Scylė (Scilla) - tai smidrinių (Asparagaceae) augalų gentis, kuriai priklauso daugiametės svogūninės žolės su pamatiniais linijiškais lapais. Jų žiedai sukrauti kekėse. Vaisius tribriaunmė dėžutė su sėklomis, kurias dažniausiai išplatina skruzdėlės. Gentyje yra apie 90 rūšių, žiedai gali būti ne tik mėlynos, bet ir baltos, alyvinės, purpurinės, rožinės, žydros spalvos. Priklausomai nuo rūšies scylės gali žydėti nuo kovo iki birželio mėnesio, taip pat yra veislių kurios žydi ir rudenį. Scylės tinkamos sodinti pražydinimui žiemą bei nuskinti žiedukai ilgai laikosi pamerkti.
Scylės geriausiai augs saulėtoje arba pusiau pavėsyje, Jas tinka auginti šalia nevisžalių krūmų ar po medžiais.
Scylės dirvai nėra reiklios, svarbu kad būtų neužmirkstanti, puveninga, nesunki, pralaidi vandeniui. Scylės blogiau augs ir rūgščioje ir kalkingoje dirvoje.
Jei scylės sodinamos vejoje, vertėtų nepamiršti, kad lapus reikėtų nupjauti tik jiems pradėjus džiūti arba dar geriau visiškai nudžiūvus.
Scyles vienoje vietoje vertėtų auginti neilgiau kaip 7 metus, ilgiau nepersodinus smulkėja žiedai.
Scylės daauginamos ne tik svogūnėliais, bet ir sėklomis, kurios sėjamos iš kart kai sunoksta arba ne vėliau kaip rugsėjį, sėjinukai pražysta po 3-4 metų.
Scyles geriausiai persodinti rugpjūčio rugsėjo mėnesiais arba kai nudžiūva lapai, iškasus kerą, jis išskirstomi ir svogūnėliai po vieną ar po kelis didesnius susodinami 5-10 cm atstumu bei 5-8 cm gylyje. Gražiau atrodo, kai scylės yra sodinamos grupelėmis.
Scylės mažiukai svogūnėliai sodinami kas 2-3 cm. bei 4 cm gylyje, pradeda žydėti maždaug po 2 metų.
Nusipirkus scylės svogūnėlių, jie sodinami arba anksti pavasarį arba geriausia rugpjūčio - rugsėjo mėnesiais 5-10 cm atstumu.
Scylės pražysta tik tie svogūnėliai, kurie yra ne mažesni kaip 1,5 - 2,0 cm skersmens.
Sodinant scyles, jas galima derinti su kitomis anksti pavasarį žydinčiomis gėlėmis: krokais, snieguolėmis bei anksti žydinčiomis raktažolių rūšimis.
Raktiniai žodžiai » Augalų priežiūra Scylės
Perkūnija, dažni škvalai rugpjūčio mėnesį pranašauja giedrą rudenį.
Saulė per šv. Lauryną (rugpjūčio 10 d.) - žada giedrą rugpjūtį, šiltą rudenį.
Jei gulbės žemai skraido - bus ankstyvas ruduo, žiema.
Jei rugpjūčio pradžioje griaudėja kelias dienas iš eilės - ruduo bus šiltas ir ilgas.
Liūto ženklo dienomis patariama ruošti miško medžiagą statyboms, nes šiuo metu nukirsti medžiai kietesni ir ne taip greit pūva.
Jei rugpjūčio pradžioje dažnai griaudėja - sakoma jog šieno pakaks visai žiemai.
Jei gandrai per šv. Baltramiejaus dieną (rugpjūčio 24 d.) išskrido - bus ankstyvas ruduo, žiema.