. Sėklos sėjamos kovo mėn. į lapinę žemę dėžutėse arba vazonėliuose. Sudygsta maždaug po mėnesio. Kad sėklos greičiau sudygtų, jas galima 2-3 valandas pašaldyti šaldytuve arba sniege, o paskui perpilti karštu vandeniu. Daigai pikuojami balandžio mėn. po vieną į vazonėlius, kuriuos geriausiai laikyti inspektuose. Į nuolatinę vietą daigai sodinami po šalnų birželio mėn., 50 cm atstumu. Pirmaisiais metais išauga nedidelis silpnas šakniastiebis. Sėjinukai pradeda žydėti antraisiais metais.

Paprasčiau kanas dauginti šakniastiebių dalimis. Šakniastiebiai dalinami vasario-kovo mėn. į keletą dalių ir sodinami į smėlį arba smėlio ir komposto (4:1) mišinį. Laikoma 18-22oC temperatūroje. Šakniastiebiai įsišaknija ir išleidžia ūglius per 7-10 dienų. Prieš pasirodant lapams, laistyti reikia saikingai, vėliau - gausiai. Padaugintos kanos balandžio mėn. persodinamos į vazonėlius, kuriuos geriausiai laikyti inspekte. Į nuolatinę vietą kanos sodinamos po šalnų, kas 50-70 cm.

Daugiau apie kanas (pipytes) »

Labai gerai į duobės dugną įdėti šviežio arklių mėšlo. Mėšlas kais ir spinduliuos šilumą, kurios šioms gėlėms labai reikia. Tam iškasamos gilios, iki 70 cm gylio duobės, ir per 2/3 pridedama arklių mėšlo. Mėšlas suminamas, ant viršaus užpilama 20 cm sluoksnis žemių. Į taip paruoštas duobes šakniastiebiai sodinami 5 cm gyliu.

Vasarą kanas reikia gausiai laistyti, nes jos mėgsta drėgmę, o dideli lapai išgarina daug vandens. Pažemę labai tinka mulčiuoti durpėmis. Ties šaknimis žemė turėtų būti puri. Trumpalaikes sausras kanos ištveria gana neblogai, bet nustoja augti.

Kanas būtina papildomai tręšti skystomis kompleksinėmis trąšomis, bet tinka ir skiestos srutos arba tręškite kas 2 savaites, kaitaliodami mineralines ir organines trąšas.

Literatūroje rašoma, kad kanos paskleidžia žiedus po 1,5-2 mėnesių nuo pasodinimo ir žydi iki šalnų. Su tuo sutikti gana sunku. Vieta vietai ir veislė veislei nelygu. Ne kiekvienais metais ir ne visos veislės pražysta. Kartais tenka pasitenkinti vien puošniais lapais. Jei kanoms neleisite žydėti ir nupjausite žiedynus, labai gerai augs šakniastiebis. Be abejonės, patys gražiausi – žydintys augalai. Jei norite šį grožį išsaugoti ilgiau, nuolatos šalinkite išdžiūvusius žiedus ir neleiskite užsimegzti sėkloms.

Baigiantis vasarai, laistykite ir tręškite mažiau, kad šakniastiebiai geriau subręstų. Rudenį po pirmųjų šalnų gėlės iškasamos, stiebai nupjaunami iki 10 cm ilgio, Žemių stenkitės labai nenupurtyti – geriau žiemos. Apdžiovinkite patalpoje arba šiltnamyje, kur nepavojingos šalnos. Per žiemą šakniastiebiai laikomi gerai vėdinamoje, vėsioje (6-8 C), sausoje, ir tamsioje patalpoje.

Jeigu temperatūra laikymo vietoje aukštesnė, šakniastiebius, kad neperdžiūtų sudėkite į dėžes ir apiberkite durpėmis arba smėliu. Kiek blogiau kanų šakniastiebiai laikosi 0 C temperatūroje. Blogai išdžiovinti arba drėgnesnėje vietoje, tankiau sudėti pradeda pūti. Išlaikyti šakniastiebius per žiemą – sudėtingiausias kanų auginimo etapas. Laikant per šiltai – perdžiūsta, per vėsiai – pradeda pūti. Net ir mažiausias šaltis gali būti pražūtingas.

Žiemą reikia patikrinti, ar šakniastiebiai nepradėjo pūti - pažeistas vietas išpjauti, o žaizdas pabarstyti medžio anglies milteliais, jei prieš sodinima - žaizdas dezinfekuoti kalio permanganatu, užbarstyti medžio anglimi ir sudėjus į talpas, pasodinti.


Vasario – kovo mėn. šakniastiebiai apžiūrimi, nuvalomi ir paruošiami sodinti į dėžutes arba vazonėlius. Dideli supjaustomi taip, kad kiekviena nupjauta dalis (ilgis 4-10 cm, skersmuo 2 – 4 cm) turėtų 1 stiprų ar 2-3 silpnesnius pumpurus. Tai pagrindinis šių augalų auginimo būdas. Pjūvio vietas apiberkite trinta medžio anglimi ir padžiovinkite savaitę. Sodinkite į dėžutes, vazonėlius su kompostine arba lapine žeme, palaistykite ir laukite daigų.

Patalpos temperatūra neturi būti labai aukšta, geriausia apie 15 C. Žemesnėje temperatūroje daigai auga labai lėtai. Gegužės men kanas pamažu pratinkite prie atviro oro, dienai išnešdami į lauką.

Sėklomis galima dauginti rūšines kanas. Nors iš tikrųjų, labai retai spėja sėklas subrandinti. Surinktos rudenį, jos per žiemą laikomos kambaryje. Sėti patartina anksti, sausio – vasario mėn, po vieną sėklą į 10 cm skersmens vazonėlius. Paaugusius augalėlius kovo pabaigoje – balandžio pradžioje galima persodinti į didesnius vazonėlius ir dauginti kaip ir šakniastiebio dalimis paaugintus augalus.


Kanos atsparios ligoms ir kenkėjams. Augintojai gali būti ramūs – pesticidų beveik neprireiks. Kambariuose, šiltnamiuose vasarą laikomas gali pulti voratinklinė erkutė, bet tai vienintelis rimtas kenkėjas. Nepastebėjau, kad kanas apgraužtų sreigės, nors jų sode tikrai gausu.


Raktiniai žodžiai » Augalų auginimas • Augalų priežiūra • Daugiametės gėlės • Gėlės • Gėlių auginimas • Kanos •

 Taisyti | Papildyti  



GYVENKIME sveikai, gražiai, spalvotai, patogiai, aktyviai, skaniai, draugiškai, stipriai, etiškai, linksmai, pokštaudami, grybaujant, sapnuojant, su meile ir Gyvenimo būdo žurnalu :)

Ką išduoda pati gamta?

• Jei pradeda dygti kelmučiai, vasara baigiasi.

• Jei rugpjūčio pradžioje griaudėja kelias dienas iš eilės - ruduo bus šiltas ir ilgas.

• Jei dieną kai Vėžio ženklo sfera ir ekliptiką kerta Liūto ženklo žvaigždyną (paskutinę dieną) sugriaudėjo perkūnija, tai yra pavojus supūdyti rugius ir vasarojų, nes po to gali prasidėti ilgi lietūs.

• Jei gandrai per šv. Baltramiejaus dieną (rugpjūčio 24 d.) išskrido - bus ankstyvas ruduo, žiema.

• Jei gandrai išskrenda prieš rugsėjo 1 - tikėtina, kad ruduo bus šaltas.

• Jei subrendusios avižos antra kartą sužaliuoja - ruduo bus darganotas.

• Saulė per šv. Lauryną (rugpjūčio 10 d.) - žada giedrą rugpjūtį, šiltą rudenį.


© 2oo8-2024. Laima&LS. Kontaktai. Paskutinis atnaujinimas: 2024-05-29  Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas